verze pro tisk

Historické centrum města Bardejov vás okouzlí

16. říjen 2014 Reklama

Slovenská republika se pyšní nádhernou přírodou, ale také velmi významnými památkami. Jedním z takových míst je centrum města Bardejov, které patří mezi nejrozsáhlejší památkový komplex na Slovensku. Historické centrum Bardejova bylo v roce 2000 zařazeno na Seznam světového dědictví památek UNESCO. Městečko se nachází na severovýchodě Slovenska, poblíž hranic s Polskem. Jde o starobylé a velmi malebné město, které se pyšní bohatou historií. Návštěvníci zde mohou zhlédnout mnoho velmi zajímavých památek. Bardejov každý rok navštíví tisíce turistů a není se tedy čemu divit, že se stalo střediskem cestovního ruchu.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Zajímavosti z historie města

Bardejov bývá často označován jako nejgotičtější město na Slovensku. První zmínky o bývalém královském městě pocházejí z roku 1241 a dosud se zachovala v Ipatijevském letopisu. Nejprve šlo o osadu, která se díky strategické poloze stala velmi důležitým místem. Bardejov se totiž nacházel na křižovatce obchodních cest mezi Baltským a Černým mořem. Není divu, že se mu dostalo četných výsad od krále Karla Roberta a Ludvíka. V roce 1376 jej král Ludvík nechal jmenovat jako Svobodné královské město.

Největšího rozmachu se městu dostalo v průběhu 15. století. Tehdy zde vzkvétal obchod a řemesla. O něco později také kultura a vzdělávání. V 17. století však přišla zkáza a úpadek, na kterou měla velkou vinu morová epidemie a úmyslně založený požár. Město se však vzpamatovala a po druhé světové válce se zde rozšířil průmysl, školství a také obnova památek, které lze obdivovat dodnes.

Památky, které stojí za pozornost

Přes všechny pohromy se stalo město malým provinčním městečkem, ve kterém se zachovaly významné rozsáhlé památky. Velmi významný je například bardejovský gotický hradební systém. V současné době jde o jeden z nejzachovalejších obranných systémů. Budova radnice byla postavena v goticko-renesančním stylu, pochází z let 1505 – 1509. Tato budova se stala již v roce 1985 národní kulturní památkou.

Další významnou památku představuje bazilika sv. Egídia, která pochází z poloviny 14. století. Původní vybavení chrámu ze 14. století symbolizuje kamenná křtitelnice, kterou zdobí figurální reliéf.

Objevte jedinečné lázně

Kompletní obraz města dotvářejí „Bardejovské kúpele“, které neodmyslitelně patří k městu a jeho malebnému okolí. Nachází se zde velmi významné Bardejovské minerální prameny, které jsou uvedeny již ve středověkých listinách, zejména tedy v listině krále Bély IV. z roku 1247.

Lázně však byly založeny až v 60. letech 18. století. Postupně se staly oblíbeným místem nejprve příslušníků maďarské a polské šlechty, později jejich obliba klesla. Lázně se dočkaly opětovného rozkvětu až po modernizaci na konci 19. století. Poté patřily k nejznámějším a nejlépe vybaveným lázním v celém Uhersku. V současné době přinášejí moderní a velmi příjemné lázně velmi dobrých výsledků. Specializují se na léčení chorob zažívacího traktu a nemocí horních a dolních cest dýchacích.

Informace pro turisty

Internetové stránky města najdete zde http://www.bardejov.sk. Po městě se lze pohybovat jednoduše pomocí městské hromadné dopravy. Spoje zajišťující linkové autobusové linky. Městem prochází silnice první třídy. Do města vede také železniční trať. Více informací lze dostat na telefonním čísle +421 54/477 4477.

Při návštěvě města si můžete prohlédnout velmi krásné a zachovalé památky, ale také udělat něco pro své zdraví v podobě lázeňských koupelí.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Owen

neděle, 21. květen 2017
18:26

Hi mates, its wonderful post concerning educationand
completely explained, keep it up all the time.


posted by: Owen [Odpovědět]

Marcel

pátek, 7. duben 2017
14:28

My partner and I stumbled over here different
website and thought I should check things out. I like what I see so now i\'m following you.
Look forward to looking over your web page for a second
time.


posted by: Marcel [Odpovědět]

Laurence

sobota, 15. červenec 2017
06:09

Hey this is somewhat of off topic but I was wanting to know
if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I\'m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice
from someone with experience. Any help would be enormously
appreciated!


posted by: Laurence [Odpovědět]

Clifford

pátek, 28. červenec 2017
17:27

Quality articles is the key to invite the viewers to
visit the web page, that\'s what this web page is providing.


posted by: Clifford [Odpovědět]

Čtěte také...

Český Krumlov: historické jádro města

Český Krumlov: historické jádro města

Historické jádro Českého Krumlova bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO již v roce 1992, a to v rozsahu městské památkové rezervace. Český Krumlov se nachází na jihu naší republiky, je to unikátní město, které přináší turistům nezapomenutelné zážitky. Město sice není velké svou rozlohou, …

Unikátní historické centrum Telč

Unikátní historické centrum Telč

Město Telč se nachází v jihozápadní části Moravy, přibližně půl cesty mezi Prahou a Vídní. Město má naprosto jedinečné historické jádro, které představuje zachovaný goticko – renesanční urbanistický celek. Může se tak pochlubit několikanásobnou památkovou ochranou. Renesanční tvář dal městu Zachariá…


Historické centrum městečka Siena

Historické centrum městečka Siena

Malebné městečko Siena se nachází v samém srdci Toskánska na centrální toskánské plošině mezi údolím řeky Arbie a Elsy. Město je významné především svým historickým centrem, kde se nachází cenné architektonické památky. Ačkoliv v současné době se Siena rozrostla do velikosti menšího velkoměsta, stál…

Historické centrum San Marino musíte poznat osobně

Historické centrum San Marino musíte poznat osobně

San Marino je opravdu maličký stát, o kterém se říká, že je nejstarší republikou na světě. Jakmile sem přijedete, připadáte si jako v pohádce. Jakoby se zde zastavil čas. Nádherné hradby, historické památky, které mají nedocenitelný význam a malebná krajina. Přesně takové je San Marino. A právě této…