verze pro tisk

Fascinující Asklépiův chrám v Epidauru

30. říjen 2014 Reklama

Epidaurus ukrývá jedno z nejkrásnějších archeologických nalezišť v celém Řecku. Rozléhá se v blízkosti Korintského průplavu a své návštěvníky láká zejména na dochované starověké divadlo. Další části lokality se obnovují postupně. Asklépiova svatyně leží ve východní části Peloponésu přibližně 200 kilometrů od města Niforeika. Ve starověkém Řecku město sloužilo jako kulturní a náboženské centrum. Místní chrám byl zasvěcen bohu Asklépiovi. Pro svou jedinečnost a historickou cennost bylo toto místo v roce 1988 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Střípky z minulosti

Epidaurus je známý jako rodiště Apollonova syna Asklépia. Asklépius byl považován za nejslavnějšího léčitele starověku. Asklépiova svatyně byla postavena ve středomoří jako největší léčitelské centrum, které bylo ve své době postaveno. Nemocní sem tehdy přicházeli strávit noc a bůh jim ve snu umožnil vidět způsob jejich léčby. Sám Asklépios zahynul úderem blesku, který na něho seslal Zeus, protože prý získal až příliš velkou moc.

Monumentální divadlo

V blízkosti svatyně bylo ve 4. století před Kristem postaveno také divadlo, které mělo na svou dobu úžasné akustické vlastnosti. Divadlo bylo postaveno dle návrhu Polykleita mladšího. Vypadalo jak kruhová výseč s výhledem do okolní krajiny. Šlo o skutečně jedinečné dílo své doby, ve kterém se nacházelo 55 řad a vešlo se sem více než 14 tisíc diváků. Je až neuvěřitelní, že trosky této stavby byly objeveny až na konci 19. století.

V roce 1954 bylo divadlo opět uvedeno do provozu. Dokonce prvních 34 řad sedadel se povedlo dochovat. Jsou tedy původní. Pro diváky toto divadlo představuje jedinečný zážitek, neboť se mohou pokochat fascinujícím výhledem na prostranství starověkého Epidauru a hory, která se nachází v dáli. V současné době se divadlo často využívá v souvislosti Athénského letního divadelního festivalu.

Další zajímavosti

Epidaurus však netvoří pouze divadlo. Nachází se zde celá řada dalších neméně významných staveb, které stojí za vidění. Jmenujme například chrám zasvěcený bohu Asklépiovi. Uvnitř chrámu byla nalezena socha, která byla vyrobena ze zlata a slonoviny. Z chrámu samotného se zatím podařilo odkrýt jen malou část. Můžeme se tedy těšit, co dalšího se archeologům povede objevit. Jejich práce zde pokračují neustále.

Asklépiův chrám a divadlo jsou považovány za velmi cenné projevy řecké architektury. Epidauros byl společně s ostrovem Kos nejslavnější a patrně také nejbohatší. Není se čemu divit, svatyně získávala dary od bohatých návštěvníků. Je nutné připomenout, že v Epidauru se nachází ještě jedna významná památka, kterou postavil architekt Polykteitos. Jde o kruhový tholos, jehož funkci a využití se dodnes nepodařilo objasnit. Zachovalá podzemní část působí jako bludiště s úzkými chodbičkami. Vychází se z toho, že v těchto chodbách byli chováni posvátní hadi, které měl Asklépios ve svém znaku. Tato stavba byla dokončena v roce 330.

Informace pro turisty

Vstupné pro turisty do muzea a archeologického naleziště činí 6 Eur, snížené vstupné pouze 3 Eur. Studenti a děti mladší 18 let mají v Řecku vstup zdarma na všechna archeologická naleziště. Město se rozkládá na nejjižnějším výběžku Balkánského poloostrova. Využijte nabídky některé z cestovních kanceláří, které pořádají poznávací výlety s průvodcem na Peloponés a do ostatních významných částí Řecka.

 

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Georgia

úterý, 13. červen 2017
10:29

you are in reality a excellent webmaster.
The site loading velocity is amazing. It sort of feels that you\'re doing any unique trick.
Furthermore, The contents are masterwork. you have performed a magnificent activity on this matter!


posted by: Georgia [Odpovědět]

Gwen

neděle, 2. červenec 2017
05:18

Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I\'ve been trying for a while but I never seem to get there!
Many thanks


posted by: Gwen [Odpovědět]

Shelly

neděle, 9. duben 2017
07:33

great issues altogether, you just gained a brand new reader.
What might you suggest about your put up that you made a few days ago?
Any sure?


posted by: Shelly [Odpovědět]

Lucretia

neděle, 16. červenec 2017
00:20

Good way of describing, and nice piece of writing to get facts about my presentation topic, which i am going to convey in academy.


posted by: Lucretia [Odpovědět]

Carri

sobota, 2. září 2017
22:15

Everyone loves what you guys are usually up too.
This kind of clever work and exposure! Keep up the awesome works guys I\'ve added you
guys to blogroll.


posted by: Carri [Odpovědět]

Čtěte také...

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Jedinečné dílo vrcholné a pozdně gotické architektury se nachází v Kutné Hoře. Chrám svaté Barbory byl založen v roce 1388. Společně s historickým jádrem města je zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO v roce 1995. Chrám je symbolem města a také nejznámější kutnohorskou stavbou, která je zasvěc…

Fascinující kláštery Meteora

Fascinující kláštery Meteora

Řecko disponuje celou řadou překrásných až fascinujících historických památek. Jednou z nich jsou kláštery Meteora, což je místo, kde se země dotýká s nebem. Jde o nádherné byzantské kláštery, které leží ve středním Řecku v severozápadní části Thesálie. Snoubí se zde dokonalost byzantské architektur…


Pohádkový klášter Batalha – fascinující podívání

Pohádkový klášter Batalha – fascinující podívání

Pro milovníky architektonických unikátů představuje klášter Batalha skutečný skvost. Batalha je také portugalské město, které se nachází v centrálním Portugalsku, přibližně 110 kilometrů od Lisabonu. Klášter nechal postavit portugalský král v roce 1388. Jednalo se o Dominikánský klášter s kostelem P…

Fascinující hrad Wartburg

Fascinující hrad Wartburg

V Německu se nachází mnoho zajímavostí a jednou z nich je také hrad Wartburg. Hrad se rozléhá ve spolkové zemi Durynsko nad městem Eisenach, v severozápadním cípu Durynského lesa. Tyčí se v nadmořské výšce 394 m. Hrad byl založen v roce 1067 Ludwigem der Springerem, durynským hrabětem. Hrad sloužil …