verze pro tisk

Trajánův sloup, chlouba Říma

13. květen 2014 Reklama

Trajánův sloup se nachází v italském Římě a díky své ojedinělosti je zapsán na seznamu památek UNESCO. Je to římský pomník, který byl postavený ke cti císaře Trajána poblíž paláce Quirinale na sever od Fora Romana. Jde o jednu z nejslavnějších památek starověkého římského stavitelství a sochařství.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Popis památky

Tato impozantní stavba pochází z roku 130, jeho výška dosahuje neuvěřitelných 30 metrů. S podstavcem činí dokonce 38,4 metrů. Sloup se skládá z dvaceti válcových bloků kararského mramoru. Trajánův sloup dal patrně zhotovit římský senát. Stavba je ozdobena 300 metrů dlouhým reliéfem, na kterém jsou zobrazeny detaily z římských tažení. Sadu odlitků těchto reliéfů je možné spatřit v Museo della Civiltá Romana.

Uvnitř sloupu se nachází točité schodiště, po kterém lze vystoupat nahoru. Na Trajánově sloupu jsou malá okénka, která toto schodiště osvětlují. Turisté jsou fascinováni stavbou, kterou muselo být nesmírně obtížné v tehdejší době realizovat. Možná právě proto se těší tak veliké oblibě a Trajánův sloup se stal předlohou pro další stavby. Do podstavce sloupu byl ve zlaté urně umístěn císař Traján společně se svou manželkou Plotinou k poslednímu odpočinku.

Kdo byl Traján?

Traján, celým jménem Marcus Ulpius Traianus, byl římský císař v letech 98 až 117. Jeho potomkem byl známý Hadrianus. Traján měl výbornou reputaci. Po smrti byl prohlášen za boha a jeho ostatky byly pochovány právě pod Trajánovým sloupem. Během svého života se stal úspěšným vojevůdcem. Nelze opomenout ani na jeho veřejný program, díky kterému vtiskl Římu novou podobu.

Legenda o Trajánovi

Traduje se legenda o tom, že papeže Řehoře Velikého natolik dojala scéna z reliéfu. Traján zde údajně pomohl ženě, které zabili syna. Papež se modlil za Trajánovu duši. Zjevil se mu sám Bůh, který mu sdělil, že statečný Traján je zachráněn z pekel a putuje do nebes. Zároveň ho také požádal, aby se už dále nemodlil za duše pohanů.

Později při vykopání Trajánovy urny, byla jeho lebka a jazyk nedotčeny. Jazyk prý dokonce hovořil o tom, že byl zachráněn před peklem. Místo bylo tedy prohlášeno za svaté, aby nemohlo být zničeno. Na sloupu samotném však budete marně hledat Trajána. Nahradila jej socha svatého Petra. Ta sloup zdobí od roku 1587.

Informace pro turisty

Překrásný Trajánův sloup se nachází v italském Římě. Vstupné je pro návštěvníky zdarma.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Refugia

neděle, 3. září 2017
03:12

What a material of un-ambiguity and preserveness of precious experience about unpredicted feelings.


posted by: Refugia [Odpovědět]

Nilda

sobota, 5. květen 2018
04:52

Right here is the right blog for anybody who would like to understand
this topic. You understand a whole lot its almost tough to
argue with you (not that I actually would want to…HaHa).

You certainly put a fresh spin on a subject that has been discussed for
many years. Wonderful stuff, just excellent!


posted by: Nilda [Odpovědět]

Čtěte také...

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

V Olomouci se nachází barokní sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, je 35 metrů vysoký a jedná se o nejvyšší stavbu svého druhu v České republice. Tato významná památka byla v roce 2000 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. O zápis také usiluje šest barokních …

Perla Toskánska - San Gimignano

Perla Toskánska - San Gimignano

V samotném centru Toskánska se nachází trojúhelník významných měst, kterými jsou Florencie, Siena a Pisa. Právě mezi tímto trojúhelníkem leží malé městečko San Gimignano, kterému se říká Manhattan středověku. Nachází se asi 35 kilometrů od Sieny. Město je známé především svými vysokými rodovými věže…


Varšava – historické město, která má co nabídnout

Varšava – historické město, která má co nabídnout

Hlavní město Polska – Varšava, je překrásné historické město, které od roku 1980 patří mezi památky UNESCO. Na tento seznam je zapsaná zejména nejstarší historická čtvr Varšavy, kde se nachází Staroměstské náměstí (Stary Rynek) s mnoha m욝anskými domy, které mají velice pěkné atiky a dekorativní p…

Salzburg - centrum kulturního dědictví v Rakousku

Salzburg - centrum kulturního dědictví v Rakousku

Salzburg lze označit jako vzácnou perlu, která se nachází v samém srdci Evropy. Jde o hlavní město rakouské spolkové země Salzbursko a je také čtvrtým největším městem Rakouska. Nachází se u hranic s Německem v Salzburské kotlině v údolí řeky Salzach. Historické centrum města Salzburg je natolik boh…