verze pro tisk

Malebné náměstí Piazza del Duomo, pýcha Florencie

29. květen 2014 Reklama

Náboženskou perlou Florencie, která proslula jako evropské hlavní město umění, je náměstí s poetickým názvem Piazza del Duomo. Na tomto náměstí se nachází překrásná katedrála Santa Maria del Fiore. Říká se jí jednoduše Duomo. Katedrála představuje neodmyslitelný symbol města, ve kterém se ukrývají mistrovská díla středověké architektury. A významných památek je zde mnohem více. Náměstí bylo zapsáno na seznam UNESCO v roce 1987.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Nádherná katedrála

Katedrála Santa Maria del Fiore je opravdu impozantní. Dokonce je čtvrtou největší katedrálou v Evropě. Její historie je skutečně bohatá. Stavba byla zahájena v roce 1296. Úkol zněl jednoznačně, vytvořit obrovskou katedrálu, jejíž velikost bude vyjadřovat rostoucí význam Florencie. Měla to být stavba, která by zastínila ostatní katedrály v konkurenčních městech, jako je Siena či Pisa. Výsledek se skutečně povedl, vznikla ohromná stavba vysoká 106 metrů. Katedrála je doplněna největší kupolí od dob antiky. K jejímu posvěcení došlo v roce 1436.

Původní fasáda byla později odstraněna. Současná podoba pochází z roku 1887, kdy dóm dostal barevnou novogotickou fasádu. Zvenčí je tedy kostel vyzdoben bílým, růžovým a zeleným mramorem. Katedrála je zasvěcena sv. Marii del Fjord a je postavena v typickém italském gotickém stylu.

Bohatá výzdoba katedrály

Impozantní katedrála vyniká skutečně bohatou výzdobou, která výrazně kontrastuje s interiérem. Na první pohled je patrné, že architektům šlo především o velikost. I tak zde lze najít mnoho uměleckých pokladů. Například kryptu, ve které se nachází zbytky původního kostela Santa Reparata nebo kopuli, která je mistrovským stavitelským dílem Brunelleschiho. Z této kopule se vám naskytne překrásný výhled na celou Florencii. Kopule je tedy volně přístupná a návštěvník se může pohybovat mezi oběma plášti stavby.

V dómu jsou vystavena mistrovská díla. Nalevo si můžete prohlédnout obraz „Dante a Božská komedie“ od Domenica di Micheliho. K vidění jsou také jezdecké portréty Sira Johna Hawkwooda od Paola Uccella. Ovšem nejvýznamnějšími poklady katedrály jsou nepochybně dvě sakristie. Sacrestia Nuova je dílem Michelozza a Luca della Robbia. Je vykládaná dřevem a chráněna bronzovou bránou. Hned nad vchodem je k vidění modrobílá terakotová luneta, která pochází z roku 1442.

Naproti se nachází Sacrestia Vechia. Ta je zdobena podobnou lunetou a také od stejného umělce. Mezi sakristiemi leží centrální apsida. V ní se ukrývá famózní bronzový relikviář, ve kterém jsou ostatky prvního florentského biskupa sv. Zenobia.

Další významné památky

Na náměstí se nachází také jedna z nejstarších florentských budov, jde o románské Baptisterium Sv. Jana Křtitele. To je zajímavé svým osmiúhelníkovým půdorysem i krásnými vstupními dveřmi. V areálu budov lze navštívit také muzeum Museo dell´Opera dell Duomo. Zde jsou uložena umělecká díla, která byla v průběhu historie odstraněna z katedrály, baptisteria či zvonice.

Jak se sem dostat?

Z letiště se do centra Florencie dostanete snadno. Letiště je od centra vzdáleno pouhých 5 km. Jezdí odtud autobusové linky přímo do centra. Cesta se řídí běžnými tarify městské dopravy.

Informace pro turisty

Otevírací doba katedrály je ve všední dny od 10 do 17 hodin. V sobotu pak od 10 do 15:30 a v neděli od 10 do 16:45. Kopule je otevřela trochu jinak, a to ve všední dny od 8:30 do 19 hodin a o víkendech pouze do 17:40 hodin.

Vstup je do chrámu zdarma. Do kupole platíte 6 Eur a vstupné do archeologické části činí 3 Eur.

 

 

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Elouise

neděle, 9. duben 2017
10:01

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I\'ve been looking for a plug-in like this for quite some time
and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to
your new updates.


posted by: Elouise [Odpovědět]

Čtěte také...

Královský palác v Aranjuezu – spojení historie a malebné přírody

Královský palác v Aranjuezu – spojení historie a malebné přírody

Španělsko nabízí mnoho přírodních i historických krás, které lákají turisty z celého světa. Jednou z nich je také někdejší královský palác Aranjuez, který se nachází přibližně 50 km od hlavního města – Madridu. Malebná krajina, ve které jsou s přírodou zakomponovány výsledky lidské činnosti, tak čin…

Historické centrum městečka Siena

Historické centrum městečka Siena

Malebné městečko Siena se nachází v samém srdci Toskánska na centrální toskánské plošině mezi údolím řeky Arbie a Elsy. Město je významné především svým historickým centrem, kde se nachází cenné architektonické památky. Ačkoliv v současné době se Siena rozrostla do velikosti menšího velkoměsta, stál…


Perla Toskánska - San Gimignano

Perla Toskánska - San Gimignano

V samotném centru Toskánska se nachází trojúhelník významných měst, kterými jsou Florencie, Siena a Pisa. Právě mezi tímto trojúhelníkem leží malé městečko San Gimignano, kterému se říká Manhattan středověku. Nachází se asi 35 kilometrů od Sieny. Město je známé především svými vysokými rodovými věže…

Verona – město nejen pro zamilované

Verona – město nejen pro zamilované

Verona leží v severní Itálii přibližně 150 km jižně od Bolzana. Jakmile se vysloví název tohoto města, mnoho lidí si vzpomene na slavný příběh Romea a Julie. Toto město nejvíce proslavil spisovatel William Shakespeare díky svému emotivnímu příběhu o tragické lásce dvou mladých milenců. Možná právě p…