verze pro tisk

Salzburg - centrum kulturního dědictví v Rakousku

2. září 2014 Reklama

Salzburg lze označit jako vzácnou perlu, která se nachází v samém srdci Evropy. Jde o hlavní město rakouské spolkové země Salzbursko a je také čtvrtým největším městem Rakouska. Nachází se u hranic s Německem v Salzburské kotlině v údolí řeky Salzach. Historické centrum města Salzburg je natolik bohaté na středověké i novověké památky, že bylo v roce 1996 zapsané na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Historické centrum nabízí jedinečnou podívanou

Nejstarší pamětihodností historického centra v Salzburgu je Staré město (Altstadt). Město nabízí celou řadu památek nejen barokní kultury. Salzburg je známý také tím, že se zde narodil Mozart, někdy je nazýváno Mozartovo město. Jde o jedno z nejkrásnějších měst v Evropě, které přináší neskutečné historické dědictví. Není divu, že je Salzburg velmi často vyhledávaným místem také pro zahraniční turisty.

Památky, které stojí za vidění

Typickou siluetu města tvoří středověký hrad Hohensalzburg, který se tyčí nad městem na vrchu Mönchsberg. Hrad pochází z roku 1077 a během mnoha staletí byl neustále dostavován. Dnes se pyšní titulem nejstarší zachovalý hrad ve střední Evropě. Přesto do velikosti hradního komplexu Pražského hradu má ještě daleko. Pod ním se nachází věže barokních kostelů, mezi které patří Salzburský chrám, Františkánský kostel.

Historie na vás bude dýchat téměř na každém kroku. Dostanete se na Mozartovo náměstí, spatříte budovu salzburské Rezidence na stejnojmenném náměstí, klášter a hřbitov Sv. Petra, dále pak Obilnou uličku s rodným domem Mozarta, Festivalové domy, kašnu Koňský brdo a mnoho dalšího. Všechny tyto památky vypovídají o bohaté historii tohoto města.

Uprostřed historického centra se nachází salzburská katedrála – dóm sv. Ruperta a Virgila. Jde o největší stavbu raného baroka, kterou lze spatřit severně od Alp.

Před průčelím dómů, mezi Starou rezidencí a klášterem sv. Petra, se rozléhá náměstí Domplatz. Přímo uprostřed tohoto náměstí uvidíte mariánský sloup. Jde o velice zvláštní kombinaci mramorového podstavce, který je vyroben z olova odlévaných soch.

Významnou církevní stavbou je již zmiňovaný kostel sv. Petra. Tato původně románská bazilika, byla do dnešní podoby přetvořena v průběhu 17. a 18. století. K areálu patří také hřbitov sv. Petra s kaplí sv. Margarety. Na tomto hřbitově jsou uloženy ostatky významných osobností a umělců, například stavitel salcburského dómu Santino Solari nebo hudební skladatel Michael Haydn.

Město plné kultury

Město má velmi bohatou historii, která sahá až do římských dob. Salzburg je symbolem dokonalosti a elegance. Všude se nachází dlážděné ulice a úzké klikaté uličky s překrásnou architekturou. Protože je město rodištěm Mozarta, je zde bohatý hudební život, na který by byl skladatel jistě pyšný. Pravidelně se zde pořádají festivaly, na které se vydává tisíce lidí ze všech koutů světa. Každý rok se zde koná více než 4 tisíce akcí. Mezi nejvýznamnější patří Salzburský festival, který se zde pořádá v létě.

Informace pro turisty

Salzburské letiště se nachází pouhé 4 kilometry od centra města. Taxíkem nebo autobusem se do centra dostanete přibližně za 15 minut. Další možností dopravy je vlakem, salcburské nádraží je od centra vzdáleno 15 minut chůze.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Ida

pondělí, 3. duben 2017
04:05

Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.
After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write
again very soon!


posted by: Ida [Odpovědět]

George

neděle, 9. duben 2017
07:44

Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and
i was just curious if you get a lot of spam feedback?
If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest?
I get so much lately it\'s driving me crazy so any help is very much appreciated.


posted by: George [Odpovědět]

Čtěte také...

Unikátní historické centrum Telč

Unikátní historické centrum Telč

Město Telč se nachází v jihozápadní části Moravy, přibližně půl cesty mezi Prahou a Vídní. Město má naprosto jedinečné historické jádro, které představuje zachovaný goticko – renesanční urbanistický celek. Může se tak pochlubit několikanásobnou památkovou ochranou. Renesanční tvář dal městu Zachariá…

Historické centrum města Bardejov vás okouzlí

Historické centrum města Bardejov vás okouzlí

Slovenská republika se pyšní nádhernou přírodou, ale také velmi významnými památkami. Jedním z takových míst je centrum města Bardejov, které patří mezi nejrozsáhlejší památkový komplex na Slovensku. Historické centrum Bardejova bylo v roce 2000 zařazeno na Seznam světového dědictví památek UNESCO. …


Historické centrum městečka Siena

Historické centrum městečka Siena

Malebné městečko Siena se nachází v samém srdci Toskánska na centrální toskánské plošině mezi údolím řeky Arbie a Elsy. Město je významné především svým historickým centrem, kde se nachází cenné architektonické památky. Ačkoliv v současné době se Siena rozrostla do velikosti menšího velkoměsta, stál…

Historické centrum San Marino musíte poznat osobně

Historické centrum San Marino musíte poznat osobně

San Marino je opravdu maličký stát, o kterém se říká, že je nejstarší republikou na světě. Jakmile sem přijedete, připadáte si jako v pohádce. Jakoby se zde zastavil čas. Nádherné hradby, historické památky, které mají nedocenitelný význam a malebná krajina. Přesně takové je San Marino. A právě této…