verze pro tisk

Historické jádro Prahy – Pražský hrad

29. duben 2014 Reklama

Hlavní město České republiky se pyšní památkovou rezervací, která patří svou rozlohou a významem k největším památkám světového rozsahu. Rozkládá se na ploše, která čítá 860 ha a zahrnuje přibližně 1300 unikátních památek. Obecně lze říci, že mapuje vývoj Prahy v průběhu 1100 let dlouhé historie. Památková rezervace představuje komplex významných historických budov všech architektonických stylů. Na seznam UNESCO bylo historické jádro Prahy zapsáno v roce 1992.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Stověžatá Praha

Památkové rezervace hlavního města zahrnují historická pražská města, jako je Staré Město, Josefov, Nové Město, Malá Strana, Vyšehrad a Hradčany. Hradčanům dominuje Pražský Hrad. Dále sem spadá Karlův most, bezpočet kostelů, paláců a zahrad, které byly vybudované během staletí na březích Vltavy. Jde o unikátní architektonické bohatství, které svědčí o uměleckém, společenském, kulturním a politickém významu města od středověku do současnosti.

Majestátní Pražský hrad

Pražský hrad byl odjakživa sídlem českých panovníků a nyní v něm sídlí prezident republiky. Byl vybudován v 9. století a zaujímá plochu 570 metrů na délku a 130 m na šířku. Díky tomu byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů, neboť je největším hradem na světě.

Součástí hradu je mnoho historických budov včetně unikátní Katedrály sv. Víta, ve které jsou nyní uloženy korunovační klenoty. V areálu se nachází nádherné udržované zahrady, které nabízí úžasný výhled na historické centrum města. Součástí areálu je také malebná Zlatá ulička.

Turistům se naskytne pěkný výhled na Prahu z Hradčanského náměstí, kam vedou také Nové zámecké schody. Vstup do hradního areálu střeží ze všech stran hradní stráž. Při svých toulkách Prahou si nenechte ujít procházku malou čtvrtí Nový svět, která představuje malebná zákoutí a kouzelné domky. Původně tuto čtvrť obývali chudí lidé, nyní se sem sjíždí umělci, aby načerpali inspiraci.

Symbol České republiky

Pražský hrad se stal v roce 1918 symbolem samostatného demokratického státu tehdejšího Československa. Odbornou péči o něj převzala do své samosprávy Kancelář prezidenta republiky. V roce 1920 se ujal funkce architekta Pražského hradu slovinský architekt Josip Plečnik a zaměstnancem kancléře se stal znalec pražských památek Karel Fiala. Fiala trval na konzervativním a restaurátorském přístupu k hradu, zatímco Plečnik chtěl zvolit invazivní přetváření jeho historického prostředí.

Za komunistického režimu byly některé historické objekty poničeny nebo dokonce nevratně zničeny. Přesto také v té době převažoval restaurátorský přístup k hradním objektům. Díky tomu mohly být prezentovány veřejnosti. Největšího rozmachu stavebních a restaurátorských prací se Pražskému hradu dostalo po roce 1989.

Jak se dostat na Pražský hrad

Areál Pražského hradu se rozléhá v centru Prahy. Leží na kopci nad údolím řeky Vltavy. Turisté se sem snad dostanou tramvají i metrem, nebo si mohou udělat pěší výlet. K příchodu na Pražský hrad je nejlepší využít tramvajové spojení. Po prohlídce můžete sejít po Starých zámeckých schodech na stanici metra A Malostranská.

Informace pro turisty

Areál Pražského hradu je turistům otevřen od 5 do 24 hodin. Návštěvnické objekty – Starý královský palác, expozice Příběh Pražského hradu, Bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička s věží Daliborkou, Obrazárna, Prašná věž a Rožmberský palác jsou otevřeny pro veřejnost 9 až 17 hodin.

Katedrálu sv. Víta můžete navštívit od 9 do 17 hodin. Toto se týká letní turistické sezóny.

Cena vstupného se odvíjí od toho, jaký okruh zvolíte. Počítejte s cenou vstupného kolem 300 korun.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Rena

neděle, 9. duben 2017
09:10

What\'s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful
and it has aided me out loads. I hope to give a contribution & help different users like its aided me.
Good job.


posted by: Rena [Odpovědět]

Čtěte také...

Historické jádro Prahy – další významná místa

Historické jádro Prahy – další významná místa

Historické jádro Prahy, které činí bez mála 866 hektarů, patří od roku 1992 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praze dominuje Pražský hrad, ovšem nachází se zde mnoho dalších významných památek i míst, které spadají do historického jádra Prahy. Praze se oprávněně přezdívá „…

Český Krumlov: historické jádro města

Český Krumlov: historické jádro města

Historické jádro Českého Krumlova bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO již v roce 1992, a to v rozsahu městské památkové rezervace. Český Krumlov se nachází na jihu naší republiky, je to unikátní město, které přináší turistům nezapomenutelné zážitky. Město sice není velké svou rozlohou, …


Fascinující hrad Wartburg

Fascinující hrad Wartburg

V Německu se nachází mnoho zajímavostí a jednou z nich je také hrad Wartburg. Hrad se rozléhá ve spolkové zemi Durynsko nad městem Eisenach, v severozápadním cípu Durynského lesa. Tyčí se v nadmořské výšce 394 m. Hrad byl založen v roce 1067 Ludwigem der Springerem, durynským hrabětem. Hrad sloužil …

Poznejte obdivuhodný hrad Malbork

Poznejte obdivuhodný hrad Malbork

Polsko nabízí mnoho památek a zajímavostí. Mezi nejoblíbenější památky patří hrad Malbork, který se nachází přibližně 60 kilometrů jihozápadně od města Gdaňsk. Hrad můžete znát také pod názvem Marienburg, neboť takto zní název v němčině. Již na první pohled je zřejmé, že to není pouze obyčejný hrad.…