verze pro tisk

Nechte se okouzlit historickým centrem města Bruggy

9. leden 2015 Reklama

Bruggy je hlavním městem provincie Západní Flandry a nachází se v Belgii. Jde o jedno z nejkrásnějších belgických měst, které má svou neopakovatelnou atmosféru. Zejména historické centrum má mnoho co nabídnout, neboť ukrývá zachovalou středověkou architekturu a také síť úzkých kanálů. Není tedy divu, že v roce 2000 bylo toto historické centrum zapsáno na Seznam kulturního dědictví UNESCO. O dva roky později se Bruggy staly Hlavním městem kultury. Ročně sem míří tisíce turistů, kteří chtějí na vlastní oči shlédnout tuto překrásné město, které působí, jako kdyby se zde zastavil čas.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Střípky z historie

Původní opevnění pochází od Římanů, k jeho obnovení došlo v devátém století flanderských hrabětem. Mělo sloužit na obranu proti nájezdům Vikingů. Status města získaly Bruggy až v roce 1128. O šest let později zde byla bouře, která vytvořila přírodní kanál s názvem Zwin. Od té doby je město atraktivní také tím, že získalo přístup k moři. O dvě století později už město patřilo mezi významná centra mezinárodního obchodu na celém světě. Výroba sukna z dovážené anglické a skotské vlny a pozdějšího obchodu se suknem město neuvěřitelně zbohatlo.

Není divu, že se zde usazovali kupci z celé Evropy. Dle některých teorií právě v tomto městě vzniklo slovo burza, neboť zde byla založena v roce 1309 první směnárna. Postupně se zde vytvořil velice úspěšný peněžní trh. Bohatství městu umožnilo udržet si také vlastní armádu, která pomohla flanderskému hraběti při vítězství nad Francouzi.

Šťastné období však netrvalo věčně, v 15. století došlo k zanesení významného kanálu Zwin, tudíž bylo přerušeno spojení s mořem. To mělo neblahý dopad na obchodování, neboť právě námořní doprava hrála velice důležitou roli. To s sebou přineslo obrovský úpadek, který trval po několik staletí. Říká se, že v polovině 19. století byly Bruggy dokonce nejchudším městem v Belgii. Možná tyto události způsobily, že město si dodnes zachovalo středověký ráz a kulturu.

Památky a zajímavosti ve městě

Ačkoliv se ve městě nachází mnoho významných památek i zajímavých zákoutí, na prohlídku města vám stačí pouze jeden den. Většinu památek najdete ve středu města, tedy v jeho historickém jádru, které patří zároveň na Seznam památek UNESCO. Centrem historického jádra je náměstí Markt. Všude kolem vás budou obklopovat výstavní domy a nádherné paláce, na které snadno dohlédnete z 83 metrů vysoké věže Belfort.

A které památky stojí za vidění? Prakticky všechny, zmiňme tedy budovu radnice, která je postavena v gotickém stylu. Věřící jistě nevynechají návštěvu Kostela svaté krve. Tento název nenese kostel náhodou, je v něm totiž uložena schránka, ve které se údajně nachází kapka Kristovy krve. K dalším zajímavostem patří Kostel Panny Marie, ve kterém se nachází Michelangelova Madona s dítětem.

Ve městě si přijdou na své milovníci muzeí, neboť je jich zde opravdu mnoho. Groeninge Museum představuje galerii obrazů slavných děl vlámského malířství. Za vidění stojí také muzeum čokolády nebo diamantů.

Vaší pozornosti by neměla uniknout také Katedrála svatého Salvátora, což je převážně gotický kostel postavený ze žlutých cihel. V 19. století byl povýšen na katedrálu.

Co dalšího Bruggy nabízí?

Procházka městem vás nesmírně obohatí a to nejen místními památkami, ale také dokonalou atmosférou. Město se nazývá Benátky Severu. Nabízí jedinečnou spleť křivolakých středověkých uliček, tradiční domy se stupňovitými střechami, ale také výtečné restaurace. Bruggy leží necelých 100 km západně od Bruselu na Reie. Letecká doprava je nejpohodlnější, z Bruselu můžete využít autobus.

 

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Galen

čtvrtek, 18. květen 2017
10:34

Thanks for finally writing about >Nechte se okouzlit historickm centrem m sta
Bruggy


posted by: Galen [Odpovědět]

Latosha

pátek, 19. květen 2017
23:30

I have fun with, result in I found just what I used to be having a
look for. You\'ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have
a great day. Bye


posted by: Latosha [Odpovědět]

Marilynn

pátek, 7. duben 2017
14:46

Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.

When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
terrific blog!


posted by: Marilynn [Odpovědět]

Mamie

středa, 21. červen 2017
13:43

These are in fact great ideas in on the topic of blogging.

You have touched some good points here. Any way keep up wrinting.


posted by: Mamie [Odpovědět]

Warren

sobota, 24. červen 2017
13:32

Loving the information on this internet site, you have done outstanding job on the content.


posted by: Warren [Odpovědět]

Eugenia

sobota, 1. duben 2017
21:50

Does your website have a contact page? I\'m having
problems locating it but, I\'d like to send you an e-mail.
I\'ve got some recommendations for your blog you might
be interested in hearing. Either way, great blog and I
look forward to seeing it develop over time.


posted by: Eugenia [Odpovědět]

Čtěte také...

Nechte se okouzlit historickým centrem Korfu

Nechte se okouzlit historickým centrem Korfu

Korfu bývá také často označováno za „Smaragdový ostrov“. Tento název je skutečně velice výstižný. Není se čemu divit, oblíbený řecký ostrov je považován za nejzelenější a také nejkrásnější ze všech řeckých ostrovů. Je to zejména díky ideální geografické poloze, která zajišťuje dostatek slunce po cel…

Nechte se okouzlit impozantní katedrálou Notre Dame v Tournai

Nechte se okouzlit impozantní katedrálou Notre Dame v Tournai

Pouhých 7 kilometrů od francouzských hranic se rozléhá druhé nejstarší belgické město Tournai (Doornik). Město se nachází v belgické provincii Henegavsko a má za sebou velmi pestrou a bohatou historii. V průběhu obou světových válek bylo silně poškozeno německými okupanty. Město je známé především d…


Nechte se okouzlit Akropolis v Athénách

Nechte se okouzlit Akropolis v Athénách

Akropolis je symbolem Athén stejně, jako Pražský hrad dominuje našemu hlavnímu městu. Akropole znamená v překladu horní město a jde o nejdůležitější část starověkých řeckých měst. Město Athény stálo u zrodu evropské civilizace a patří mezi nejvyhledávanější turistické cíle v Řecku. Akropole je také …

Český Krumlov: historické jádro města

Český Krumlov: historické jádro města

Historické jádro Českého Krumlova bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO již v roce 1992, a to v rozsahu městské památkové rezervace. Český Krumlov se nachází na jihu naší republiky, je to unikátní město, které přináší turistům nezapomenutelné zážitky. Město sice není velké svou rozlohou, …