verze pro tisk

Hadriánův val neboli římská „železná opona“

7. srpen 2014 Reklama

Hadriánův val je pojem, o kterém slyšel snad každý. Jde o pozůstatek systému opevnění, který se táhne přes severní Anglii. Počátky tohoto valu sahají až do roku 122 našeho letopočtu. Val byl postaven na popud římského císaře Hadriána, který v tu dobu Velkou Británii navštívil. Prvotním účelem stavby byla obrana před nájezdníky, ale zároveň určovala také severní hranici římského impéria. Val je dlouhý přibližně 117 km a v některých místech dosahuje i 6 metrů na výšku. Hadriánův val byl pro svou unikátnost zapsán v roce 1987 na seznam památek UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Střípky z historie

Hadriánův val nevyrostl tak rychle, jak tomu bylo v případě nechvalně proslulé berlínské zdi. Stavba valu byla započata na rozkaz římského císaře Hadriána již v roce 122 a trvala přibližně deset let. Opevnění protínalo napříč severní Anglií od pobřeží irského moře k břehům Severního moře. Šířka valu se měnila podle terénu, výšky a použitého materiálu. Kolísala v rozmezí od tří do pěti metrů.

Zeď rozdělila kraj na dvě části. Jižní část spravovali Římané a severní část byla ponechána domorodým kmenům. Stavba měla podobné následky, jako železná opona pro obyvatelé Berlína. Obyvatelé Anglie se tedy rozdělili na „jižany“ a „seveřany“.

Hadriánova zeď byla postavena od východu (dnešní Newcastle) a vede přes anglické území v těsné blízkosti hranic se Skotskem. Stavba se táhla na západní pobřeží, kde končila u zátoky Solway. Hadriánův val se stavěl šest let. Do současné doby se zachovaly jen zbytky tohoto valu.

Popis památky

V současné době lze celou trasu projít pěšky a na závěr pak získat oficiální certifikát. Je vhodné pořídit si podrobnou mapu či knižní publikaci pro bližší seznámení s trasou. Jde o příjemnou cestu, která vede typickou venkovskou krajinou. Všude kolem se nachází pole s pasoucím se dobytkem a stády ovcí. Nechybí také nevlídné slatiny a mokřiny, jež zahaluje mlha i vesnice a farmy v úrodných údolíčkách.

Projděte si stezku, která vede podél Hadriánovi zdi a měří 135 km. Objevte nejkrásnější římskou pevnost, která se v Anglii nachází. Zároveň doporučujeme prohlédnout si také zbytky vojenské pevnosti Vindolanda a navštívit Římské vojenské muzeum. Můžete zde shlédnout expozice a filmy, které jsou věnované Hadriánovu valu a římské armádě.

Mezi další známé pevnosti, jejichž základy objevili a odkryli archeologové, patří také Vercovicium a Chesters Fort.

Informace pro turisty

Turistická stezka není zpoplatněna. Připlatíte si pouze za vstupy do jednotlivých pevností (přibližně 5 Eur). Pokud patříte mezi sportovní nadšence, pak si rozhodně stezku nenechte ujít. Podél celé trasy se nachází mnoho kempů, hotelů a restaurací. Lze dokonce říci, že v současné době patří toto místo mezi nejoblíbenější turistické cíle v Anglii.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Josette

středa, 14. červen 2017
13:59

Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i
was just curious if you get a lot of spam comments? If so how do you stop
it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it\'s driving me insane
so any help is very much appreciated.


posted by: Josette [Odpovědět]

Darren

sobota, 17. červen 2017
00:36

I visit daily some websites and blogs to read posts, but this website gives
feature based content.


posted by: Darren [Odpovědět]

Sam

neděle, 2. červenec 2017
08:38

Loving the information on this site, you have
done outstanding job on the posts.


posted by: Sam [Odpovědět]

Rolland

pátek, 28. červenec 2017
17:53

Thanks on your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you can be a great author.
I will make sure to bookmark your blog and will come back very soon. I want to encourage that you continue your
great writing, have a nice morning!


posted by: Rolland [Odpovědět]

Moises

pondělí, 30. duben 2018
07:40

I pay a quick visit each day a few blogs and information sites to read content,
but this blog presents quality based posts.


posted by: Moises [Odpovědět]

Mazie

pátek, 4. květen 2018
13:44

I could not resist commenting. Perfectly written!


posted by: Mazie [Odpovědět]

Čtěte také...

Překrásné francouzské městečko Arles

Překrásné francouzské městečko Arles

Arles je největší francouzské město, které se rozkládá v regionu Provence. V dávných dobách z této osady vyrostlo jedno z hlavních římských měst, které bylo vybudované kolem roku 30 př. Kr. V centru města se nachází mnoho jedinečných památek od antiky až po baroko. Město Arles je také spojeno se živ…

Kanály v Amsterdamu vás okouzlí

Kanály v Amsterdamu vás okouzlí

Chystáte se navštívit Amsterdam? Hlavní nizozemské město představuje pro turisty mnoho zajímavostí, které jistě stojí za vidění. Není divu, že Amsterdamu se říká „město turistů“. Je to malebné město, které se rozléhá na řece Amstel. Amsterdam je doslova protkaný kanály, které se staly symbolem toho…


Obdivujte překrásné město Banská Štiavnica

Obdivujte překrásné město Banská Štiavnica

Město Banská Štiavnica leží na území Chráněné krajinné oblasti Štiavnické vrchy. Tato oblast patří k největším sopečným pohořím, které se na Slovensku nachází. Štiavnické vrchy jsou součástí sopečného pásma, které se nazývá Západní Karpaty. Město se rozléhá na jižních svazích hlavního hřebene Štiavn…

Biskajský most – nejstarší gondolový most na světě

Biskajský most – nejstarší gondolový most na světě

Biskajský most neboli Puente Colgante se táhne přes řeku Nervion ve městě Portugales ve Španělsku. v současné době toto místo tvoří prakticky jednotný sídelní útvar s největším baskickým městem, které se nazývá Bilbao. Jde o nejstarší gondolový most na světě a zároveň první most, po kterém se lidé i…