verze pro tisk

Perla Toskánska - San Gimignano

28. říjen 2014 Reklama

V samotném centru Toskánska se nachází trojúhelník významných měst, kterými jsou Florencie, Siena a Pisa. Právě mezi tímto trojúhelníkem leží malé městečko San Gimignano, kterému se říká Manhattan středověku. Nachází se asi 35 kilometrů od Sieny. Město je známé především svými vysokými rodovými věžemi. San Gimignano má velice bohatou historii, která sahá do 4. Století před naším letopočtem. Město je také proslulé téměř jednotnou zástavbou unikátní středověké architektury. Není tedy divu, že stará část města na náhorní plošině byla v roce 1990 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Střípky z historie

Kdysi tu bývala etruská osada, které se říkalo Velathri. Z doby antického Říma bylo město známé jako Silvia. Nynější jméno získalo podle Svatého Gemignana o mnoho let později. Ještě v 11. století bylo San Gimignano pouhou vesničkou, která se skládala jen ze čtyř domů. Ale jen o sto let později se z něho stalo maloměsto. Své bohatství získalo díky velice výhodné poloze. Navíc skýtá ideální podmínky pro pěstování šafránu a vinné révy. V tomto městě si šlechtické rody stavěly své honosné paláce a obranné věže. Ještě ve 14. století jich zde stálo přes 70. V současné době jich je pouze 15. Právě z této doby pochází také většina uměleckých děl, které se nacházejí ve městě.

V 15. století se San Gimignano dostalo do úpadku. Historici však poukazují na to, že právě díky tomu se město zachovalo v nezměněné gotické podobě. Od minulého století je San Gimignano oblíbeným turistickým cílem.

Památky ve městě

V centru města se nachází mnoho historických památek. Mezi ty ne nejznámější patří brána Porta San Biovanni, která pochází ze 13. století. Jde o jednu z nejkrásnějších bran starověku. Turisté si mohou prohlédnout mnohá náměstí, jmenujme například náměstí Piazza della Cisterna. Toto náměstí je zajímavé tím, že je postavené ve tvaru trojúhelníku a kolem se nacházejí věže ze 13. a 14. století. Další významné náměstí se nazývá Piazza del Duome. Zde můžete spatřit palác Pallazo del Podesta ze 13. století. Náměstí dominuje věž Rognosa, která je vysoká 52 metrů. Nachází se zde také katedrála, jež je zasvěcena sv. Marii Assuntě, ke které vedou historické shody, které pocházejí z 11. století.

Krásný výhled na celé město představuje Torre Grossa, jde o nejvyšší věž města, která dosahuje výšky 54 metrů. Z kostelů je zajímavý zejména Chiesa di Sant´Agostino, který pochází ze 13. století. Tento kostel je postaven v románsko-gotickém stylu. Uvnitř lze vidět krásné nástěnné malby od Gazzoliho, které znázorňují život sv. Augustina. Nachází se zde také významný obraz na oltáři zvaný Pollaiuola.

Zajímavosti pro turisty

Pokud patříte mezi milovníky napětí a dobrodružství, navštivte muzeum mučicích nástrojů, které se nachází ve věži Torre della Diavola. Je zde k vidění mnoho šibenic i palečnic, stejně jako řada dalších oblíbených středověkých zbraní.

Příjemnou večerní procházku si můžete dopřát na místě, kde se nachází ruiny pevnosti Rocca. V současné době jsou zarostlé olivovníky a fíkovníky. Odtud se turistům naskytne nádherný pohled do širokého okolí.

Ve městě nejsou pouze jedinečné památky, ale můžete zde ochutnat vynikající víno. Právě odtud pochází produkce vína Vermaccia, což je jedno z nelahodnějších vín v Itálii.

Informace pro turisty

Do města se snadno dostanete autem, autobusem i vlakem. Oficiální webové stránky o městě naleznete zde http://www.comune.sangimignano.si.it/en/.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Elmer

pondělí, 22. květen 2017
10:56

Hello, all is going fine here and ofcourse every one is sharing data, that\'s
in fact excellent, keep up writing.


posted by: Elmer [Odpovědět]

Randy

pondělí, 12. červen 2017
21:36

Great post but I was wondering if you could write a litte
more on this topic? I\'d be very thankful if you could elaborate a little bit further.

Appreciate it!


posted by: Randy [Odpovědět]

Nereida

středa, 21. červen 2017
21:27

My brother recommended I might like this website.
He was once totally right. This put up actually made my day.
You can not consider simply how a lot time I had spent for this information! Thank you!


posted by: Nereida [Odpovědět]

Kristopher

pondělí, 3. červenec 2017
16:11

Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I\'ve been trying for a while
but I never seem to get there! Cheers


posted by: Kristopher [Odpovědět]

Čtěte také...

Tarragona – perla Katalánska

Tarragona – perla Katalánska

Tarragona se nachází na pobřeží Costa Daurada, přibližně hodinu cesty vlakem z Barcelony. Jde o hlavní město stejnojmenné provincie na jihu Katalánska. Toto španělské město se rozkládá na ploše 64,6 čtverečních kilometrů a žije zde přibližně 140 tisíc obyvatel. Tento překrásný archeologický komplex …

Architektonická perla - Würzburská rezidence

Architektonická perla - Würzburská rezidence

Würzburská rezidence se nachází v německém stejnojmenném městě a jde o skutečný architektonický skvost, který byl v roce 1981 zařazen na seznam památek UNESCO. Jde o jeden z nejjednotnějších barokních zámků v Evropě. Výstavba rezidence se datuje do let 1720 – 1744. Stavbu vedl architekt Balthasara N…


Rilský klášter – perla Bulharské architektury

Rilský klášter – perla Bulharské architektury

Rilský klášter je největší a nejznámější bulharský klášter, který tvoří obrovský komplex domů. Čtyřpatrové domy s verandami kolem nádvoří, ve kterém se nachází kostel s věží. To vše se lze spatřit v okolí pohoří Rila. Jde o jedinečnou sakrální památku, která patří od roku 1983 na seznam světového a …

Historické centrum městečka Siena

Historické centrum městečka Siena

Malebné městečko Siena se nachází v samém srdci Toskánska na centrální toskánské plošině mezi údolím řeky Arbie a Elsy. Město je významné především svým historickým centrem, kde se nachází cenné architektonické památky. Ačkoliv v současné době se Siena rozrostla do velikosti menšího velkoměsta, stál…