verze pro tisk

Mystras - město, ze kterého dýchá minulost

2. říjen 2014 Reklama

Trosky byzantského města Mystras se nachází na poloostrově Peloponés v blízkosti dalšího významného města – Sparty. Mystras představuje velmi významnou archeologickou lokalitu, ale také oblíbený cíl turistů. Staré řecké město patří mezi významné historické a kulturní památky, od roku 1989 je na Seznamu světového dědictví UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Historie města Mystras

První zmínky o městu pochází z roku 1249, kdy jej založili Frankové. Ti počátkem 13. století ovládli celé Řecko. O existenci města se zasloužil zejména Vilém II. z Villerhardouin, který nechal vybudovat třetí pevnost v této oblasti. Pevnost by doplňovala dvě již stojící pevnosti, které nesly název Tigani a Monemvasía. Městečko Mystras měla fungovat jako náhrada za Spartu, která ležela na rovině. V roce 1262 byla zdejší pevnost připojena k Byzantské říši. Město se dočkalo zlatých časů. Postupně zde byly postaveny nádherné domy, kostely a honosné paláce. Zanedlouho se Mystras stalo velmi uznávaným střediskem, kde se scházeli významní umělci a malíři.

Do roku 1460 bylo ve městě sídlo světských a církevních úřadů, které zpravovaly Peloponés. Poté však bylo město napadeno a kompletně vypleněno Turky. Naštěstí nebylo zničeno úplně vše. Na počátku 17. Století město ovládli Benátčané, aby jej o něco později vystřídali otomanší panovníci. Teprve od roku 1821 patří město Řekům.

V současné době jde o významnou historickou památku, která vábí turisty z celého světa.

Nádherný pohled do kraje

Město bylo postaveno na vyvýšeném místě, což návštěvníkům umožňuje nádherný výhled do údolí. Můžete spatřit kopce, které se zvedají z planiny i úpatí pohoří Taygetos. Ačkoliv má město za sebou velmi pestrou historii, trosky se zachovaly v poměrně dobrém stavu a člověk si tak může udělat představu o tom, jak to zde kdysi vypadalo.

K troskám města Mystras vedou dva samostatné vchody, horní a dolní. U obou můžete snadno zaparkovat a je v podstatě jedno, do kterého vchodu vstoupíte. Na návštěvu města Mystras je vhodné pořídit si mapu, budete se tak lépe orientovat. Nachází se zde totiž spleť mnoha uliček a cestiček, které trochu připomínají bludiště.

Prohlídka města

Prohlídka obvykle začíná u katedrály Mitropole, která pochází z roku 1309. Jde o nejstarší kostel v Mystras. Uvnitř najdeme fresky, které pocházejí ze 14. století a na kamenné podlaze lze dobře rozeznat vytesané dvojhlavé byzantské orly. Zde byl v roce 1433 korunován poslední byzantský císař Konstantin XI. Palailogos.

Popojdeme-li kousek dál, spatříme ženský klášter Pantanassa, který i dnes obývají řádové sestry. Ty jsou vlastně jedinými obyvateli tohoto jinak opuštěného městečka. V průběhu hlavní sezóny je ve městě rušno, neboť jsou zde různé stánky s občerstvením a suvenýry. V blízkosti spodního vchodu je umístěn mužský klášter Perivleptos. Tento klášter se vyjímá překrásně zdobenou kopulí. V interiéru se opět nachází fresky ze 14. století, které zobrazují Krista.

Dominantou města je hrad Kastro, který stojí na samotném vrcholku kopce. Kromě něho zde byl postaven také Palác despotů, ve kterém vládli despotové z Morea. Pod tímto názvem se ukrývá středověký název celého Peloponésu. V současné době zde probíhají stavební úpravy, proto není palác zpřístupněn veřejnosti.

Informace pro turisty

Na prohlídku tohoto města si vyčleňte několik hodin, neboť je zde opravdu mnoho k vidění. Město se nachází asi 7 km od Sparty, ze které je sem autobusové spojení. Mnoho cestovních kanceláří nabízí prohlídku Mystras jako součást výletu po Peloponésu.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Klaus

neděle, 21. květen 2017
13:19

My spouse and I stumbled over here different website and
thought I should check things out. I like what I see so now i am
following you. Look forward to looking into your web page for
a second time.


posted by: Klaus [Odpovědět]

Gudrun

pondělí, 22. květen 2017
10:51

This post presents clear idea in support of the new visitors of blogging, that in fact how to do running a
blog.


posted by: Gudrun [Odpovědět]

Claudio

pátek, 7. duben 2017
14:22

Everything is very open with a really clear explanation of the challenges.

It was truly informative. Your site is very useful. Thank you for sharing!


posted by: Claudio [Odpovědět]

Petra

sobota, 24. červen 2017
14:15

Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I\'ve been trying for a while but I never seem to get there!
Many thanks


posted by: Petra [Odpovědět]

Napoleon

neděle, 2. červenec 2017
04:43

Hi my family member! I want to say that this post is awesome, great written and come with approximately all
important infos. I\'d like to peer extra posts like
this.


posted by: Napoleon [Odpovědět]

Israel

neděle, 2. červenec 2017
09:16

You can definitely see your expertise in the paintings you write.
The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they
believe. Always go after your heart.


posted by: Israel [Odpovědět]

Čtěte také...

Středověké město Rhodos – co vše zde můžete spatřit?

Středověké město Rhodos – co vše zde můžete spatřit?

Město Rhodos se nachází v severní části stejnojmenného ostrova. Je hojně navštěvované turisty, neboť se zde nachází celá řada významných památek. Staré město obklopujímohutné středověké hradby. Lze dokonce říci, že jde o jedno z nejvýznamnějších historických míst na světě. Pokud se chystáte na Rhodo…

Obdivujte překrásné město Banská Štiavnica

Obdivujte překrásné město Banská Štiavnica

Město Banská Štiavnica leží na území Chráněné krajinné oblasti Štiavnické vrchy. Tato oblast patří k největším sopečným pohořím, které se na Slovensku nachází. Štiavnické vrchy jsou součástí sopečného pásma, které se nazývá Západní Karpaty. Město se rozléhá na jižních svazích hlavního hřebene Štiavn…


Verona – město nejen pro zamilované

Verona – město nejen pro zamilované

Verona leží v severní Itálii přibližně 150 km jižně od Bolzana. Jakmile se vysloví název tohoto města, mnoho lidí si vzpomene na slavný příběh Romea a Julie. Toto město nejvíce proslavil spisovatel William Shakespeare díky svému emotivnímu příběhu o tragické lásce dvou mladých milenců. Možná právě p…

Varšava – historické město, která má co nabídnout

Varšava – historické město, která má co nabídnout

Hlavní město Polska – Varšava, je překrásné historické město, které od roku 1980 patří mezi památky UNESCO. Na tento seznam je zapsaná zejména nejstarší historická čtvrť Varšavy, kde se nachází Staroměstské náměstí (Stary Rynek) s mnoha měšťanskými domy, které mají velice pěkné atiky a dekorativní p…