verze pro tisk

Historické centrum městečka Siena

20. květen 2014 Reklama

Malebné městečko Siena se nachází v samém srdci Toskánska na centrální toskánské plošině mezi údolím řeky Arbie a Elsy. Město je významné především svým historickým centrem, kde se nachází cenné architektonické památky. Ačkoliv v současné době se Siena rozrostla do velikosti menšího velkoměsta, stále si zachovává útulný kolorit cihlového gotického náhorního města. Jde o jedno z nejlépe dochovaných středověkých měst v Itálii, které je od roku 1995 na seznamu světového dědictví UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Historie

Území města bylo obýváno nejprve Etrusky, teprve poté sem přišli Římané. Největšího rozkvětu se tomuto městečku dostalo za vlády Lombardů, kdy se využívalo výhodné polohy na cestě Via Francigena mezi Luccou a Viterbem.

Kolem 10. století byla Siena rozdělena na tři části, Castelvecchio, Castel Montone a Castello del Poggio Malavolti. Ve 13. století se Siena stala velmi významným obchodním střediskem, které se zaměřovalo na výrobu látek, šafránu, vín, koření a vosku. Právě v tomto období byla Siena jedním z největších a nejvýznamnějších evropských měst. Krize přišla v roce 1348, kdy město postihla epidemie moru. Došlo k ekonomickému i demografickému úpadku.

V 18. století byla celá oblast rozdělena na tři samostatné celky, Sienu, která byla chráněna zdmi a dvě předměstí Masse di Citta a Masse di San Martino.

Památky

Nejvíce památek se nachází kolem rozlehlého náměstí tvaru lastury. Jedná se o jedno z největších středověkých náměstí v Eropě, které se nazývá Piazza del Campo. Dříve toto náměstí sloužilo jako hlavní tržiště a současný tvar z cihel získalo na konci 13. století. Cihly, které jsou složeny do devíti segmentů, jsou symbolem moci Rady devíti a představují záhyby pláště Panny Marie. V dávných dobách se zde pořádaly popravy, býčí zápasy a různé slavnosti.

V čele náměstí se tyčí gotická radnice Palazo Pubblico s nádhernou věží Torre del Mangia. Ta je díky své výšce 102 m druhou nejvyšší středověkou věží v Itálii. Turisté ji mohou navštívit vchodem z nádvoří a pokochat se tak jedinečným výhledem na typický toskánský kraj.

Sienský Dóm je obrovská katedrála. Byl vybudován od 12. do 14. století, ale nebyl nikdy dokončen. Pokud by se tak někdy stalo, byl by nepochybně největším křesťanským kostelem vůbec. Můžeme se jen dívat z nádvoří a hledět na průčelí. Plánovanou velikost si lze pouze představit. Dostavba se nekonala kvůli morové epidemii, která město postihla v roce 1348. Přesto je katedrála s černými a bílými pruhy velmi působivá. Je zdobena sochařskými díly od Michelangela, Donatela, Nicoly Pisana a cyklem fresek od Pinturicchia.

Jak se sem dostat?

Siena je středověké město, které se nachází v Toskánsku 70 km jižně od Florencie. Z Prahy je nejrychlejší cesta přes Rozvadov, Mnichov, Garmisch – Partenkirchen, Innsbruck a Brennerským průsmykem na Modenu, Bolognu a Florencii.

Informace pro turisty

Vstupné na věž Torre del Mangia činí přibližně 5 Eur. Po Via Banchi di Sotto se dostaneme k Palazzu Piccolomini, kde je vstup volný denně od 9 do 3 hodin. Je to nejkrásnější renesanční palác ve městě. Sienský dóm Santa Maria Assunta nabízí volný vstup do konce října do 19hodin a 30 minut.

Vstupné do některých památek je volné, avšak počítejte spíše s tím, že si připlatíte.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Adelaide

pondělí, 3. duben 2017
03:28

Excellent weblog right here! Additionally your web site so much up
fast! What host are you the use of? Can I am getting your affiliate link on your host?
I wish my site loaded up as quickly as yours lol


posted by: Adelaide [Odpovědět]

Marisol

středa, 14. červen 2017
09:01

Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and
say I really enjoy reading your blog posts.

Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics?
Thank you!


posted by: Marisol [Odpovědět]

Čtěte také...

Unikátní historické centrum Telč

Unikátní historické centrum Telč

Město Telč se nachází v jihozápadní části Moravy, přibližně půl cesty mezi Prahou a Vídní. Město má naprosto jedinečné historické jádro, které představuje zachovaný goticko – renesanční urbanistický celek. Může se tak pochlubit několikanásobnou památkovou ochranou. Renesanční tvář dal městu Zachariá…

Historické centrum města Bardejov vás okouzlí

Historické centrum města Bardejov vás okouzlí

Slovenská republika se pyšní nádhernou přírodou, ale také velmi významnými památkami. Jedním z takových míst je centrum města Bardejov, které patří mezi nejrozsáhlejší památkový komplex na Slovensku. Historické centrum Bardejova bylo v roce 2000 zařazeno na Seznam světového dědictví památek UNESCO. …


Historické centrum San Marino musíte poznat osobně

Historické centrum San Marino musíte poznat osobně

San Marino je opravdu maličký stát, o kterém se říká, že je nejstarší republikou na světě. Jakmile sem přijedete, připadáte si jako v pohádce. Jakoby se zde zastavil čas. Nádherné hradby, historické památky, které mají nedocenitelný význam a malebná krajina. Přesně takové je San Marino. A právě této…

Salzburg - centrum kulturního dědictví v Rakousku

Salzburg - centrum kulturního dědictví v Rakousku

Salzburg lze označit jako vzácnou perlu, která se nachází v samém srdci Evropy. Jde o hlavní město rakouské spolkové země Salzbursko a je také čtvrtým největším městem Rakouska. Nachází se u hranic s Německem v Salzburské kotlině v údolí řeky Salzach. Historické centrum města Salzburg je natolik boh…