verze pro tisk

Poznejte jeden z nejkrásnějších zámků ve Francii Fontainebleau

4. listopad 2014 Reklama

Přibližně 60 kilometrů na jih od Paříže leží malé městečko Fontainebleau. Toto město je známé nejen svými rozsáhlými lesy, ale zejména velice malebným zámkem Chateau de Fontainebleau. Tento zámek patří k nejrozsáhlejším a zároveň nejkrásnějším stavbám ve Francii. Kdysi dávno byl zámek obýván významnými panovníky, dnes jde zejména o turistickou atrakci. Opravdu skvostná stavba patří od roku 1981 na Seznam světového dědictví UNESCO a rozhodně stojí za návštěvu.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Střípky z historie

Zámek Chateau de Fontainebleau pochází z 10. století a byl postaven uprostřed místních lesů původně jako lovecký zámeček. Po krátké době se stal oblíbeným místem, které navštěvovali francouzští králové. Například Ludvík VII. zde nechal postavit také opatství, které bylo v roce 1169 vysvěceno Tomášem Beckettem. V roce 1527 jej nechal František I. přestavět na zámek. Tohoto úkolu se zhostili italští architekti, kterými byli Francesco Primaticcio, Rosso Fiorentino, Benvenuto Cellini a řada dalších. Tito významní umělci se věnovali také výzdobě interiéru, na které si dali skutečně záležet. Výsledky jejich tvorby jsou zde patrné dodnes a ve velice zachovalém stavu.

V průběhu dalších let se jejich manýristický styl dostal do povědomí pod názvem Fontainebleauská škola, která pak velice významně ovlivnila francouzské malířství.

Objevte kouzlo tohoto zámku

Chateau de Fontainebleau se řadí mezi nejpůvabnější stavby v celé Francii, jeho kouzlo však turisté teprve objevují. Ještě v nedávné době nebyl zámek v obležení turistů a netěšil se velké pozornosti. Nová správa zámku se však pokouší zpřístupnit více místností a díky tomu sem jezdí také více návštěvníků.

Celliniho Nymfu z Fontainebleau mohou turisté spatřit v Louvru, jakmile budou stoupat po schodišti ke slavné Moně Lise. Ročně ji spatří více jak sedm milionů lidí. Do Fontainebleau se jich ale tolik nedostane ani za pět let. Přesto je toto bývalé královské sídlo považované za jedno ze tří nejvýznamnějších míst v celé zemi.

Co zámek nabízí?

Zámek má stovky místností, zdaleka ne všechny jsou přístupné veřejnosti. Správa zámku se snaží o to, abych jich bylo co nejvíce. Na první pohled vás zaujme překrásné obložení, štukové omítky a fresky. Nejznámější výzdobu lze spatřit v Galerii Františka I., mezi další zajímavé místa patří taneční sál, který je 30 metrů dlouhý. Nelze opomenout také na galerii Jindřicha II. a salónek Marie Medicejské. Návštěvníci si mohou prohlédnout komnaty, ve kterých kdysi žil Napoleon I. Jeho komnaty jsou v čistém empírovém stylu.

V průběhu přestavby zámku bylo na nádvoří Bílého koně postaveno velice zajímavé raně barokní schodiště, které je ve tvaru podkovy. Toto schodiště umožňovalo snadný příjezd kočárům s hosty. Schodiště se dochovalo dodnes a patří k architektonickým skvostům zámku.

Zpřístupněné je také divadlo, které nechal v 50. letech 19. století v zámku vybudovat císař Napoleon III. Dále můžete navštívit komnaty, které obýval papež Pius VII. V době, kdy přijel ke korunovaci Napoleona I. v těchto prostorách pobývala také Kateřina Medicejská.

Impozantní nádvoří a malebný park

Součástí Chateau de Fontainebleau jsou čtyři náměstí a park, který měří 100 ha. Toto místo přímo vybízí k romantickým procházkám, vyjížďkám na kole či na koni.

Informace pro turisty

Zámek je přístupný denně od 9:30 do 18 hodin. Zvolit můžete z několika prohlídkových tras. Základní prohlídková trasa, která zahrnuje ty nejdůležitější komnaty, stojí 11 Euro. Rozsáhlé zahrady jsou turistům přístupné zdarma.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Toby

neděle, 9. duben 2017
07:35

Great beat ! I wish to apprentice at the same time as you
amend your website, how could i subscribe for a blog web site?
The account aided me a appropriate deal. I were a little bit acquainted of this your broadcast offered shiny transparent idea


posted by: Toby [Odpovědět]

Čtěte také...

Bamberk - jedno z nejkrásnějších měst, které lze v Německu spatřit

Bamberk - jedno z nejkrásnějších měst, které lze v Německu spatřit

Bamberk (německy Bamberg) je starobylé německé město, které se nachází v úrodném údolí mezi dvěma rameny řeky Regnitz v Bavorsku a v jihovýchodní části Německa. Jde o velmi krásné městečko, jehož historický obraz se utvářel více než tisíc let. Bamberk má také světovou raritu v podobě původně gotické…

Poznejte Neapol na vlastní oči

Poznejte Neapol na vlastní oči

Neapol patří mezi nejznámější a nejkrásnější města v Itálii. Zároveň se jedná o hlavní město Kampánie a také jedno z nejstarších měst na světě. Není divu, že toto město láká turisty z celého světa. V Neapoli žije přibližně 3 milióny obyvatel. Nejvíce lákavé je však samotné jádro město, které oplývá …


Poznejte Národní park Teide

Poznejte Národní park Teide

Národní park Teide se nachází na oblíbeném kanárském ostrově Tenerife. Jde o nejstarší národní park Španělska, který se stal Národní památkou v roce 1954 a v roce 2007 byl zařazen mezi Světové dědictví UNESCO. Park zaujímá rozlohu 18 900 ha a nachází se v nadmořské výšce 2 000 metrů a více. Zajímavo…

Poznejte obdivuhodný hrad Malbork

Poznejte obdivuhodný hrad Malbork

Polsko nabízí mnoho památek a zajímavostí. Mezi nejoblíbenější památky patří hrad Malbork, který se nachází přibližně 60 kilometrů jihozápadně od města Gdaňsk. Hrad můžete znát také pod názvem Marienburg, neboť takto zní název v němčině. Již na první pohled je zřejmé, že to není pouze obyčejný hrad.…