verze pro tisk

Kostel nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

16. duben 2014 Reklama

Střípky z historie

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Na místě, kde stojí dnešní kostel, byl původně starší románský chrám, který byl ve 13. století zničen.

Klášter byl založen Miroslavem z Markvartic, údajný prý na popud olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Legenda praví, že zde olomoucký biskup v průběhu své cesty mezi Olomoucí a Prahou nocoval. Během jeho pobytu se mu ve snu zjevil anděl, který mu ukázal mnichy oděné v bílém rouchu. Anděl mu přikázal, že zde musí nechat postavit klášter a pojmenovat jej podle sedla pod svou hlavou, které použil jako polštář.

První komunita mnichů sem přišla z cisterciáckého kláštera v bavorském Waldsassenu.

Popis památky

Nedlouho po nešťastné události byla postavena nová gotická bazilika, která je v současné době již pětilodní s trojlodním transeptem, katedrálním polygonálním chórem s ochozem a věncem kaplí. Výrazná je především hlavní loď, která je na boční straně vyvýšena. Délka chrámu dohromady činí 87 metrů.

Při stavbě stavitel respektoval zásady cisterciácké architektury. Chrám nemá například triforium, dvojvěžové průčelí ani vnější opěrný systém. Nový chrám byl dostavěn v průběhu 30 let díky dostatku finančních prostředků. Na pozemcích klášteru se těžilo stříbro.

K další nešťastné události došlo v Sedlci během husitských válek v roce 1421, neboť byl společně s klášterem vypálen a opuštěn. Obnovy se dočkal až na konci 17. století. Hned o pár let později byla započata další přestavba nejprve architektem Pavlem Ignácem Bayerem a poté ve stylu „barokní gotiky“ Janem Blažejem Santinim-Aichlem.

Kostel má tedy převážně barokní výzdobu. Za zmínku stojí velmi krásné obrazy od Petra Brandla nebo M. L. Willmanna. Plackovou klenbu, která se je v křížení, zdobí nástěnná malba, jež zobrazuje Nejsvětější trojici.

Kde se Kostel nanebevzetí Panny Marie nachází?

Vesnička Sedlce se nachází kousek od Kutné Hory, která je vzdálena od Prahy pouhých 60 km směrem na východ. Návštěvníci také mohou vyzkoušet Stříbrnou naučnou stezku nebo navštívit České muzeum stříbra.

Informace pro turisty

Katedrála je otevřena denně, v rozmezí duben až říjen je to od 9 -17 hodin, v neděli pouze do 12 hodin. Listopad až březen je otevřeno od 9 – 16 hodin. Vstupné v hlavní sezóně pro dospělé činí 50 korun a děti platí 30 korun. Lze si zaplatit společné vstupné také do Kostnice za cenu 110 korun. Kontakt je ic(zavinac)sedlec.info.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Poutní kostel „U zbičovaného spasitele“ v Německu

Poutní kostel „U zbičovaného spasitele“ v Německu

V Německu se nachází mnoho významných památek, mezi které řadíme také poutní kostel ve Wies u Steingadenu. Jde o jeden z nejvýznamnějších rokokových kostelů na celém světě. Uprostřed chrámu lze spatřit postavu mučeného Krista, tedy zbičovaného spasitele. Odtud pochází název. Existuje pověst, která p…

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého patří mezi naši další významnou památku, jež byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Budete-li chtít významnou památku navštívit, vydejte se do města Žďár nad Sázavou, které se nachází n horním toku řeky Sázavy, v samém srdci Českomoravské vysočiny, jenž …


Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

V Olomouci se nachází barokní sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, je 35 metrů vysoký a jedná se o nejvyšší stavbu svého druhu v České republice. Tato významná památka byla v roce 2000 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. O zápis také usiluje šest barokních …

Nechte se okouzlit impozantní katedrálou Notre Dame v Tournai

Nechte se okouzlit impozantní katedrálou Notre Dame v Tournai

Pouhých 7 kilometrů od francouzských hranic se rozléhá druhé nejstarší belgické město Tournai (Doornik). Město se nachází v belgické provincii Henegavsko a má za sebou velmi pestrou a bohatou historii. V průběhu obou světových válek bylo silně poškozeno německými okupanty. Město je známé především d…