verze pro tisk

Bazilika svatého Františka z Assisi

15. květen 2014 Reklama

Vydáte-li se z města Perugia na jih, uvidíte skutečně jedinečný pohled na město Assisi. Městečko se rozléhá na úpatí hory Monet Subasio. Asissi je středověké město, které se proslavilo díky svatému Františkovi z Assisi. Dodnes je centrem umění a náboženství. PO Vatikánu je to nejdůležitější centrum v Itálii.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Ve městě se nachází bazilika svatého Františka, což je poutní kostek s hrobem svatého Františka. Horní chrám byl poškozen díky velkému zemětřesení v roce 1997. Dosud není jasné, zda velkolepý interiér bude ještě někdy obnoven. Bazilika je od roku 2000 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Kdo byl svatý František

Svatý František z Assisi, kterému se přezdívalo též sv. František Serafinský, byl mnich. Byl to zakladatel žebravého řádu františkánů a mystik. Dodnes je uctíván a obdivován především pro svou pokoru a lásku. Také v současné době je jedním z nejuctívanějších křesťanských světců, kteří přesahují rámec Římskokatolické církve.

Nádherné poutní místo

Assisi je místo, o kterém se říká, že je městem pokoje. Za svou slávu vděčí sv. Františkovi, který se zde narodil. Právě na tomto místě je také svatý František pochován. Překrásná bazilika zobrazuje vděčnost církve za tak velký dar svatosti sv. Františka a obnovy křesťanského života v duchu evangelia. Základní kámen položil papež Řehoř IX. den po kanonizaci světce roku 1228. Kostel byl slavnostně posvěcen papežem Inocencem IV. v roce 1253.

Bazilika je velmi oblíbeným místem, které každým rokem navštíví a pomodlí se zde až 4,5 milionu lidí. Pokud jednou baziliku sv. Františka navštívíte, budete se sem chtít vracet. Celý komplex se skládá z baziliky – Dolního chrámu, Horního chrámu a kláštera Sarco Convento. Před nimi se nachází náměstí sv. Františka. Je jednou z nejstarších gotických památek v Itálii.

Město kostelů

Assisi je město kostelů a také nejdůležitější místo z hlediska umění. Z náboženského pohledu je nejdůležitější Bazilika sv. Františka, která je také symbolem křesťanství. V dolní části baziliky se nachází krypta s ostatky sv. Františka, který byl v roce 1939 prohlášen patronem Itálie. Při výstupu z krypty uvidíte také jedinečné fresky.

Mezi další katedrály, které jistě stojí za vidění, jsou například Katedrála sv. Rufina, ve které František prvně kázal. Bazilika sv. Kláry, kde ke sv. Františkovi poprvé promluvil Kristus a kde se nalézá krypta sv. Kláry nebo kostelík sv. Damiána, kde sv. Klára prožila 42 let mezi věřícími. Přímo nad městem se tyčí pevnosti a můžeme také navštívit Eremo delle Carceri v nadmořské výšce 790 metrů.

Informace pro turisty

Z náměstí se lze dostat k hlavní památce, která se jmenuje Basilicia di San Francesco, několika cestami. Nejedná se pouze o jeden kostel, ale hned o dva. V kostele je nutné mít zakrytá ramena a kolena. Přístup do chrámu je zdarma.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Margart

neděle, 9. duben 2017
06:17

Hi i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought
i could also make comment due to this good piece of writing.


posted by: Margart [Odpovědět]

Čtěte také...

Třebíč - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť

Třebíč - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť

Židovská kultura a tradice ponechaly v dějinách České republiky velmi výrazné stopy, které se nachází také v Bazilice sv. Prokopa v Třebíči. Město Třebíč leží mezi městy Brnem, Jihlavou a Znojmem. K vidění je zde celá řada církevních památek, mezi nejvýznamnější patří již zmíněná románsko – gotická …

Porto – město mnoha tváří a výborného vína

Porto – město mnoha tváří a výborného vína

Porto je překrásné město, které se rozléhá v zátoce. Nachází se při břehu Atlantského oceánu a má také svůj vlastní přístav. Město se stalo známým zejména díky portskému vínu. Název vznikl právě odvozením názvu tohoto města. Je to až symbolické, neboť to byl právě tento přístav, který začal vyvážet …


Starobylé město Nesebar - klenot Bulharska

Starobylé město Nesebar - klenot Bulharska

Toto nádherné přístavní městečko je pravidelným cílem mnoha návštěvníků nejen z České republiky. Leží přibližně 30 kilometrů na sever od Burgasu v těsné blízkosti Slunečného pobřeží. Místo je jako stvořené pro letní dovolenou, neboť přináší nejen možnost relaxace na pláži, ale také prohlídku jedineč…

Ravenna – raně křesťanské památky, které vás okouzlí

Ravenna – raně křesťanské památky, které vás okouzlí

Italské město Ravenna se nachází na severu země a jde o hlavní město v oblasti Emilia Romagna. Revenna je také překrásné přístavní město, které se rozkládá u pobřeží Jaderského moře. Turisté zde mohou obdivovat světoznámé raně křesťanské mozaiky, které jsou právem zapsány na seznam světového dědictv…