verze pro tisk

Litomyšl – zámek a zámecký areál

31. březen 2014 Reklama

Jakmile se vysloví Litomyšl, každý si jistě vzpomene na vyjmenovaná slova. Ovšem město má daleko větší význam a to především proto, že se v něm nachází významná památka UNESCO.

Zámek Litomyšl. Zdroj:WikiZámek Litomyšl. Zdroj:Wiki

Město Litomyšl ležíve východní části Pardubického kraje, na pomezí Čech a Moravy. O městě samotném se hovoří v souvislosti s jeho bohatou historií. Za zmínku stojí především renesanční zámek a zámecký areál, jenž byl v roce 1999 zapsán jako světové kulturní dědictví UNESCO. Město Litomyšl požádalo ministerstvo kultury o zvážení zapsání zámku na seznam světového dědictví již v polovině roku 1996. To se také stalo, ale až o tři roky později.

Město významných osobností

Město Litomyšl je neodmyslitelně spojeno se jménem významného skladatele Bedřicha Smetany. Strávil zde první roky svého dětství a pocházel odtud jeho otec. V zámku je k vidění také klavír, na který při své pozdější návštěvě Litomyšle, Bedřich Smetana hrál, aby potěšil zámecké panstvo.

Svůj život s městem Litomyšl spojila také Magdalena Dobromila Rettigová. Byla velice uznávanou kuchařkou a také spisovatelkou. Zároveň působila jako představitelka rodícího se ženského emancipačního hnutí na přelomu 18. a 19. století.

Zámek a zámecký areál

Renesanční zámek pochází z druhé poloviny 16. století. Ačkoliv došlo několikrát k úpravám interiérů, a to především ke konci 18. století, zámek si stále uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance. Zachovány byly také unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Za vidění stojí také hospodářské budovy a zámecká zahrada, jež se také dochovaly v téměř neporušeném stavu. Není divu, že byl tento objekt zapsán na seznam UNESCO a tím mu byl připsán také světový výjimečný význam. Zámek a areál se stal dokonalou ukázkou umělecky cenné architektury.

Zámek obklopují hospodářské budovy, které byly postaveny a upraveny převážně v barokním slohu. Zámecký areál je doplněn rozlehlou zahradou, která byla založena současně se zámkem a také upravena a rozšířena. Součástí zámku je také přírodní amfiteátr, ve kterém se pravidelně odehrávají některá představení Operního Festivalu Smetanova Litomyšl.

Prohlídkové trasy

Základní prohlídková trasa zahrnuje prohlídkový okruh, ve kterém návštěvníci uvidí to nejzajímavější ze zámku. Jde především o unikátní zámecké divadlo, figurální sgrafita a reprezentační sály. Prohlídka trvá 50 minut.

Pokud si přejete poznat zámek lépe, doporučujeme zvolit prodlouženou prohlídkovou trasu, která zahrnuje výše uvedené a je navíc prodloužena o návštěvu hostinských pokojů a zámecké kaple. Délka této prohlídky je 90 minut.

Prohlídky zámku jsou návštěvníkům k dispozici v dubnu, květnu, červnu, září a říjnu v 11 a ve 13 hodin. V červenci a srpnu vždy v 11, 13 a 15 hodin. Nezapomeňte tomu přizpůsobit svůj program.

Ceník vstupného

Základní prohlídka stojí 120 korun jako plné vstupné. Snížené vstupné pro studenty, seniory a děti činí 70 korun. Prodloužená trasa stojí 190 korun a snížené vstupné vás vyjde na 110. Pozor na fotografování, pokud budete chtít použít fotoaparát, zaplatíte za to 100 korun navíc.

Jak se k zámku dostat

Zámek se nachází na návrší, západně od Smetanova náměstí. Snadno se zorientujete podle rozcestníku turistických tras. Kolem zámku vede zelená turistická trasa z autobusového nádraží směrem na Českou Třebovou. Do Litomyšle jezdí pravidelné autobusové i vlakové spoje.

Pokud patříte mezi lidi, kteří milují klid, památky a rádi si dopřejí vysoký standard služeb, pak se jistě vydejte do Litomyšle a poznejte město, ze kterého dýchá minulost.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 3xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Horacio

pátek, 7. duben 2017
14:18

Ahaa, its fastidious dialogue on the topic of this paragraph here at
this web site, I have read all that, so now me also commenting here.


posted by: Horacio [Odpovědět]

Jaqueline

sobota, 2. září 2017
09:02

I read this article fully regarding the resemblance of most recent and preceding technologies, it\'s
remarkable article.


posted by: Jaqueline [Odpovědět]

Čtěte také...

Lednicko – valtický areál

Lednicko – valtický areál

Lednicko – valtický areál patří mezi nejrozsáhlejší území v Evropě. Říká se mu také zahrada Evropy. Malebná krajina je tvořena rozlehlými zámeckými zahradami, překrásnými záhony, které zdobí barevné květiny, krásné lesy, vinice a rybníky. V tomto prostředí se nachází převážně lovecké zámečky a vyhlí…

Unikátní historické centrum Telč

Unikátní historické centrum Telč

Město Telč se nachází v jihozápadní části Moravy, přibližně půl cesty mezi Prahou a Vídní. Město má naprosto jedinečné historické jádro, které představuje zachovaný goticko – renesanční urbanistický celek. Může se tak pochlubit několikanásobnou památkovou ochranou. Renesanční tvář dal městu Zachariá…


Architektonická perla - Würzburská rezidence

Architektonická perla - Würzburská rezidence

Würzburská rezidence se nachází v německém stejnojmenném městě a jde o skutečný architektonický skvost, který byl v roce 1981 zařazen na seznam památek UNESCO. Jde o jeden z nejjednotnějších barokních zámků v Evropě. Výstavba rezidence se datuje do let 1720 – 1744. Stavbu vedl architekt Balthasara N…

Impozantní klášter Poblet vás vybízí k prohlídce

Impozantní klášter Poblet vás vybízí k prohlídce

Poblet je cisterciácký klášter, který patří k těm nejvýznamnějším v Evropě. Jde o nejrozsáhlejší španělský klášterní areál, který vznikal v rozmezí 11. až 18. století. V minulosti Poblet sloužil také jako královské sídlo. Ve 14. století byly do kláštera umístěny hrobky aragonských a katalánských krá…