verze pro tisk

Poutní kostel „U zbičovaného spasitele“ v Německu

16. leden 2015 Reklama

V Německu se nachází mnoho významných památek, mezi které řadíme také poutní kostel ve Wies u Steingadenu. Jde o jeden z nejvýznamnějších rokokových kostelů na celém světě. Uprostřed chrámu lze spatřit postavu mučeného Krista, tedy zbičovaného spasitele. Odtud pochází název. Existuje pověst, která praví, že v roce 1738 viděla místní žena slzy v očích dřevěné sochy, která symbolizuje trpícího Ježíše na sloupu určeném k bičování. Brzy se o celé události dozvědělo celé Bavorsko a socha se stala pro lidi doslova zázračná. Od té doby sem míří mnoho turistů z celého světa uctít památku Ježíše. Mniši ze sousedního kláštera nechali v roce 1745 – 1755 na tomto místě postavit chrám Páně. Poutní kostel byl v roce 1983 zapsán na Seznam kulturního dědictví památek UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Střípky z historie

Překrásný a především velice významný rokokový kostel, který má tvar oválu, se nachází v bavorské vesnici Steingaden. Poutní kostel nechal postavit Dominikus Zimmermann, což byl německý rokokový architekt a štukatér. Díky němu má stavba skutečně jedinečnou podobu. Architekt zasvětil kostelu celých deset let svého života a stálo to opravdu za to. Na malířské výzdobě se podílel architektův bratr Johann. Jde tedy o společné dílo dvou bratů. Bratři mají na svědomí desítky krásných staveb, nejvíce církevních, avšak kostel ve Wiesu patří k těm nejkrásnějším a nejslavnějším dílům vůbec. Kostel byl v roce 1754 vysvěcen a od té doby se zde pravidelně konají mše a další slavnostní akce.

Popis památky

Exteriér kostela je poměrně jednoduchý, lze dokonce říci až nenápadný. Ten pravý skvost se ukrývá uvnitř. Návštěvníci mohou na vlastní oči spatřit práci vrcholného rokoka. Interiér je hodně prosvětlený díky vysokým oknům. Vertikálně gradující výzdoba přiměje každého návštěvníka zvednout hlavu vzhůru a kochat se stropními freskami. Celek je vyvážený a tvoří tak dokonalou jednotu. Výzdoba je vkusná, není nijak přehnaná, přesto vás bude pořád vybízet hledat nové a nové prvky.

Výzdoba kostela by měla vzbuzovat pocit krásna, zároveň však mapuje utrpení Ježíše Krista, jehož socha tvoří dominantu celého interiéru. Červená plynoucí vzhůru představuje prolitou Kristovu krev, modrá, která jakoby splývá dolů, symbolizuje Boží odpuštění. Velice zajímavá je nástropní freska, která mimo jiné zobrazuje Krista sedícího na duze, Boží trůn a dveře do věčnosti. Jde o překrásné dílo, které každého návštěvníka doslova fascinuje.

Informace pro turisty

Rokokový kostel se nachází v Bavorsku, přibližně 75 kilometrů jihozápadně od Mnichova. Autem pojedete z Mnichova k západu do Lindsbergu, poté se dáte jižním směrem po regionálních silnicích přes Schongau a Steingaden.

Kontaktní informace:

Kath. Wallfahrtskuratiestiftung St. Josef - Wies
Wies 12
86989 Steingaden
Tel.  08862 93 2 93-0   -   Fax 08862 93 2 93-10

http://www.wieskirche.de/

Otevírací doba v letním období je od 8 do 20 hodin. V zimě od 8 do 17 hodin. V době, kdy se konají mše, je kostel pro veřejnost uzavřen. Prohlídka kostela vám zabere přibližně jednu hodinu času.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Mohammed

pátek, 7. duben 2017
15:03

Hello, Neat post. There is a problem together with your web site in web explorer, would test this?
IE nonetheless is the marketplace leader and a large portion of other folks will omit your great writing because
of this problem.


posted by: Mohammed [Odpovědět]

Čtěte také...

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého patří mezi naši další významnou památku, jež byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Budete-li chtít významnou památku navštívit, vydejte se do města Žďár nad Sázavou, které se nachází n horním toku řeky Sázavy, v samém srdci Českomoravské vysočiny, jenž …

Kostel nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

Kostel nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

Klášter v Sedlci u Kutné Hory je nejstarší cisterciácký klášter, který je u nás dochován. Jeho založení se datuje do roku 1142. I tento klášter je spjat s těžbou a zpracováním stříbra v Kutné Hoře. Toto bohatství umožnilo městu rozsáhlou stavební činnost, mezi kterou patří výstavba Sedlecké katedrál…


Bamberk - jedno z nejkrásnějších měst, které lze v Německu spatřit

Bamberk - jedno z nejkrásnějších měst, které lze v Německu spatřit

Bamberk (německy Bamberg) je starobylé německé město, které se nachází v úrodném údolí mezi dvěma rameny řeky Regnitz v Bavorsku a v jihovýchodní části Německa. Jde o velmi krásné městečko, jehož historický obraz se utvářel více než tisíc let. Bamberk má také světovou raritu v podobě původně gotické…

Kolínská katedrála – nejvýznamnější sakrální stavba v Německu

Kolínská katedrála – nejvýznamnější sakrální stavba v Německu

V německém městě Kolín nad Rýnem se nachází nejvýznamnější církevní stavba na sever od Alp a tou je velkolepá gotická katedrála. Její štíhlé věže dosahují do výšky 157 metrů. Mimo jiné ukrývá řadu cenností, jako například domnělé ostatky biblických Tří králů. Díky své jedinečnosti je od roku 1996 za…