verze pro tisk

Středověké město Rhodos – co vše zde můžete spatřit?

9. únor 2015 Reklama

Město Rhodos se nachází v severní části stejnojmenného ostrova. Je hojně navštěvované turisty, neboť se zde nachází celá řada významných památek. Staré město obklopujímohutné středověké hradby. Lze dokonce říci, že jde o jedno z nejvýznamnějších historických míst na světě. Pokud se chystáte na Rhodos, rozhodně staré město navštivte. O roku 1960 je staré město chráněnou památkou, v roce 1988 bylo zapsáno na Seznam památek UNESCO.

zdroj pixabay.comzdroj pixabay.com

Staré město – střípky z historie

Staré město Rhodos bylo navrženo jako pravoúhlý systém ulic dle projektu Hippodama z Milétu. Dosahovala od výšiny na západě až k východnímu pobřeží. Severní část zaujímala Rytířská čtvrť, jižní část opevněného města byla obývána Řeky. Západ obývali Turkové a východ Židé. Toto pevné uspořádání bylo platné až do druhé světové války. Město Rhodos má hned dva přístavy, Obchodní přístav v Emboriko Limány tvoří hlavní kotviště lodí, které plují po trase do Pirea. Druhým přístavem je Mandráki, který je o mnoho starší a lidé jej využívají již od založení města. V současné době slouží především pro jachty a výletní lodi.

Město, ze kterého dýchá minulost

Jakmile přijdete do města, ihned vás uchvátí masivní hradby s vodním příkopem. Hradby kdysi chránily město před nájezdy nepřátel. Jakmile překonáte vodní příkop, dostanete se do spleti úzkých uliček, ve kterých lze jen obdivovat původní paláce. Všude kolem vás se nachází paláce a kostely, je to skutečně nádherné podívaná, která nemá obdoby. Buďte však opatrní, v úzkých uličkách také jezdí auta a skútry. Vjezd sem mají povolený jen místní obyvatelé a provozovatelé taveren.

Které památky nevynechat?

Při prohlídce Starého města byste neměli vynechat Palác velmistrů, který se nachází v severozápadní části starého města Rhodos. Půjdete Rytířskou cestou, kterou obklopují velkolepá sídla rytířů sv. Jana. Jde skutečně o jedinečnou podívanou. Dostanete se také na náměstí Mučedníků a Hypokratovo náměstí. Překrásný výhled na celé město můžete zažít z Hodinové věže, připlatíte si 5 Euro. V severovýchodní části se nachází významný přístav Mandraki, ve kterém kotví lodě. Velmi atraktivní je možnost navštívit některý z krámků, které se nachází přímo na lodi.

Stával zde také Rhodosský kolos. Byla to obrovská socha boha Helia, která byla vyrobena z bronzu. Tato socha se stala sedmým divem světa ve své době. Byla však zcela zničena při ničivém zemětřesení. Dnes zde najdete pouze několik sloupů, na kterých jsou umístěny symboly města, sochy laně a jelena. Doporučujeme navštívit město také v noci, neboť osvětlení dodá zdejším památkám zcela jinou atmosféru.

Prohlídka památek – ceny vstupného

Všichni turisté se shodují na tom, že množství zdejších památek je skutečně obdivuhodné. Za vidění stojí také archeologické muzeum, za vstupné zaplatíte 3 Euro. Muzeum se nachází v budově bývalého špitálu johanitů, který pochází z 15. století. Vstupné do paláce Velmistrů činí 6 Euro. Odtud se můžete vydat do nedaleké Akropole. Cesta k Akropoli je od starého města dobře značena směrovkami, použít můžete také mapu. Pěšky se sem dostanete přibližně za 30 minut. Z návrší Akropole si můžete prohlédnout prakticky celé město. Jde o jedinečný zážitek, který si nesmíte nechat ujít.

Kouzlo Starého a Nového města vábí na Rhodos stále více turistů. Není se čemu divit, historické památky tohoto charakteru a v takovém množství nikde jinde v Řecku nenajdete. Pokud zvolíte jako cílovou destinaci své letošní dovolené Rhodos, udělejte si výlet do hlavního města, stojí to za to.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Rhodos

čtvrtek, 3. listopad 2016
14:53

Na Rhodos vyrážíme téměř každý rok s celou rodinou, hlavně kvůli písečným plážím. Milujeme letovisko Faliraki, Kolymbia a Lindos.


posted by: Rhodos [Odpovědět]

Salina

pátek, 7. duben 2017
16:04

you are in point of fact a excellent webmaster. The website loading speed is amazing.
It kind of feels that you are doing any distinctive trick.

Also, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic process on this subject!


posted by: Salina [Odpovědět]

Čtěte také...

Provins- fascinující středověké městečko vás okouzlí

Provins- fascinující středověké městečko vás okouzlí

Jedním z nejznámějších a patrně nejoblíbenějších francouzských měst je Provins. Jen málokdo by toto překrásné středověké městečko neznal. Provins se nachází přibližně 90 km jihovýchodně od Paříže a čítá kolem 13 tisíc obyvatel. Kdysi dávno bylo Provins velice významné veletržní město v oblasti Champ…

Bamberk - jedno z nejkrásnějších měst, které lze v Německu spatřit

Bamberk - jedno z nejkrásnějších měst, které lze v Německu spatřit

Bamberk (německy Bamberg) je starobylé německé město, které se nachází v úrodném údolí mezi dvěma rameny řeky Regnitz v Bavorsku a v jihovýchodní části Německa. Jde o velmi krásné městečko, jehož historický obraz se utvářel více než tisíc let. Bamberk má také světovou raritu v podobě původně gotické…


Verona – město nejen pro zamilované

Verona – město nejen pro zamilované

Verona leží v severní Itálii přibližně 150 km jižně od Bolzana. Jakmile se vysloví název tohoto města, mnoho lidí si vzpomene na slavný příběh Romea a Julie. Toto město nejvíce proslavil spisovatel William Shakespeare díky svému emotivnímu příběhu o tragické lásce dvou mladých milenců. Možná právě p…

Starobylé město Nesebar - klenot Bulharska

Starobylé město Nesebar - klenot Bulharska

Toto nádherné přístavní městečko je pravidelným cílem mnoha návštěvníků nejen z České republiky. Leží přibližně 30 kilometrů na sever od Burgasu v těsné blízkosti Slunečného pobřeží. Místo je jako stvořené pro letní dovolenou, neboť přináší nejen možnost relaxace na pláži, ale také prohlídku jedineč…