verze pro tisk

Historické centrum San Marino musíte poznat osobně

12. únor 2015 Reklama

San Marino je opravdu maličký stát, o kterém se říká, že je nejstarší republikou na světě. Jakmile sem přijedete, připadáte si jako v pohádce. Jakoby se zde zastavil čas. Nádherné hradby, historické památky, které mají nedocenitelný význam a malebná krajina. Přesně takové je San Marino. A právě této republice dominuje stejnojmenné hlavní město, které bylo pro svou unikátnost v roce 2008 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Bohatá historie

Republika San Marino leží na východě Apeninského poloostrova, přímo v srdci Itálie. Stát byl údajně založen již ve 4. století, kdy se jednalo pouze o náboženskou obec. Nezávislou republikou se San Marino stalo až o mnoho let později, konkrétně v roce 1261. Je až s podivem, že si země dokázala uchovat nezávislost také v průběhu druhé světové války. A to i přesto, že poskytovalo azyl politickým uprchlíkům, například italskému revolucionáři Garibaldimu.

Zdejší republika nemá ani prezidenta, střídají se zde po šesti měsících kapitáni, regenti, a spolu s nimi také malá rada. Ta plní funkci vlády. Místo parlamentu mají velkou generální radu, na dodržování demokracie dohlíží také senát. San Marino je tedy v mnoha ohledech značně netypické. Ve středověku však bývalo podobných městských republik v Itálii mnohem více. Pouze však tahle jediná se dočkala 21. století. Velmi podobně je na tom Monako, ve kterém se hovoří francouzsky a nejde o republiky, ale o knížectví. Tyto malé státy nevynikají rozlohou, o to větší kouzlo však mají.

Nejjasnější republika San Marino

Jakmile minete oblíbené letovisko Rimini a zamíříte do vnitrozemí, dostanete se do samostatné republiky San Marino. Jde o třetí nejmenší zemi v Evropě. Menší než San Marino je jen Vatikán a výše zmiňované Monako. San Marino je tak maličké, že se v něm nachází pouze hlavní město, které nese stejný název a pár malých vesniček. Celý italský název této republiky lze volně přeložit jako „nejjasnější republika San Marino“.

Hlavní město je plné středověkých památek, turisté zde obdivují pevnost a další historické památky. Daně jsou zde velice nízké, lze zde nakoupit také levněji, než v ostatních oblastech Itálie. Klíčovou roli zde hraje cestovní ruch, ale také poštovní známky.

Památky, které stojí za vidění

V San Marinu se nachází nepřeberné množství památek, které vás uchvátí na první pohled. Ve městě je nejen řada zajímavých památek, ale také muzea či galerie. Za vidění stojí například Palazzo del Governo, které můžeme přirovnat k Pražskému hradu. Také zde se střídají stráže. V exteriérech se nachází monumentální obraz, na kterém je vyobrazeno založení města svatým Marinem.

Nejvyšším bodem San Marina je hora s příznačným názvem Monte Titano, právě na té se rozléhá hlavní město San Marino.

Jak se sem dostat?

Tento malý stát leží přibližně 25 km jihozápadně od města Rimini. Pokud pojedete autem, z Rimini do San Marina se dostanete přibližně za půl hodiny. Dopravní dostupnost je sem opravdu dobrá. Rimini je oblíbené turistické středisko, pokud se tedy chystáte na dovolenou do těchto míst, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu San Marina.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Brigitte

pátek, 7. duben 2017
15:06

For most up-to-date news you have to pay a quick visit
the web and on web I found this web site as a best web page for most recent updates.


posted by: Brigitte [Odpovědět]

Refugia

sobota, 1. duben 2017
17:24

Wonderful, what a website it is! This blog presents valuable
information to us, keep it up.


posted by: Refugia [Odpovědět]

Čtěte také...

Unikátní historické centrum Telč

Unikátní historické centrum Telč

Město Telč se nachází v jihozápadní části Moravy, přibližně půl cesty mezi Prahou a Vídní. Město má naprosto jedinečné historické jádro, které představuje zachovaný goticko – renesanční urbanistický celek. Může se tak pochlubit několikanásobnou památkovou ochranou. Renesanční tvář dal městu Zachariá…

Historické centrum města Bardejov vás okouzlí

Historické centrum města Bardejov vás okouzlí

Slovenská republika se pyšní nádhernou přírodou, ale také velmi významnými památkami. Jedním z takových míst je centrum města Bardejov, které patří mezi nejrozsáhlejší památkový komplex na Slovensku. Historické centrum Bardejova bylo v roce 2000 zařazeno na Seznam světového dědictví památek UNESCO. …


Historické centrum městečka Siena

Historické centrum městečka Siena

Malebné městečko Siena se nachází v samém srdci Toskánska na centrální toskánské plošině mezi údolím řeky Arbie a Elsy. Město je významné především svým historickým centrem, kde se nachází cenné architektonické památky. Ačkoliv v současné době se Siena rozrostla do velikosti menšího velkoměsta, stál…

Salzburg - centrum kulturního dědictví v Rakousku

Salzburg - centrum kulturního dědictví v Rakousku

Salzburg lze označit jako vzácnou perlu, která se nachází v samém srdci Evropy. Jde o hlavní město rakouské spolkové země Salzbursko a je také čtvrtým největším městem Rakouska. Nachází se u hranic s Německem v Salzburské kotlině v údolí řeky Salzach. Historické centrum města Salzburg je natolik boh…