verze pro tisk

Varšava – historické město, která má co nabídnout

22. srpen 2014 Reklama

Hlavní město Polska – Varšava, je překrásné historické město, které od roku 1980 patří mezi památky UNESCO. Na tento seznam je zapsaná zejména nejstarší historická čtvrť Varšavy, kde se nachází Staroměstské náměstí (Stary Rynek) s mnoha měšťanskými domy, které mají velice pěkné atiky a dekorativní prvky. Na náměstí je řada kaváren, restaurací a obchodů. Symbolem města se stal obrázek ze Staroměstského náměstí. Dalšími významnými památkami je Královský hrad, Zikmundův sloup, Katedrála sv. Jana Křtitele či Muzeum města Varšavy.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Zámek Krolewski

Královský hrad pochází ze 13. století a sloužil jako sídlo Mazovských vévodů. Postupem času se stal sídlem krále a vlády. V průběhu druhé světové války byl hrad zdemolován a následně přestavěn. V současné době jde o velice krásný zámek s jemně načervenalou fasádou. Zámku dominuje hradní věž s hodinami. Zajímavostí je, že jakmile hodinu ukážou 11:15, ozve se každý den hudba. Zámek je vstupní památkou a otevírá cestu do Starého Města.

V zámku se nachází také muzeum, které je zajímavé především díky dvěma originálním obrazům od Rembrandta a díla Bernarda Bellotta, který je známý jako Canaletto.

Poblíž hradu se nachází nejstarší a zároveň nejvyšší světový pomník ve Varšavě, který pochází z roku 1644. Tento pomník postavil král Vladislav IV. na počest svého otce Zygmunta III. Wazy. Jako památka na tuto událost je 22 metrů vysoký pomník, který symbolizuje statečnost krále.

Staré město

Historické centrum Varšavy je zároveň nejstarší částí města. Centrum pochází z 13. století a původně sloužilo jako knížecí hrad s vesničkou obklopenou zdí. V průběhu 2. světové války však bylo zničeno až 90 % města. Naštěstí došlo k jeho obnovení a díky tomu mohla být tato nádherná památka zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Turistům se nabízí romantická místa pro procházky, je zde mnoho kaváren, galerií i restaurací, ve kterých můžete ochutnat místní speciality.

Srdcem Starého Města se stalo Staroměstské náměstí, uprostřed se nachází pomník s kašnou mořské víly, která se stala také symbolem celého města. Ve Varšavě se nachází také další vyobrazení strážců města. Dále ve Starém Městě najdeme jeden z nejstarších kostelů ve Varšavě a tím je kostel sv. Martina. Tento kostel najdeme na ulici Piwnej (neboli Pivní), což je nejdelší ulice na Starém městě. Kostel pochází z roku 1356 a hlavní část kostela je z období baroka.

Za návštěvu stojí také Varšavská muzea, mezi nejznámější patří Muzeum Marie Curie – Sklodowské, což byla významná vědkyně z oblasti fyziky a chemie, která získala hned dvě Nobelovy ceny.

Jak se sem dostat?

Do centra Varšavy se dostanete pomocí několika autobusových linek (148, 188, 331, 175 a N32). Podrobnější informace najdete zde http://www.ztm.waw.pl-. Jednorázová jízdenka stojí 4,40 PLN a přestupní jízdenka vás vyjde na 6,40 EUR. Studenti zde mohou využít až 50 % slevu, tudíž je jízdenka vyjde zhruba na polovinu. Do Varšavy lze cestovat také vlakem.

Ceny za vstupy do zámku i muzeí jsou velice příznivé a mnohdy dokonce zdarma.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Laura

sobota, 20. květen 2017
11:45

Hello there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a
new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done
a marvellous job!


posted by: Laura [Odpovědět]

Jett

pondělí, 22. květen 2017
10:46

It\'s an remarkable piece of writing for all the online people; they will obtain advantage
from it I am sure.


posted by: Jett [Odpovědět]

Cristina

středa, 21. červen 2017
13:55

Hi there, You\'ve performed a great job. I\'ll certainly digg it
and in my view recommend to my friends. I\'m sure they will be benefited from this web site.


posted by: Cristina [Odpovědět]

Irene

neděle, 2. červenec 2017
04:10

Glad to be one of several visitants on this awful
website :D.


posted by: Irene [Odpovědět]

Mari

pondělí, 3. červenec 2017
21:58

Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i
read this paragraph i thought i could also create comment due
to this brilliant article.


posted by: Mari [Odpovědět]

Amie

čtvrtek, 20. červenec 2017
13:03

This piece of writing will help the internet people
for building up new blog or even a blog from start to
end.


posted by: Amie [Odpovědět]

Beatriz

neděle, 9. duben 2017
09:49

Hey very nice blog!


posted by: Beatriz [Odpovědět]

Čtěte také...

Holašovice, vesnička, která vás uchvátí

Holašovice, vesnička, která vás uchvátí

Tato vesnice se rozléhá v jižních Čechách v okrese Českých Budějovic. Holašovice jsou součástí větší obce, která se jmenuje Jankov. Nachází se zde jedinečný soubor budov, které byly stavěné ve stylu tzv. selského baroka. Její vznik se datuje do 70. let 19. století. Vesnice tvoří jedinečný celek, kte…

Porto – město mnoha tváří a výborného vína

Porto – město mnoha tváří a výborného vína

Porto je překrásné město, které se rozléhá v zátoce. Nachází se při břehu Atlantského oceánu a má také svůj vlastní přístav. Město se stalo známým zejména díky portskému vínu. Název vznikl právě odvozením názvu tohoto města. Je to až symbolické, neboť to byl právě tento přístav, který začal vyvážet …


Starobylé město Nesebar - klenot Bulharska

Starobylé město Nesebar - klenot Bulharska

Toto nádherné přístavní městečko je pravidelným cílem mnoha návštěvníků nejen z České republiky. Leží přibližně 30 kilometrů na sever od Burgasu v těsné blízkosti Slunečného pobřeží. Místo je jako stvořené pro letní dovolenou, neboť přináší nejen možnost relaxace na pláži, ale také prohlídku jedineč…

Verona – město nejen pro zamilované

Verona – město nejen pro zamilované

Verona leží v severní Itálii přibližně 150 km jižně od Bolzana. Jakmile se vysloví název tohoto města, mnoho lidí si vzpomene na slavný příběh Romea a Julie. Toto město nejvíce proslavil spisovatel William Shakespeare díky svému emotivnímu příběhu o tragické lásce dvou mladých milenců. Možná právě p…