verze pro tisk

Impozantní klášter Poblet vás vybízí k prohlídce

29. červenec 2014 Reklama

Poblet je cisterciácký klášter, který patří k těm nejvýznamnějším v Evropě. Jde o nejrozsáhlejší španělský klášterní areál, který vznikal v rozmezí 11. až 18. století. V minulosti Poblet sloužil také jako královské sídlo. Ve 14. století byly do kláštera umístěny hrobky aragonských a katalánských králů. Opatství Poblet se nachází přibližně na půl cesty mezi Tarragonou a Léridou a jen pár kilometrů od známého pohoří Sierra de Prades. Tento jedinečný klášter byl v roce 1991 zapsán na seznam památek UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Opatství Poblet

Poblet je mužský klášter, který patří k cisterciáckému řádu. Komunita mnichů zde žije dodnes. V roce 1150 Ramon Berenguer IV. daroval půdu pro založení kláštera. Ten sloužil ke svým účelům až do roku 1853. Mniši se sem vrátili v roce 1940.

Neodmyslitelnou součástí kláštera se stala také rozsáhlá pole, lesy a okolní háje. Později se Poblet stal důležitým kulturním a hospodářským centrem v celé oblasti. Největšího rozkvětu se mu však dostalo v průběhu 14. století. V té době se stal vyhledávaným místem aragonských králů. Na výsluní byl klášter až do 16. století, kdy naopak došlo k úpadku. V té době byly zdi kláštera opuštěny. V roce 1940 se sem opět vrátili mniši a s nimi klášter opět ožil.

Prohlídka kláštera

Kolem kláštera jsou 3 dvory, ve kterých se dříve pěstovala zelenina. Spatřit lze také obrannou zeď, která pochází ze 14. století či dvě dominantní věže u hlavního portálu. Turistům se dále nabízí možnost vidět kostel, který pochází z 12. století – právě zde jsou uloženy hrobky králů. Klášter můžete navštívit také s průvodcem, výklad je v katalánštině, angličtině nebo španělštině. Nejvíce vás patrně zaujme kuchyň, která pochází ze 13. století a zrestaurovaná byla ve 20. století. Za vidění stojí také speciální okénko, kterým se strava vydávala.

V okolí kláštera je turistům k dispozici informační kancelář, kterou je vhodné navštívit. Výborné místní vinné nápoje můžete zakoupit v obchůdku s vínem. Víno zde vyrábějí samotní mniši. Celý areál je obklopen překrásnou lesnatou krajinou, která byla v roce 1984 vyhlášena za přírodní park a lze odtud také podniknout mnoho zajímavých výletů.

Večer můžete nahlédnout na tradiční zpívání mnichů. Společně se schází v kostele a zpívají tradiční písně. Vstup na tuto podívanou je zdarma.

Informace pro turisty

Ke klášteru Poblet se lze v létě dopravit autobusem. Výlet sem si můžete objednat také u cestovní kanceláře. Je možné se k Pobletu dostat také vlakem.

Jestliže se chcete blíže seznámit s historií kláštera i samotného cisterciáckého řádu, doporučujeme navštívit také klášterní muzeum. V něm je vystavena řada zajímavých exponátů, které mají historickou i uměleckou hodnotu. Vstupné do kláštera činí 5 Eur. Děti, studenti a důchodci zaplatí pouze 3 Eura.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Louvenia

středa, 10. květen 2017
06:53

Excellent blog right here! Additionally your web site rather
a lot up fast! What host are you the usage of?
Can I get your affiliate link on your host? I want my website
loaded up as quickly as yours lol


posted by: Louvenia [Odpovědět]

Aurora

pátek, 19. květen 2017
06:40

I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this web site is truly nice.


posted by: Aurora [Odpovědět]

Jani

neděle, 21. květen 2017
00:46

For the reason that the admin of this web site is working,
no question very shortly it will be famous, due to its feature
contents.


posted by: Jani [Odpovědět]

Davida

neděle, 21. květen 2017
21:08

Precisely what I was searching for, regards for
posting.


posted by: Davida [Odpovědět]

Christel

sobota, 1. duben 2017
17:28

Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!


posted by: Christel [Odpovědět]

Čtěte také...

Impozantní katedrála v Cáchách

Impozantní katedrála v Cáchách

Patříte mezi milovníky významných památek? V Německu se nachází řada zajímavých církevních staveb, mezi které spadá také katedrála Panny Marie. Tato impozantní stavba se nachází v Cáchách, německy Aachener Dom. Město je neodmyslitelně spjaté s francouzským králem a císařem Karlem Velikým. Mimo to ná…

Pohádkový klášter Batalha – fascinující podívání

Pohádkový klášter Batalha – fascinující podívání

Pro milovníky architektonických unikátů představuje klášter Batalha skutečný skvost. Batalha je také portugalské město, které se nachází v centrálním Portugalsku, přibližně 110 kilometrů od Lisabonu. Klášter nechal postavit portugalský král v roce 1388. Jednalo se o Dominikánský klášter s kostelem P…


Fascinující dílo - Klášter Maulbronn

Fascinující dílo - Klášter Maulbronn

V malém městečku Maulbronn, které leží v jihozápadním Německu, se nachází téměř 900 let starý cisterciácký klášter, který nese stejnojmenný název. Pozoruhodné je především to, že se dochoval nezměněný až do současnosti. Není tedy divu, že v roce 1993 byl tento klášter zapsán na seznam světového dědi…

Rilský klášter – perla Bulharské architektury

Rilský klášter – perla Bulharské architektury

Rilský klášter je největší a nejznámější bulharský klášter, který tvoří obrovský komplex domů. Čtyřpatrové domy s verandami kolem nádvoří, ve kterém se nachází kostel s věží. To vše se lze spatřit v okolí pohoří Rila. Jde o jedinečnou sakrální památku, která patří od roku 1983 na seznam světového a …