verze pro tisk

Impozantní katedrála v Cáchách

4. leden 2015 Reklama

Patříte mezi milovníky významných památek? V Německu se nachází řada zajímavých církevních staveb, mezi které spadá také katedrála Panny Marie. Tato impozantní stavba se nachází v Cáchách, německy Aachener Dom. Město je neodmyslitelně spjaté s francouzským králem a císařem Karlem Velikým. Mimo to náleží mezi nejvýznamnější stavby v Německu. Není tedy divu, že od roku 1978 je katedrála zařazena na seznam světového dědictví UNESCO jako první stavba v Německu. Cáchy se nacházejí nedaleko hranic Německa s Nizozemskem a Belgií.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Střípky z historie

Katedrála slouží jako biskupský kostel cášské diecéze. Její stavba byla započata na konci 8. století. Na počátku 9. století byl dokončen románský chór na půdorysu pravidelného osmiúhelníku, který je zaklenutý ve výšce 32 metrů. Prostor obklopuje ambit zdobený bronzovým zábradlím. Románské klenby podepírají antické korintské sloupy. Na ambitu se nachází mramorový trůn. Katedrála slouží jako poslední místo odpočinku Karla Velikého, který skonal v roce 814. Později zde byli korunováni další vládci, jako například Ota I. Veliký, Ferdinand I. Habsburský a celá řada dalších.

Od roku 1349 se zde pravidelně konají procesí do Cách a to každých 7 let. Při této příležitosti jsou vystaveny veřejnosti čtyři hlavní relikvie. V 18. století byla ke kostelu přistavěna Maďarská kaple, která byla vybudovaná nákladem krále Maďarska a Polska Ludvíka I. K jejímu dokončení došlo v roce 1767. V chrámu lze spatřit klenotnici, kapličku a oltář, který zobrazuje Sv. Václava. V průběhu 2. světové války byly v gotickém chóru zničené vitráže. Ty byly později opraveny a nahrazeny novými.

Cáchy vám mají hodně co nabídnout

Do německých Cách míří turisté z celého světa, aby na vlastní oči spatřili nejslavnější z panovnických trůnů, který na první pohled působí obyčejně, dokonce až tuctově. Pro někoho je to možná zklamání, neboť od panovnického trůnu očekával více. Pokud bychom trůn popsali, znělo by to asi takto, jednoduchá dřevěná sedačka s deskou z italského mramoru. To vše je položené na kamenném podstavci. Je až k neuvěření, že na tento trůn se postupně usadilo až na 30 vladařů. Nechyběl mezi nimi také český král a římský císař Karel IV., který pocházel z rodu Lucemburků. V Cáchách se objevil asi sedmkrát.

Krásný interiér katedrály

Uvnitř katedrály se nachází busta Karla Velikého, která byla vytvořena v Aachenu kolem roku 1349. Tvorbu busty si objednal Karel IV. Součástí busty je snímatelná koruna, kterou byl v roce 1349 Karel IV. údajně korunován.

Poklad obsahuje celou řadu dalších drahocenných předmětů z drahých kovů, jako je zlato, stříbro, slonovina a další. Velice vzácný je také sarkofág vyrobený v roce 220 až 230 našeho letopočtu v Římě. Panovník si jej nechal dovést z Itálie.

Cáchy dnes

V současné době Cáchy nejsou jen muzeem, které zobrazuje minulost, ale také městem mladých lidí. Ti sem přijíždí zejména z toho důvodu, že se v Cáchách nachází technická vysoká škola a už léta se drží na vrcholu mezi vzdělávacími institucemi v Německu.

Shlédnout můžete také termální lázně a posedět v některé kavárně, kterých se zde nachází opravdu mnoho. Za ochutnání stojí místní pochoutka printen, což je medový kořeněný perník s cukrovou nebo čokoládovou polevou a posypaný kousky mandlí.

Informace pro turisty

Katedrála je otevřena v sezóně denně od listopadu do března 7 – 19 hodin. Pokladnice pouze v Po 10:00–13:00, Út až Ne 10:00–17:00, 1. čtvrtek v měsíci do 22:00. Vstupné do pokladnice za dospělého člověka činí 4 Eur, snížené vstupné 3 Eur. Vstup do katedrály je zdarma. Pokud chcete fotit v interiéru, připlatíte si 2 Eur.

 

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Poznejte impozantní katedrálu a hrad ve městě Durham

Poznejte impozantní katedrálu a hrad ve městě Durham

Velká Británie představuje mnoho velice zajímavých památek, hrad a katedrála ve městě Durham mezi ně rozhodně patří. Toto významné město se nachází na severovýchodě Anglie. Nad řekou Wear na nejvyšším místě tohoto města se tyčí nádherná katedrála, kterou mnozí považují za nejhezčí v celé Anglii. Nap…

Nechte se okouzlit impozantní katedrálou Notre Dame v Tournai

Nechte se okouzlit impozantní katedrálou Notre Dame v Tournai

Pouhých 7 kilometrů od francouzských hranic se rozléhá druhé nejstarší belgické město Tournai (Doornik). Město se nachází v belgické provincii Henegavsko a má za sebou velmi pestrou a bohatou historii. V průběhu obou světových válek bylo silně poškozeno německými okupanty. Město je známé především d…


Impozantní klášter Poblet vás vybízí k prohlídce

Impozantní klášter Poblet vás vybízí k prohlídce

Poblet je cisterciácký klášter, který patří k těm nejvýznamnějším v Evropě. Jde o nejrozsáhlejší španělský klášterní areál, který vznikal v rozmezí 11. až 18. století. V minulosti Poblet sloužil také jako královské sídlo. Ve 14. století byly do kláštera umístěny hrobky aragonských a katalánských krá…

Kolínská katedrála – nejvýznamnější sakrální stavba v Německu

Kolínská katedrála – nejvýznamnější sakrální stavba v Německu

V německém městě Kolín nad Rýnem se nachází nejvýznamnější církevní stavba na sever od Alp a tou je velkolepá gotická katedrála. Její štíhlé věže dosahují do výšky 157 metrů. Mimo jiné ukrývá řadu cenností, jako například domnělé ostatky biblických Tří králů. Díky své jedinečnosti je od roku 1996 za…