verze pro tisk

Architektonická perla - Würzburská rezidence

12. červen 2014 Reklama

Würzburská rezidence se nachází v německém stejnojmenném městě a jde o skutečný architektonický skvost, který byl v roce 1981 zařazen na seznam památek UNESCO. Jde o jeden z nejjednotnějších barokních zámků v Evropě. Výstavba rezidence se datuje do let 1720 – 1744. Stavbu vedl architekt Balthasara Neumann.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Historie stavby

Rezidence je skutečně unikátní. Skládá se ze tří křídel a nachází se zde 300 barokních a rokokových místností. Dříve šlo o sídlo mocných říšských biskupů z rodu Schönbornů. Mohutná budova, která je postavena z pískovce, disponuje obrovským nádvořím a všechny místnosti jsou postavené do tvaru podkovy. V polovině 18. století navštívila rezidenci Marie Terezie a označila ji za „zámek snů“.

Stavitel Balthasar Neumann byl rodák z Chebu, který začínal jako slévač a nakonec se stal inženýrem. Stavba rezidence byla jeho prvotina a řídili ji po dlouhých 25 let.

Příjezdová hala je velice prostorná, dokonce se v ní údajně mohl otočit kočár se šestispřežním.

Fresky, které zaujmou

Vídeňský stavitel Jahann Lucas von Hildebrandt tvrdil, že pokud klenba vydrží, nechá se pod ní pověsit. Za klenbu se Neumann rozhodně nemusel stydět. Je opravdu velice pevná a bezpečná. Přestála dokonce i nálet z 16. března 1945, kdy bylo v městě srovnáno se zemí 90 % domů.

Unikátní fresku vytvořil nad vstupním schodištěm Benátčan Giovanni Battista Tiepolo. Zobrazuje čtyři v té době známé světadíly. Měří úctyhodných 18 x 32 metrů a jde o největší celistvou fresku na světě.

Vrchol baroka

Würzburská rezidence je vrcholným dílem německého pozdního baroka. Dokázala porazit hranice mezi architekturou, malířstvím a sochařstvím. Jednoduše lze říci, že se jedná o komplexní dílo doplněné přehlednou zámeckou zahradou.

V jižním křídle rezidence lze spatřit jeden z vrcholů barokního umění, tedy zámecký kostel, který je zdobený mramorem a freskami od Bysse a také postranní oltáře od Tiepola. Zámecký kostel pojme až 70 návštěvníků a konají se v něm také časté koncerty bohoslužby i svatby.

V interiéru rezidence se nachází 5 sálů, více než 300 pokojů a jeden kostel. Ve sklepních prostorách je místo pro 1,4 miliónu litrů vína.

V současné době tato stavba láká návštěvníky jako slavná památka světového kulturního dědictví. V nádherně upravených zahradách si lze snadno odpočinout a občerstvit se v místní pivní zahrádce.

Informace pro turisty

Otevírací doba je od dubna do října 9 – 18 hodin, listopad až březen je od 10 hodin do 16. Würzburská rezidence se nachází v německém Bavorsku.

 

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Terrance

neděle, 9. duben 2017
09:51

I was curious if you ever thought of changing the layout of your site?
Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so
people could connect with it better. Youve got an awful lot of
text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?


posted by: Terrance [Odpovědět]

Čtěte také...

Tarragona – perla Katalánska

Tarragona – perla Katalánska

Tarragona se nachází na pobřeží Costa Daurada, přibližně hodinu cesty vlakem z Barcelony. Jde o hlavní město stejnojmenné provincie na jihu Katalánska. Toto španělské město se rozkládá na ploše 64,6 čtverečních kilometrů a žije zde přibližně 140 tisíc obyvatel. Tento překrásný archeologický komplex …

Perla Toskánska - San Gimignano

Perla Toskánska - San Gimignano

V samotném centru Toskánska se nachází trojúhelník významných měst, kterými jsou Florencie, Siena a Pisa. Právě mezi tímto trojúhelníkem leží malé městečko San Gimignano, kterému se říká Manhattan středověku. Nachází se asi 35 kilometrů od Sieny. Město je známé především svými vysokými rodovými věže…


Rilský klášter – perla Bulharské architektury

Rilský klášter – perla Bulharské architektury

Rilský klášter je největší a nejznámější bulharský klášter, který tvoří obrovský komplex domů. Čtyřpatrové domy s verandami kolem nádvoří, ve kterém se nachází kostel s věží. To vše se lze spatřit v okolí pohoří Rila. Jde o jedinečnou sakrální památku, která patří od roku 1983 na seznam světového a …

Versailles klenot Paříže

Versailles klenot Paříže

Zámek ve Versailles se nachází 24 kilometrů jihovýchodně od Paříže. Kdysi sloužil jako hlavní sídlo francouzských králů od dob Ludvíka XIV. Po Ludvíka XVI. Na jeho výstavbě a výzdobě se podílelo mnoho významných evropských architektů, sochařů a dalších umělců. Jde o architektonicky dokonalé dílo, kt…