verze pro tisk

Fascinující Vila Tugendhat v Brně

17. duben 2014 Reklama

Vila Tugendhat se nachází v Brně – Černých Polích. Jde o nejvýznamnější evropskou stavbu z dílny architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Vila byla postavena v letech 1929 – 1930 pro manžele Tugendhatovy. Tento skvost byl zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 2001. Dům je jedinečným dílem meziválečné funkcionalistické architektury.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Popis památky

Vila Tugendhat představuje první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Architekt nejprve rozvrhl vilu do tří úrovní. Hlavní podlaží nechal rozčlenit na vstupní, pracovní, společenskou a jídelní část. V suterénu se nacházela prádelna, fotokomora, sklady a kotelna. Horní podlaží zaujímalo obytný charakter. Byly zde ložnice, pokoje pro děti a chůvy. Součástí architektonického návrhu byla také překrásná zahrada.

V roce 1938 manželé Tugendhatovi emigrovali do švýcarského St. Gallen. Dům byl v průběhu války zabaven gestapem a při osvobození Brna také značně poničen. Později byl dům opraven tak, aby se zachovaly architektonické podstaty. V současné době je vila přístupná veřejnosti a slouží jako muzeum.

Luxusní vybavení domu s bohatou historií

Autor projektu zde navrhl velmi originální zařízení, které fungovalo obdobně jako vytápění a ochlazování pomocí klimatizace. Dům byl dokonce vybaven také elektrickým zabezpečovacím systémem. Velká část zařízení vily byla naprosto unikátní a v mnoha směrech předstihla svou dobu o několik desetiletí. Nelze se tedy ničemu divit, že náklady na vybavení vily Tugendhat přesáhly 3,5 milionu korun, což v té době bylo skutečné jmění.

Tugendhatovi si však vily příliš neužili, neboť za války emigrovali před nacisty do Švýcarska a poté do Venezuely. Dům za války sloužil k mnoha různým účelům. Teprve na počátku 80. let minulého století prošel celkovou rekonstrukcí, která se příliš nevydařila.

Vila Tugendhat je dnes v majetku města Brna. Odborníci tuto stavbu označují za průlomové dílo moderní architektury v mezinárodním měřítku. Vila představuje špičkovou ukázku extrémně komfortního bydlení. Návštěvníci odcházejí ohromeni, jen těžko mohou uvěřit tomu, že takto luxusní sídlo bylo postaveno před téměř sto lety.

Jak se sem dostanete?

K vile Tugendhat se lze nejlépe dostat z hlavního vlakového nebo autobusového nádraží. Autobusovou linkou číslo 67 ve směru Jundrov. Nejbližší zastávka se jmenuje Schodová. Po schodech se dostanete ke stejnojmenné ulici pořád nahoru, dokud nedojdete na ulici Černopolní. Hledejte pak číslo popisné 45 a vilu tak snadněji najdete. Pokud si nebudete vědět rady, zeptejte se místních, rádi vám poradí.

Praktické informace pro turisty

Vila se nachází v Brně, v regionu Jižní Morava. Přesná adresa je Černopolní 237/45. Vila je návštěvníkům zpřístupněna denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Plné vstupné činí 300 korun a snížené 180 korun. Prohlídka je vedená průvodcem a trvá přibližně jednu hodinu.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Karolyn

pondělí, 3. duben 2017
04:06

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post and the
rest of the website is extremely good.


posted by: Karolyn [Odpovědět]

Čtěte také...

Fascinující kláštery Meteora

Fascinující kláštery Meteora

Řecko disponuje celou řadou překrásných až fascinujících historických památek. Jednou z nich jsou kláštery Meteora, což je místo, kde se země dotýká s nebem. Jde o nádherné byzantské kláštery, které leží ve středním Řecku v severozápadní části Thesálie. Snoubí se zde dokonalost byzantské architektur…

Pohádkový klášter Batalha – fascinující podívání

Pohádkový klášter Batalha – fascinující podívání

Pro milovníky architektonických unikátů představuje klášter Batalha skutečný skvost. Batalha je také portugalské město, které se nachází v centrálním Portugalsku, přibližně 110 kilometrů od Lisabonu. Klášter nechal postavit portugalský král v roce 1388. Jednalo se o Dominikánský klášter s kostelem P…


Fascinující hrad Wartburg

Fascinující hrad Wartburg

V Německu se nachází mnoho zajímavostí a jednou z nich je také hrad Wartburg. Hrad se rozléhá ve spolkové zemi Durynsko nad městem Eisenach, v severozápadním cípu Durynského lesa. Tyčí se v nadmořské výšce 394 m. Hrad byl založen v roce 1067 Ludwigem der Springerem, durynským hrabětem. Hrad sloužil …

Fascinující dílo - Klášter Maulbronn

Fascinující dílo - Klášter Maulbronn

V malém městečku Maulbronn, které leží v jihozápadním Německu, se nachází téměř 900 let starý cisterciácký klášter, který nese stejnojmenný název. Pozoruhodné je především to, že se dochoval nezměněný až do současnosti. Není tedy divu, že v roce 1993 byl tento klášter zapsán na seznam světového dědi…