verze pro tisk

Nejvyšší činná sopka Etna

25. červenec 2014 Reklama

Sopka Etna je nejvyšší činou sopkou, kterou najdeme na východním pobřeží Sicílie. Zároveň jde o druhou nejmohutnější sopku v Evropě. Každoročně se na ni jezdí dívat tisíce turistů z celého světa. Jde o přírodní unikát, který je nově od roku 2013 zapsán mezi přírodní památky Světového dědictví UNESCO. Etna se nachází poblíž měst Messina a Catania.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Historie sopky

Jde o velice starou sopku, jejíž sopečná aktivita poprvé proběhla před půl miliónem let. V té době se sopka nacházela pod hladinou moře u pobřeží Sicílie. Současná podoba vulkánu se začala formovat přibližně před 170 tisíci roky. Na vzniku sopky se podílela celá řada masivních explozivních erupcí, které byly občas přerušené erupcemi. K velmi silným explozím došlo přibližně v období 35 – 150 tisíc let, kdy měla sopka několik explozivních erupcí. Popel z těchto erupcí byl dokonce nalezen až v Římě, který se od sopky nachází ve vzdálenosti 800 km.

Před tisíci lety došlo ke katastrofě, neboť se zřítila východní část sopky a způsobilo to obrovský sesuv půdy. Tento masivní sesuv půdy dle současných výzkumů způsobil silná tsunami.

Sopka v současnosti

Etna je neustále aktivní, což také dokazuje kouř, který se stále valí z jejích vrcholových kráterů. I přesto se stala velice oblíbenou turistickou atrakcí. Turisté mířili na Etnu již během poloviny 19. století. Nyní sem jezdí hromadné turistické zájezdy, které jsou organizované cestovními kancelářemi. Nutno podotknout, že Etna patří k jedné z turisticky nejoblíbenějších sopečných oblastí na světě a stala se jakýmsi symbolem Sicílie.

Popis sopky

Sopka Etna vykazuje neustálou aktivitu a díky tomu se v průběhu staletí měnila i její výška. V roce 2009 činila 3329 metrů. Vrchol Etny tvoří 4 hlavní sopečné krátery. Kráter Bocca Nuova, který je vysoký 250 metrů a vznikl v roce 1968, dále pak kráter Vorgine, který pochází z roku 1964, Severovýchodní kráter z roku 1911 a Jihovýchodní kráter, který je zde od roku 1971.

Informace pro turisty

K vrcholu sopky se lze dostat po dvou cestách, od jihu a od severu. Po jižní cestě se můžete vydat z Rifugio Sapienza v nadmořské výšce 1900 mnetrů. Sem vedou silnice od Katánie a od dálničního sjezdu Giarre. Odtud je možné se dostat dále s průvodcem džípem. Levnější varianta je také fyzicky náročnější a tou je vydat se nahoru pěšky. Cesta začíná u lanovky, většinou je možné se dostat až k horské chatě na Torre del Filosofo do výšky 2900 m.n.m., sem je sice přístup zakázaný, nicméně jej tolerují. Cesta dále k vrcholovým kráterům je už nebezpečná.

Při návštěvě Sicílie je třeba se obrnit pevnými nervy a to především v Messině, kde na silnici ze dvou pruhů vznikne najednou například šest.

Můžete si zde zaplatit celodenní exkurzi na místa, která jsou zavalená lávou po poslední erupci. Za tuto podívanou zaplatíte částku od 55 do 205 Eur (samozřejmě podle počtu osob). Pokud máte peněz nazbyt, můžete si zaplatit letecký výlet nad Etnou, Liparskými ostrvy, Stromboli – poletíte helikoptérou a zaplatíte částku dle osob od 350 do 2100 Eur. Exkurze na Stromboli vás vyjde opět podle počtu osob na 65 – 205 Eur. Ačkoliv nejde o zrovna levný výlet, rozhodně to stojí za to.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Poznejte Neapol na vlastní oči

Poznejte Neapol na vlastní oči

Neapol patří mezi nejznámější a nejkrásnější města v Itálii. Zároveň se jedná o hlavní město Kampánie a také jedno z nejstarších měst na světě. Není divu, že toto město láká turisty z celého světa. V Neapoli žije přibližně 3 milióny obyvatel. Nejvíce lákavé je však samotné jádro město, které oplývá …

Poznejte Národní park Teide

Poznejte Národní park Teide

Národní park Teide se nachází na oblíbeném kanárském ostrově Tenerife. Jde o nejstarší národní park Španělska, který se stal Národní památkou v roce 1954 a v roce 2007 byl zařazen mezi Světové dědictví UNESCO. Park zaujímá rozlohu 18 900 ha a nachází se v nadmořské výšce 2 000 metrů a více. Zajímavo…


Kolínská katedrála – nejvýznamnější sakrální stavba v Německu

Kolínská katedrála – nejvýznamnější sakrální stavba v Německu

V německém městě Kolín nad Rýnem se nachází nejvýznamnější církevní stavba na sever od Alp a tou je velkolepá gotická katedrála. Její štíhlé věže dosahují do výšky 157 metrů. Mimo jiné ukrývá řadu cenností, jako například domnělé ostatky biblických Tří králů. Díky své jedinečnosti je od roku 1996 za…

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

V Olomouci se nachází barokní sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, je 35 metrů vysoký a jedná se o nejvyšší stavbu svého druhu v České republice. Tato významná památka byla v roce 2000 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. O zápis také usiluje šest barokních …