verze pro tisk

Skalní sídla Matera: Překrásná provincie na jihu Itálie

25. květen 2014 Reklama

Matera je název města, které se nachází v jihoitalském regionu Basilicata. Zároveň je hlavním městem stejnojmenné provincie. Najdete jej přibližně 240 km východně od Neapole. Rozkládá se na krasové náhorní plošině Murgia nad hlubokým údolím Gravina di Matera. V dávných dobách bylo toto místo označováno jako „národní hanba“, ovšem v roce 1993 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Hlavním důvodem pro zápis je rozsáhlý soubor jeskynních a podzemních obydlí, která jsou osídleny po několik tisíciletí.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Místo, které vábí i odpuzuje

Jakmile navštívíte Materu, první pohled vám nejspíše vyrazí dech. Na okraji moderního betonového města uvidíte vyprahlé členité údolí se stovkami umělých jeskyní a do skal vytesaných staveb. Mezi nimi se kroutí úzké silnice a cestičky, občas na vás vykoukne kostelní věž. Jde skutečně o jedinečný kontrast. Toto podivuhodné místo se nachází ve vyprahlém vnitrozemí kraje Basilicata na jihu Itálie.

Sassi – všude samé kameny

Je tomu už hodně dávno, kdy lidé začali vytesávat do zdejších měkkých vápenců svá první obydlí. Místo bylo osídleno už v palelitu. Znali jej také Římané a Matera byla nepřetržitě osídlena po celý středověk. Ve skalách Matery (které se říká také Sassi) žilo po druhé světové válce 20 tisíc obyvatel. V té době však byla situace z hygienických důvodů neúnosná. Italská vláda tedy rozhodla, že pro obyvatele Matery postaví nové obydlí v sousedním městě.

Poté co se lidé přestěhovali, tak ruch ve skalních obydlích na dlouhou dobu utichl. Teprve v 80. letech minulého století se o Materu začali zajímat turisté a pro svou pozoruhodnost byla zapsána na seznam UNESCO. Monumentální zóna se zachovala ve velmi dobrém stavu a můžeme ji tedy dodnes vidět ve své původní podobě.

Prohlídka města

Oblast skalních obydlí je turistům volně přístupná. Při prohlídce budete scházet dolů do rozeklaného údolí po silnicích a uličkách, které jsou postaveny na střechách níže ležících domů. Celek působí velmi autenticky a jde o opravdu jedinečnou podívanou. Ve staré Mateře můžete napočítat více než 100 kostelů a svatyň, z nichž největší je katedrála, která pochází z konce 13. století. Ta stojí ve svahu, ale většina kostelů jsou opravdovými jeskynními chrámy se starobylými freskami.

Údolí je velmi fotogenické, můžete si tedy odtud pořídit unikátní fotografie. Ovšem počítejte s velmi nesnadným terénem, který vám může celou prohlídku zkomplikovat. Je tedy jen na vás, na kolik vyhlídek při kraji rokle vyšplháte. Nezapomínejte, že tato krajina je velice vyprahlá a v létě zde panují úmorná vedra. Doporučujeme vzít si s sebou lahev s vodou a pokrývku hlavy.

Kde se Matera nachází

Město se rozléhá stranou od hlavních dopravních cest. Pokud trávíte dovolenou v jednom z turistických středisek na pobřeží Tarentského zálivu, dostanete se do města autem přibližně za hodinu. Od Jaderského pobřeží je to o něco déle.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Refugio

čtvrtek, 8. červen 2017
03:11

If some one needs expert view regarding blogging afterward i
suggest him/her to visit this website, Keep up the nice job.


posted by: Refugio [Odpovědět]

Antonia

pátek, 7. duben 2017
14:41

Yes! Finally something about manicure.


posted by: Antonia [Odpovědět]

Lashay

sobota, 24. červen 2017
14:14

Right here is the perfect webpage for anybody
who hopes to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I
really will need to?HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that has
been discussed for many years. Excellent stuff, just wonderful!


posted by: Lashay [Odpovědět]

Ronda

úterý, 4. červenec 2017
00:29

This is the right blog for everyone who really wants to understand this topic.
You understand so much its almost tough to argue with you (not
that I personally would want to?HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic
that has been discussed for many years. Excellent stuff,
just wonderful!


posted by: Ronda [Odpovědět]

Megan

pondělí, 30. duben 2018
11:41

I don\'t even understand how I stopped up here, but I believed this publish was great.
I don\'t recognize who you might be but certainly you\'re
going to a well-known blogger if you happen to are not already.
Cheers!


posted by: Megan [Odpovědět]

Fredrick

pátek, 4. květen 2018
23:36

If some one wants to be updated with most recent technologies afterward
he must be go to see this website and be up to date all the time.


posted by: Fredrick [Odpovědět]

Čtěte také...

Královský palác v Aranjuezu – spojení historie a malebné přírody

Královský palác v Aranjuezu – spojení historie a malebné přírody

Španělsko nabízí mnoho přírodních i historických krás, které lákají turisty z celého světa. Jednou z nich je také někdejší královský palác Aranjuez, který se nachází přibližně 50 km od hlavního města – Madridu. Malebná krajina, ve které jsou s přírodou zakomponovány výsledky lidské činnosti, tak čin…

Tarragona – perla Katalánska

Tarragona – perla Katalánska

Tarragona se nachází na pobřeží Costa Daurada, přibližně hodinu cesty vlakem z Barcelony. Jde o hlavní město stejnojmenné provincie na jihu Katalánska. Toto španělské město se rozkládá na ploše 64,6 čtverečních kilometrů a žije zde přibližně 140 tisíc obyvatel. Tento překrásný archeologický komplex …


Lednicko – valtický areál

Lednicko – valtický areál

Lednicko – valtický areál patří mezi nejrozsáhlejší území v Evropě. Říká se mu také zahrada Evropy. Malebná krajina je tvořena rozlehlými zámeckými zahradami, překrásnými záhony, které zdobí barevné květiny, krásné lesy, vinice a rybníky. V tomto prostředí se nachází převážně lovecké zámečky a vyhlí…

Bazilika svatého Františka z Assisi

Bazilika svatého Františka z Assisi

Vydáte-li se z města Perugia na jih, uvidíte skutečně jedinečný pohled na město Assisi. Městečko se rozléhá na úpatí hory Monet Subasio. Asissi je středověké město, které se proslavilo díky svatému Františkovi z Assisi. Dodnes je centrem umění a náboženství. PO Vatikánu je to nejdůležitější centrum …