verze pro tisk

Historické jádro Prahy – další významná místa

1. květen 2014 Reklama

Které části spadají do historického jádra?

Historické jádro Prahy – další významná místaHistorické jádro Prahy – další významná místa

Historické centrum Prahy je bezpochyby nejvýznamnější městskou památkovou rezervací v České republiceH. Celek tvoří Pražský hrad a Hradčany, Malá Strana včetně Karlova mostu, Staré Město s Josefovem (unikátní dochovaná část Židovského Města), Nové Město, Vyšehrad.

Paláce a chrámy v Praze

Hlavní obrat města doplňují kromě Pražského hradu také monumentální chrámy, palácové a klášterní komplexy. Jde o dokonalá architektonická díla, kterým se dostalo mimořádné pozornosti, zejména co se oprav a obnově týče. Za zmínku stojí náročná oprava Rudolfina a Stavovského divadla, která byla dokončena ve stejném roce, kdy byla Praha zapsaná na seznam UNESCO. V letech 1994 – 1997 byl obnoven také Obecní dům, který reprezentuje pražskou recesi. Turisté mohli po letech opět spatřit interiéry této budovy, na jejíž výzdobě se podílela řada významných umělců včetně Alfonse Muchy.

Významné stavby

Sídlem Parlamentu České republiky se stala budova historické Sněmovny, která se nachází na Malé Straně. Spadá sem také celá řada okolních paláců, které byly postupně upraveny speciálně pro Poslaneckou sněmovnu. Jmenujme tedy paláce Smiřický, Šternberský, Auersperský a také bývalé jezuitské gymnázium. Pro Senát České republiky slouží Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. Dominuje však Valdštejnský palác včetně malebné palácové zahradě, která je přístupná také veřejnosti.

Pro účely ministerstva kultury slouží Nostický palác, který se nachází na Maltézském náměstí. Mezi další obnovené paláce patří Hartigovský, Toskánský, Lichtenštejnský a nově také Schwarzenberský a Salmovský s expozicemi sbírek Národní galerie.

Mezi sakrální stavby spadá Staronová synagoga, která se též dočkala zasloužené obnovy, dále pak interiéry kostela sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. V plném proudu jsou opravy Klementina pro Národní knihovnu. Dále byla zahájena oprava průčelí Národního divadla a brzy se dočká obnovy také Národní muzeum.

Rekonstrukce městských obytných domů v Praze

K dokonalému výrazu malebnosti památkově chráněného centra Prahy přispívají nejen monumentální sakrální a světské stavy, ale také mnoho dalších obytných domů. Tyto domy byly zbudovány a postupně přetvářeny v různých architektonických slozích. Například pro Malou Stranu, Hradčany a část Starého Města jsou typická průčelí, která jsou bohatě zdobená profilovaným štukem a barevným nátěrem. Naproti tomu zástavba Nového Města přináší velkou škálu fasád z cihel či keramiky.

Pro Prahu je typická směsice slohů v různých čtvrtích. Není vůbec výjimkou, když na průčelí barokního měšťanského domu navazuje secesní činžovní dům.

Průhonický park a zámek

Také tato část Prahy spadá od roku 2010 mezi doplňkovou část lokality historického centra na seznamu UNESCO. Překrásný Průhonický park je oceňován jako mimořádně význačný přírodně krajinářský park, ve kterém se nachází exotické druhy stromů. Jeho dnešní podoba byla dokončena již na konci 19. století.

Informace pro turisty

Průhonický park je turistům otevřen v období od dubna do října od 9 do 17 hod a listopad až březen 8 – 17 hodin. Vstupné činí 40 korun.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Thaddeus

pátek, 7. duben 2017
14:28

Hello there! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
There\'s a lot of people that I think would really enjoy your content.
Please let me know. Cheers


posted by: Thaddeus [Odpovědět]

Sonya

středa, 21. červen 2017
21:25

Good day very nice site!! Guy .. Excellent .. Wonderful ..
I will bookmark your web site and take the feeds additionally?
I\'m satisfied to search out a lot of helpful info here
in the publish, we\'d like work out extra strategies on this regard,
thanks for sharing. . . . . .


posted by: Sonya [Odpovědět]

Otis

pátek, 5. květen 2017
20:22

Hi my loved one! I wish to say that this article
is awesome, nice written and include almost all important infos.

I would like to look extra posts like this.


posted by: Otis [Odpovědět]

Čtěte také...

Historické jádro Prahy – Pražský hrad

Historické jádro Prahy – Pražský hrad

Hlavní město České republiky se pyšní památkovou rezervací, která patří svou rozlohou a významem k největším památkám světového rozsahu. Rozkládá se na ploše, která čítá 860 ha a zahrnuje přibližně 1300 unikátních památek. Obecně lze říci, že mapuje vývoj Prahy v průběhu 1100 let dlouhé historie. Pa…

Český Krumlov: historické jádro města

Český Krumlov: historické jádro města

Historické jádro Českého Krumlova bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO již v roce 1992, a to v rozsahu městské památkové rezervace. Český Krumlov se nachází na jihu naší republiky, je to unikátní město, které přináší turistům nezapomenutelné zážitky. Město sice není velké svou rozlohou, …


Unikátní historické centrum Telč

Unikátní historické centrum Telč

Město Telč se nachází v jihozápadní části Moravy, přibližně půl cesty mezi Prahou a Vídní. Město má naprosto jedinečné historické jádro, které představuje zachovaný goticko – renesanční urbanistický celek. Může se tak pochlubit několikanásobnou památkovou ochranou. Renesanční tvář dal městu Zachariá…

Varšava – historické město, která má co nabídnout

Varšava – historické město, která má co nabídnout

Hlavní město Polska – Varšava, je překrásné historické město, které od roku 1980 patří mezi památky UNESCO. Na tento seznam je zapsaná zejména nejstarší historická čtvrť Varšavy, kde se nachází Staroměstské náměstí (Stary Rynek) s mnoha měšťanskými domy, které mají velice pěkné atiky a dekorativní p…