verze pro tisk

Nechte se okouzlit Akropolis v Athénách

31. červenec 2014 Reklama

Akropolis je symbolem Athén stejně, jako Pražský hrad dominuje našemu hlavnímu městu. Akropole znamená v překladu horní město a jde o nejdůležitější část starověkých řeckých měst. Město Athény stálo u zrodu evropské civilizace a patří mezi nejvyhledávanější turistické cíle v Řecku. Akropole je také místem, kde se nachází klenoty klasického řeckého umění, jsou jimi Parthenón, Propylaje, Erechtheum a chrám svaté bohyně Athény Vítězné. Toto památné místo bylo zapsáno v roce 1987 na seznam památek UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Střípky z historie

Athénská akropole pochází z rozmezí 15. až 5. stol. př. n. l. a po dlouhou dobu tvořila náboženské, politické i kulturní centrum starověkého Řecka. Unikátní stavba se rozléhá na vystouplém skalním pahorku, který z dáli působí dojmem mohutné kamenné pevnosti. Celému komplexu vévodí hlavní chrám – Parthenon.

Parthenon je chrám, který je zasvěcený bohyni války Athéně a pochází z 5. století př. n. l. Tato doba je považována za vrchol antické kultury. Vznešenost této stavbě dodává elegantní dórský styl, ale také úctyhodné rozměry této unikátní stavby. Celý komplex dnes připomíná spíše uměleckou galerii. Bohužel velká část soch a reliéfů, které zdobily štít a římsy chrámu, je roztroušena po muzeích celého světa. K nejkrásnějším z nich nepochybně patří 152 metrů dlouhý Parthenónský vlys, který se nachází v Britském muzeu. Je na něm zobrazeno slavnostní procesí na oslavu zrození bohyně Athény. Toto procesí se konalo pravidelně každé 4 roky.

Přeneste se do minulosti

Návštěvníkům se naskytne jedinečná možnost přenést se o několik tisíciletí zpět a plně si tak vychutnat atmosféru tohoto místa. Chrám kdysi nebýval bílý, jak jej známe dnes. Naopak hýřil mnoha pestrými barvami, které jeho majestátnost ještě zdůrazňovaly.

Parthenón byl částečně zrestaurován v 19. století, archeologické práce zde probíhají dodnes. Můžete tedy stále obdivovat precizní práci archeologů a stát se svědky cenných nálezů a vykopávek. Za vidění stojí také sousední Agora, která byla místem prostého života Athéňanů. Do dnešní doby zůstalo jen málo dochováno.

Informace pro turisty

Do Athén se dostanete jednoduše letecky, neboť v Athénách se nachází mezinárodní letiště Eleftherios Venizelos, které patří spíše k menším evropským letištím. Díky tomu se zde cestující mohou lépe orientovat. Poloha letiště však není příliš vhodná pro ubytování v centru města, které je odtud vzdálené a cesta autobusem trvá přibližně 45 minut. Jednosměrná jízdenka z letiště vás vyjde asi na 3,20 Eur.

Akropole je otevřena každý den od 8 do 19:30 hodin. Vstupné do Parthenónu stojí 12 Eur, děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma. Vyjma letních měsíců je do areálu volný vstup také každou první neděli v měsíci.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Dorthy

neděle, 9. duben 2017
07:58

Pretty! This has been an incredibly wonderful post.
Thank you for providing this info.


posted by: Dorthy [Odpovědět]

Čtěte také...

Nechte se okouzlit impozantní katedrálou Notre Dame v Tournai

Nechte se okouzlit impozantní katedrálou Notre Dame v Tournai

Pouhých 7 kilometrů od francouzských hranic se rozléhá druhé nejstarší belgické město Tournai (Doornik). Město se nachází v belgické provincii Henegavsko a má za sebou velmi pestrou a bohatou historii. V průběhu obou světových válek bylo silně poškozeno německými okupanty. Město je známé především d…

Nechte se okouzlit historickým centrem Korfu

Nechte se okouzlit historickým centrem Korfu

Korfu bývá také často označováno za „Smaragdový ostrov“. Tento název je skutečně velice výstižný. Není se čemu divit, oblíbený řecký ostrov je považován za nejzelenější a také nejkrásnější ze všech řeckých ostrovů. Je to zejména díky ideální geografické poloze, která zajišťuje dostatek slunce po cel…


Nechte se okouzlit historickým centrem města Bruggy

Nechte se okouzlit historickým centrem města Bruggy

Bruggy je hlavním městem provincie Západní Flandry a nachází se v Belgii. Jde o jedno z nejkrásnějších belgických měst, které má svou neopakovatelnou atmosféru. Zejména historické centrum má mnoho co nabídnout, neboť ukrývá zachovalou středověkou architekturu a také síť úzkých kanálů. Není tedy divu…

Fascinující hrad Wartburg

Fascinující hrad Wartburg

V Německu se nachází mnoho zajímavostí a jednou z nich je také hrad Wartburg. Hrad se rozléhá ve spolkové zemi Durynsko nad městem Eisenach, v severozápadním cípu Durynského lesa. Tyčí se v nadmořské výšce 394 m. Hrad byl založen v roce 1067 Ludwigem der Springerem, durynským hrabětem. Hrad sloužil …