verze pro tisk

Nádherné italské městečko Alberobello

9. květen 2014 Reklama

Malebné městečko se nachází v jižní Itálii v Apulii. Pokud bychom chtěli přesnější popis, rozkládá se v provincii Bari na půli cesty mezi Bari a Tarantem. Alberobello není tolik známé a navštěvované, jako jiná italská města, nicméně je vskutku jedinečné díky své raritní místní architektonice. Zdejší domy jsou postavené ve stylu trulli. Díky tomu se město stalo v roce 1996 součástí světového dědictví UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Historie městečka

První zmínka o městečku Alberobella pochází z druhé poloviny 16. století. V této době započala hrabata de Conversano kolonizaci místní krajiny. Byli to právě oni, kteří osadníkům nařídili stavět domy z kamene a to bez pojiv. Šlo jim především o to, aby v případě královské inspekce mohly být domy zbořeny.

Historie staveb trulli sahá až k hrobkám mykénských vládců. Trulli je název odvozený od řeckého výrazu trullos – kupole. Původní obydlí trulli mají pouze jednu místnost a také čtvercový půdorys.

Městečko, které vás nadchne

Poznejte městečko, které díky svým typickým obydlím trulli stojí za návštěvu. Název Alberobello v překladu znamená Krásný strom a pochází ze Silva Arboris Belli. Jde o rozlehlé háje dubů, které tu ve starých dobách rostly. Město se nachází v krásném úrodném kraji plném vinic a dobrého vína.

Najdete tu dvě nádherné čtvrti, které jsou plné kamenných kuželů. Je jich zde dokonce 400. Jednotlivá trulli jsou propojená mezi sebou a kolik kuželů, tolik místností. Křivolaké a hrbolaté uličky, ve kterých řadící domečky tvoří neopakovatelnou atmosféru, která oslní každého. Alberobello se proslavilo jedinečnou architekturou, kterou turisté mohou obdivovat především v centru města. Domky trulli jsou bílé kruhové domky, které jsou postavené z ovápněného kamene. Střechy jsou zhotoveny pomocí plochých kamenů, které jsou naskládány do kuželu. Ve městě se nachází asi 1500 tradičních domků.

Venkovské obydlí

Trullo je místní venkovské obydlí, které přinesl Ferdinand Aragonský. Ten jej věnoval hrabatům z Aquaviva, jako důkaz vděčnosti za služby. Základem je pouhý kámen, nikde zde nenajdete maltu ani dřevo. Ty nejstarší stavby mají kužel a zvedají se přímo od země. Čtvercový půdorys tvoří zdi, které jsou silné více než jeden metr. Není ale výjimka zde najít tloušťku až tři metry.

Jakmile spatříte domy, budete se divit, jak je možné, že vůbec drží pohromadě. Představují totiž jakýsi div statiky. Před horkem a chladem jsou masivní zdi zakončené jakousi falešnou klenbou z desek šedivého vápence.

Jak se sem dostat

Překrásné město Alrobello se nachází na vrcholcích. Chceme-li se k němu dostat, je potřeba projít krásnými a prastarými olivovými háji, což je pro tuto část Itálie typické. Při návštěvě městečka můžete spatřit kopec Rione Monti. Najdete zde trulli, které je uzpůsobené pro turisty. Jsou zde obchůdky se suvenýry, místní výrobky a produkty a také muzea a restaurace. Na druhém kopci lze pozorovat trullli, které je obydlené místními lidmi. Lidé jsou zde velmi vstřícní.

Návštěva městečka bude jistě nezapomenutelná. Můžete si udělat velmi romantický návrat do způsobu bydlení před pěti sty lety. Ochutnejte vynikající vína a místní sýry. A samozřejmě nelze opomenout na místní pálenku z rozmarýnu a šalvěje.

Informace pro turisty

Městečko Alberobello bývá součástí poznávacích zájezdů po Kalábrii a Apulii. Pokud se vydáte na jih Itálie, pak tento unikát rozhodně nevynechejte. Můžete se sem podívat prakticky kdykoliv, neplatíte žádné vstupné.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Starobylé městečko Levoča a jeho nádherné památky

Starobylé městečko Levoča a jeho nádherné památky

Levoča je krásné město, které se nachází na východním slovensku v regionu Spiš pod Levčskými vrchy. Město leží přímo na pomez Levočských vrchů a Hornádské kotliny. Tamní obyvatelé o něm hovoří jako o kulturně-historické pokladnici, neboť přináší mnoho stavebních a historických památek. Není divu, že…

Překrásné francouzské městečko Arles

Překrásné francouzské městečko Arles

Arles je největší francouzské město, které se rozkládá v regionu Provence. V dávných dobách z této osady vyrostlo jedno z hlavních římských měst, které bylo vybudované kolem roku 30 př. Kr. V centru města se nachází mnoho jedinečných památek od antiky až po baroko. Město Arles je také spojeno se živ…


Provins- fascinující středověké městečko vás okouzlí

Provins- fascinující středověké městečko vás okouzlí

Jedním z nejznámějších a patrně nejoblíbenějších francouzských měst je Provins. Jen málokdo by toto překrásné středověké městečko neznal. Provins se nachází přibližně 90 km jihovýchodně od Paříže a čítá kolem 13 tisíc obyvatel. Kdysi dávno bylo Provins velice významné veletržní město v oblasti Champ…

Palác Blenheim vás zve ke své návštěvě

Palác Blenheim vás zve ke své návštěvě

Tento překrásný palác se nachází nedaleko Oxfordu ve Velké Británii a pochází z 18. století. Jde o velmi zachovalé panské sídlo, které je obklopeno obrovským parkem. Tento park pochází od slavného návrháře „Capability“ Brown. Palác Blenheim je především místo, kde se narodil britský premiér Winston …