verze pro tisk

Délos - místo, kde se nesmí umírat

19. únor 2015 Reklama

Délos je posvátné místo, které se stalo rodištěm Apollóna a Artemidy. Malý a téměř neobydlený ostrov je součástí souostroví Kyklady. Ostrůvek je velký pouze 5 km čtverečních, přesto se mezi turisty těší velké oblibě především díky cenným archeologickým nálezům. V roce 1190 byl ostrov zapsaný na Seznam světového dědictví památek UNESCO.

zdroj pixabay.comzdroj pixabay.com

Tajuplný řecký ostrov

Ostrov Délos (někdy nazýván také Dilos), který se vynořuje z vod Egejského moře, působí velice tajemně. K tomuto místo se vztahuje mnoho pověstí a bájí. Říká se, že jde o místo, kde se Diovi a titánce Létó narodila božská dvojčata Apollón a Artemis. Po jejich narození byl ostrov prohlášen za svatý a bylo na něm zakázáno ženám rodit a lidé zde nesměli umírat. Prvními osadníky, kteří se na ostrově zabydleli, byli Jónové. Ti po sobě zanechali mnoho památek, které lze spatřit dodnes. Právě oni udělali z ostrova hlavní náboženské centrum oblasti a zasvětili jej bohu Apollónovi.

Délos zůstal po dlouhá léta pod vlivem Athén, které podporovaly místní kult. V jednu dobu byl ostrov také ovlivněn nadvládou Makedonského království. Ve své době šlo o významný obchodní přístav. Ostrov vyniká zejména významnými archeologickými skvosty a významnou řeckou mytologií. Jde o pozoruhodné místo, které láká turisty jako magnet.

Co zde můžete spatřit?

Na ostrově se nachází pozůstatky čtyř Apollónových chrámů, jeden z nich je známý jako Chrám Athéňanů. Na Východě se nachází ruiny podlouhlé budovy, kde dříve stála svatyně papežské bully. Na severu stojí pokladnice a také významný Antigonův chrám. Na severozápadě se rozléhá poměrně malá Artemidina svatyně s jónským chrámem a také hrob dvou hyperborejských panen. Hyperborea bývala kdysi bájnou zemí, která se podle starověkých Řeků nacházela severně od Thrákie.

Ačkoliv je ostrov velice malý, památek je zde opravdu mnoho. Další pozoruhodnou archeologickou lokalitou je oblast svatých jezer s Terasou lvů. V minulosti zde stávalo devět mramorových lvů, kteří dohlíželi na dnes již vyschlé Posvátné jezero. Legenda říká, že právě v tomto jezeře se zrodil bůh Apollón.

Za vidění rozhodně stojí archeologické muzeum, které se na ostrově nachází. Můžete zde vidět originální kusy soch lvů, které byly vytesány z mramoru již v sedmém století před Kristem. Nechybí zde ani sbírka vás z různých období, která je skutečně pozoruhodná.

Jak se na ostrov dostat?

Delos je velice malý ostrov, který nemá své letiště. Leží však v blízkosti většího a známějšího ostrovu Mykonos, ze kterého sem pravidelně vyplouvá loď. Ostrovy jsou od sebe vzdálené pouhé 2 kilometry. Většina turistů míří na Mykonos, kde stráví poklidnou dovolenou a na nedaleký ostrov Delos vyrazí v rámci poznávacích výletů. V 15 hodin se naleziště uzavře a musíte se opět nechat lodí odvézt zpět na Mykonos. Na ostrově Delos totiž není povolenou nocovat a nejsou zde ani žádné hotely. Jde vyloženě pouze o památkový ostrov.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Natálie Čermáková

pondělí, 19. říjen 2015
12:39

Prosím, článek je nádherně sepsaný, ale máte tam menší chybičku. Délos se na seznam připsal roku 1990, ne 1190. Děkuji :-)


posted by: Natálie Čermáková [Odpovědět]

Clemmie

čtvrtek, 18. květen 2017
10:31

We\'re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your site provided us with helpful information to work on. You\'ve performed an impressive process and our entire community will be
grateful to you.


posted by: Clemmie [Odpovědět]

Cerys

pátek, 19. květen 2017
22:57

Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so!
Your writing style has been amazed me. Thank you, very nice post.


posted by: Cerys [Odpovědět]

Tamela

pondělí, 3. duben 2017
13:19

This is very interesting, You\'re a very skilled blogger. I have joined your rss
feed and look forward to seeking more of
your magnificent post. Also, I have shared your site
in my social networks!


posted by: Tamela [Odpovědět]

Kathie

neděle, 21. květen 2017
20:59

I read this paragraph completely on the topic of the resemblance of most up-to-date and previous technologies, it\'s
amazing article.


posted by: Kathie [Odpovědět]

Inez

středa, 21. červen 2017
23:39

We are a group of volunteers and starting
a brand new scheme in our community. Your website offered us
with helpful information to work on. You have performed an impressive activity and
our whole community might be grateful to you.


posted by: Inez [Odpovědět]

Jame

neděle, 2. červenec 2017
07:37

Thanks for finally talking about >D los - m sto,
kde se nesm um rat


posted by: Jame [Odpovědět]

Wayne

pondělí, 3. červenec 2017
08:56

Loving the information on this web site, you have done outstanding job on the posts.


posted by: Wayne [Odpovědět]

Čtěte také...

Osvětim - Březinka – místo, na které nezapomenete

Osvětim - Březinka – místo, na které nezapomenete

Toto místo bude navždy spojeno s koncentračním táborem, který se stal největším nacistickým táborem vůbec. Na hrůzy spáchané v těchto místech lze jen těžko zapomenout. Přesto se Osvětim stala velmi oblíbeným turistickým cílem. Koncentrační tábor Osvětim – Březinka se nachází v jižní části Polska, př…

Fascinující kláštery Meteora

Fascinující kláštery Meteora

Řecko disponuje celou řadou překrásných až fascinujících historických památek. Jednou z nich jsou kláštery Meteora, což je místo, kde se země dotýká s nebem. Jde o nádherné byzantské kláštery, které leží ve středním Řecku v severozápadní části Thesálie. Snoubí se zde dokonalost byzantské architektur…


Palác Blenheim vás zve ke své návštěvě

Palác Blenheim vás zve ke své návštěvě

Tento překrásný palác se nachází nedaleko Oxfordu ve Velké Británii a pochází z 18. století. Jde o velmi zachovalé panské sídlo, které je obklopeno obrovským parkem. Tento park pochází od slavného návrháře „Capability“ Brown. Palác Blenheim je především místo, kde se narodil britský premiér Winston …

Skalní sídla Matera: Překrásná provincie na jihu Itálie

Skalní sídla Matera: Překrásná provincie na jihu Itálie

Matera je název města, které se nachází v jihoitalském regionu Basilicata. Zároveň je hlavním městem stejnojmenné provincie. Najdete jej přibližně 240 km východně od Neapole. Rozkládá se na krasové náhorní plošině Murgia nad hlubokým údolím Gravina di Matera. V dávných dobách bylo toto místo označov…