verze pro tisk

Fascinující dílo - Klášter Maulbronn

15. červenec 2014 Reklama

V malém městečku Maulbronn, které leží v jihozápadním Německu, se nachází téměř 900 let starý cisterciácký klášter, který nese stejnojmenný název. Pozoruhodné je především to, že se dochoval nezměněný až do současnosti. Není tedy divu, že v roce 1993 byl tento klášter zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Střípky z minulosti

Jde o cisteriácký klášter, který byl postaven v 11. století. Mniši tohoto řádu se tehdy řídili velmi přísnými pravidly a snažili se žít v prostotě bez přepychu. Tento směr samozřejmě ovlivnil také podobu klášterů. Charakteristickým znakem je vliv románského slohu a také pozdní gotiky.

Bývalý klášter v Maulbronnu je největším zachovalým klášterním komplexem, který se nachází severně od Alp. Traduje se legenda, že v roce 1147 jej založila skupina mnichů, když se na jeho dnešním místě zastavili při svém putování. V roce 1556 byla založena v prostorách kláštera Protestantská klášterní škola, která funguje ve formě teologického semináře i dnes.

Ve 13. století byl klášter opevněn obrannou zdí, která tvoří 850 metrů. Ta se z velké části dochovala dodnes. Opevnění čítá čtyři věže, vstupní věž pochází ze 13. Století, ty ostatní jsou mladší a jistě vás zaujmou svými jmény: Mlýnská věž, Faustava věž a Věž čarodějnic.

Po odchodu cisterciáků v roce 1537 přibyly také další budovy. K nejzajímavějším patří nepochybně renesanční palác vévody Ludwiga z Württembergu, který pochází z druhé poloviny 16. století.

Modernizace pozdní gotiky

Na konci na přelomu 14. a 15. století se centrum kláštera dočkalo modernizace, která byla potřeba. Došlo k výměně oken, byl přistaven klenutý strop a zdi byly vyzdobeny krásnými freskami. V této době klášter vzkvétal.

Romantika v 19. století

19. století je obdobím romantismu, tehdy se rozvíjela záliba a zájem o umění a architekturu dřívějších dob. Proto se středověké stavby dočkaly velkého uznání a byly prohlášeny za národní památky. Architekti si dali opravdu záležet. V případě kláštera Maulbronn šlo o rekonstrukci kašny nebo horního patra jídelny.

Důležité informace

Klášter v Maulbronnu je také spojený se jmény významných osobností, které se v jeho zdech kdysi vzdělávaly. Zmiňme například jméno Johannes Kepler, který navštěvoval Vyšší klášterní školu mezi lety 1586 a 1589. Později zde studoval také nositel Nobelovy ceny za literaturu Hermann Hess, který svůj krátký pobyt za zdejšími zdmi zaznamenal později ve svých dílech.

Za zmínku také stojí, že „Po stopách Hermanna Hesse“ jezdí každoročně „Klosterstadt“ – Express. Tento výletní vlak pendluje ve dvouhodinových intervalech mezi Tübingenem a Maulbronnem a to každou neděli a o svátcích od května do října.

Klášter je otevřený celoročně od 9 do 17 hodin. Můžete absolvovat prohlídku a také navštívit muzeum s mnoha exponáty, které vám poodkryjí historii tohoto pozoruhodného kláštera. Pravidelně se zde konají také koncerty a jiné kulturní akce.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Melinda

pondělí, 22. květen 2017
10:50

Hey there I am so excited I found your blog, I really found you by accident, while I
was browsing on Bing for something else, Regardless I am here now and would just
like to say thank you for a incredible post and a all round interesting
blog (I also love the theme/design), I don\'t have time to look over it all at the
moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I
will be back to read more, Please do keep up the superb
work.


posted by: Melinda [Odpovědět]

Felix

pátek, 7. duben 2017
15:23

Hello, I desire to subscribe for this blog to get latest
updates, thus where can i do it please assist.


posted by: Felix [Odpovědět]

Marquita

neděle, 16. červenec 2017
03:58

I\'m really enjoying the design and layout of your site.
It\'s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for
me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your
theme? Great work!


posted by: Marquita [Odpovědět]

Geri

pátek, 28. červenec 2017
19:25

I every time used to study article in news papers but now as I am a user of net
thus from now I am using net for content, thanks to web.


posted by: Geri [Odpovědět]

Čtěte také...

Pohádkový klášter Batalha – fascinující podívání

Pohádkový klášter Batalha – fascinující podívání

Pro milovníky architektonických unikátů představuje klášter Batalha skutečný skvost. Batalha je také portugalské město, které se nachází v centrálním Portugalsku, přibližně 110 kilometrů od Lisabonu. Klášter nechal postavit portugalský král v roce 1388. Jednalo se o Dominikánský klášter s kostelem P…

Velkolepé dílo: Canal du Midi

Velkolepé dílo: Canal du Midi

Canal du Midi byl postaven v roce 1666 – 1681 v jižní Francii a není pouze říční dálnicí, jako tomu bývá u většiny kanálů. Jde o mistrovské dílo, které se táhne celých 254 km od Toulouse až po Středozemní moře. Toto obdivuhodné technické vodní dílo, které spojuje Atlantik a Středozemní moře, bylo za…


Rilský klášter – perla Bulharské architektury

Rilský klášter – perla Bulharské architektury

Rilský klášter je největší a nejznámější bulharský klášter, který tvoří obrovský komplex domů. Čtyřpatrové domy s verandami kolem nádvoří, ve kterém se nachází kostel s věží. To vše se lze spatřit v okolí pohoří Rila. Jde o jedinečnou sakrální památku, která patří od roku 1983 na seznam světového a …

Impozantní klášter Poblet vás vybízí k prohlídce

Impozantní klášter Poblet vás vybízí k prohlídce

Poblet je cisterciácký klášter, který patří k těm nejvýznamnějším v Evropě. Jde o nejrozsáhlejší španělský klášterní areál, který vznikal v rozmezí 11. až 18. století. V minulosti Poblet sloužil také jako královské sídlo. Ve 14. století byly do kláštera umístěny hrobky aragonských a katalánských krá…