verze pro tisk

Třebíč - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť

24. duben 2014 Reklama

Židovská kultura a tradice ponechaly v dějinách České republiky velmi výrazné stopy, které se nachází také v Bazilice sv. Prokopa v Třebíči. Město Třebíč leží mezi městy Brnem, Jihlavou a Znojmem. K vidění je zde celá řada církevních památek, mezi nejvýznamnější patří již zmíněná románsko – gotická bazilika sv. Prokopa. Bazilika byla zapsaná na seznam UNESCO spolu s židovskou čtvrtí v roce 2003.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Základní informace

Původně byla bazilika sv. Prokopa zasvěcena Panně Marii. Během světové války podlehla celkové devastaci a objekt byl více než 200 let užíván pouze ke světským účelům. Po rekonstrukci byla bazilika zasvěcena sv. Prokopovi a opět využívána církví. K nejcennějším částem baziliky patří krypta s původní výdřevou stropu, která je více než 700 let stará. Současnou podobu baziliky vytvořil Kamil Hilbert.

První zmínky o židovských obyvatelích pochází již z roku 1410, vznik židovské obce se datuje do 16. století. Od 18. století byla jednou z nejpočetnějších židovských obcí na Moravě. Tato čtvrť je unikátní především díky původním historickým domům.

Třebíč kdysi byla významným střediskem židovské kultury na Moravě. Velmi zachovalá židovská čtvrť je jen němým svědkem toho, jak zde probíhalo soužití židů a křesťanů od středověku do 20. století. Se zástavou čítá více než 120 obytných domů, které jsou doplněny objekty bývalých židovských institucí, jako je radnice, školy a chudobince.

Židovská čtvrť

Turistům se nabízí jedinečný pohled spatřit poměrně hustou zástavbu, křivolaké uličky, temné zákoutí, klenuté průchody či romantická náměstí. Kromě 120 obytných domů a objektů židovských institucí nelze opomenout na Zadní a Přední synagogu.

Zadní synagoga přináší dobové informace o historii židovské čtvrti. Přední synagoga v současné době slouží jako modlitebna Československé církve husitské. Dnes již v Židovské čtvrti nežijí původní obyvatelé.

Ve městě se také nachází židovský hřbitov, který pochází ze 17. století. Na pohřebišti se nalézá kolem 11 tisíc hrobů a 3 tisíc kamenných náhrobků. Nejstarší pochází z roku 1625. Jde o jeden z nejlépe dochovaných a zároveň největších židovských hřbitovů v Evropě.

Bazilika sv. Prokopa

Románsko – goticka Bazilika sv. Prokopa působí jako zrcadlo, které odráží z třebíčských lesů vlivy všech koutů Evropy. Bazilika byla postavena v době, kdy se ve Francii začaly k nebi vzpínat první gotické katedrály. Avšak v jižním Německu se stále stavěly chrámy podobné antickým stavbám. Půdorys stavby kopíruje vzory z jižního Německa, osmidílná klenba navazuje na stavební postupy z Francie. Toto jedinečné prolnutí evropských vlivů vedlo k zapsání této památky na seznam UNESCO.

Kaple a krypta

Vedle chrámových lodí se nachází opatské kaple s překrásnými gotickými malbami. Jde o druhé nejstarší fresky na Moravě. Jednotlivé malby a ornamenty kompletně pokrývají vnitřní prostor kaple.

Základní informace pro turisty

Bazilika a kaple je otevřena červen až září od pondělí do pátku 9 – 12 hodin, 12:30 až 17 hodin. Dále pak sobota a neděle 12:30 až 18 hodin. V období říjen až květen je otevírací doba stejná, jen v pátek je otevřeno pouze do 15 hodina v sobotu a v neděli do 17 hodin. Prohlídka je s průvodcem. Vstupné pro dospělé činí 60 korun a snížené vstupné je 30 korun. V bazilice se konají pravidelné bohoslužby.

Kontaktní informace:

Adresa: Zámek 1, 674 01 Třebíč 
tel. 568 610 022, 777 746 982 
e-mail: infobazilika(zavináč)mkstrebic.cz

V Židovské čtvrti si lze prohlédnout Zadní synagogu a Dům Seligmanna Bauera. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin, v létě dokonce do 18 hodin a v zimě je otevřeno pouze do 16 hodin. Vstupné činí 80 korun a snížené je za 40 korun.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Trena

pondělí, 3. duben 2017
03:42

Pretty element of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to say that I get actually loved account
your blog posts. Any way I\'ll be subscribing to your feeds and even I success you get entry to constantly rapidly.


posted by: Trena [Odpovědět]

Margret

pátek, 7. duben 2017
15:32

Quality content is the main to attract the people to pay a quick visit the site, that\'s what this website is providing.


posted by: Margret [Odpovědět]

Čtěte také...

Bazilika svatého Františka z Assisi

Bazilika svatého Františka z Assisi

Vydáte-li se z města Perugia na jih, uvidíte skutečně jedinečný pohled na město Assisi. Městečko se rozléhá na úpatí hory Monet Subasio. Asissi je středověké město, které se proslavilo díky svatému Františkovi z Assisi. Dodnes je centrem umění a náboženství. PO Vatikánu je to nejdůležitější centrum …

Velkolepá katedrála v Cordobě

Velkolepá katedrála v Cordobě

Jedna z nejpozoruhodnějších staveb v Evropě se nachází ve Španělsku v Córdobě. Nádherná katedrála v sobě spojuje styly, které se ve Španělsku v průběhu let objevovaly. Stavba byla započata v 8. století na pozůstatcích katedrály San Vicente. Andaluské město Córdoba patří mezi turistické pamětihodnost…


Historické jádro Prahy – Pražský hrad

Historické jádro Prahy – Pražský hrad

Hlavní město České republiky se pyšní památkovou rezervací, která patří svou rozlohou a významem k největším památkám světového rozsahu. Rozkládá se na ploše, která čítá 860 ha a zahrnuje přibližně 1300 unikátních památek. Obecně lze říci, že mapuje vývoj Prahy v průběhu 1100 let dlouhé historie. Pa…

Ravenna – raně křesťanské památky, které vás okouzlí

Ravenna – raně křesťanské památky, které vás okouzlí

Italské město Ravenna se nachází na severu země a jde o hlavní město v oblasti Emilia Romagna. Revenna je také překrásné přístavní město, které se rozkládá u pobřeží Jaderského moře. Turisté zde mohou obdivovat světoznámé raně křesťanské mozaiky, které jsou právem zapsány na seznam světového dědictv…