verze pro tisk

Porto – město mnoha tváří a výborného vína

8. říjen 2014 Reklama

Porto – město mnoha tváří a výborného vína

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Porto je překrásné město, které se rozléhá v zátoce. Nachází se při břehu Atlantského oceánu a má také svůj vlastní přístav. Město se stalo známým zejména díky portskému vínu. Název vznikl právě odvozením názvu tohoto města. Je to až symbolické, neboť to byl právě tento přístav, který začal vyvážet víno do celého světa. Kdo by neznal portské víno? Porto je zároveň ideálním výchozím bodem pro výlety k červeně zabarveným skalním útvarům Calanche. Typická je čtyřhranná pisánská strážní věž na skalnatém výběžku. Díky všem historickým krásám, které město nabízí, patří od roku 1996 na Seznam památek UNESCO.

Město, které má co nabídnout

Porto je druhé největší město v Portugalsku. Zároveň jde o důležité centrum průmyslu, obchodní přístav a dopravní křižovatku. Přestože je Porto především průmyslovým centrum, najdeme zde také mnoho památek, křivolakých uliček a romantických zákoutí. Od té doby, kdy bylo město zapsáno na Seznam UNESCO, míří do Porta stále více turistů. Nejzajímavější je nepochybně historické centrum. Město se dočkalo celé řady rekonstrukcí a oprav. V roce 2001 bylo dokonce vyhlášeno, jako hlavní evropské město kultury.

Ve městě byly postaveny také nové moderní stavby. Za zmínku stojí především Dům hudby (Casa da Música). Jde o architektonicky netradičně pojatou budovu. Byla dokonce vyhlášena jako nejlepší stavba svého druhu, která byla postavena za posledních 100 let. V Portu se nachází také mnoho vysokoškolských budov, včetně velmi známé a také největší portugalské univerzity de Porto.

Památky, které lze obdivovat v Portu

Na březích řeky Douro se nachází městská čtvrť Ribeira. Jde o nejkrásnější část města, která láká turisty nejvíce. Nejprve spatříte poněkud stísněné a špinavé uličky, nicméně později podlehnete zdejší jedinečné atmosféře. Nachází se zde dominanta města, katedrála Sé de Porto. Tato církevní budova má za sebou velmi pestrou historii, její počátky se datují do roku 1110. Právě z tohoto období se dochovala překrásná rozeta (zdobené kruhové okno), které lze spatřit nad vchodem katedrály. Dochovala se také centrální chrámová loď.

V 18. století katedrála prošla významnou barokní přestavbou, díky které dostala stavba současný vzhled. V blízkosti katedrály se nachází původní gotický klášter s ambitem zdobeným takzvaným azujelos. Pod tímto názvem se ukrývají obrovské nástěnné obrazy, které jsou tvořeny modře zabarvenými keramickými kachlíky. Tuto překrásnou výzdobu najdete na hodně portských domech a kostelech.

Další pamětihodnosti v Portu

Ve městě se nachází celá řada pamětihodností, které pocházejí z období baroka. Návštěvníci mohou obdivovat také tradičně přezdobené interiéry kostelů svatého Františka a svaté Kláry. Patrně nejvýznamnější barokní stavbou v Portu je kostel Igreja dos Clerigos. Na této stavbě vás nejvíce zaujme 75 metrů vysoká věž Torre dos Clerigos. Ta se stala jedním z největších symbolů města.

Mezi další významná místa patří mosty, které překlenují řeku Douro. Říká se jim Pontes. Turisté si mohou prohlédnout moderní mosty, historické kousky a mnoho dalšího.

Ochutnejte pravé portské víno

Doménou města je především delikátní portské víno. To se pěstuje právě v oblasti Douro a jeho tajemství spočívá v předávání tradice z generace na generaci. Pokud bychom chtěli toto víno popsat, je sladké a velmi chutné. Nejčastěji se využívá jako dezertní víno.

Doprava

Porto je velké město, ve kterém jezdí metro. Většinou jezdí po povrchu. Metrem se dostanete téměř všude a je to asi nejjednodušší způsob cestování. Kromě metra můžete využít tramvajovou dopravu či klasickou autobusovou. Dopravní systém je zde skutečně velmi propracovaný.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 3xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Alan

pátek, 7. duben 2017
14:18

Hi there fantastic blog! Does running a blog such as this require a massive amount
work? I\'ve very little knowledge of programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyways, should you have any ideas
or techniques for new blog owners please share. I understand this is off subject
but I simply wanted to ask. Thanks!


posted by: Alan [Odpovědět]

Čtěte také...

Varšava – historické město, která má co nabídnout

Varšava – historické město, která má co nabídnout

Hlavní město Polska – Varšava, je překrásné historické město, které od roku 1980 patří mezi památky UNESCO. Na tento seznam je zapsaná zejména nejstarší historická čtvrť Varšavy, kde se nachází Staroměstské náměstí (Stary Rynek) s mnoha měšťanskými domy, které mají velice pěkné atiky a dekorativní p…

Starobylé město Nesebar - klenot Bulharska

Starobylé město Nesebar - klenot Bulharska

Toto nádherné přístavní městečko je pravidelným cílem mnoha návštěvníků nejen z České republiky. Leží přibližně 30 kilometrů na sever od Burgasu v těsné blízkosti Slunečného pobřeží. Místo je jako stvořené pro letní dovolenou, neboť přináší nejen možnost relaxace na pláži, ale také prohlídku jedineč…


Mystras - město, ze kterého dýchá minulost

Mystras - město, ze kterého dýchá minulost

Trosky byzantského města Mystras se nachází na poloostrově Peloponés v blízkosti dalšího významného města – Sparty. Mystras představuje velmi významnou archeologickou lokalitu, ale také oblíbený cíl turistů. Staré řecké město patří mezi významné historické a kulturní památky, od roku 1989 je na Sezn…

Verona – město nejen pro zamilované

Verona – město nejen pro zamilované

Verona leží v severní Itálii přibližně 150 km jižně od Bolzana. Jakmile se vysloví název tohoto města, mnoho lidí si vzpomene na slavný příběh Romea a Julie. Toto město nejvíce proslavil spisovatel William Shakespeare díky svému emotivnímu příběhu o tragické lásce dvou mladých milenců. Možná právě p…