verze pro tisk

Velkolepá katedrála v Cordobě

20. červen 2014 Reklama

Jedna z nejpozoruhodnějších staveb v Evropě se nachází ve Španělsku v Córdobě. Nádherná katedrála v sobě spojuje styly, které se ve Španělsku v průběhu let objevovaly. Stavba byla započata v 8. století na pozůstatcích katedrály San Vicente. Andaluské město Córdoba patří mezi turistické pamětihodnosti ve Španělsku a od roku 1984 je zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Významná stavba

Jde o jednu z nejkrásnějších mešit na světě, do které je vestavěna katedrála. Řadí se mezi největší sakrální stavby na světě, není divu, neboť měří úctyhodných 23 tisíc metrů čtverečních. Tato mešita se nachází na místě, kde dříve stával křesťanský klášter a chrám z dob Římanů. V tomto „boji“ o mešitu jednoznačně zvítězili křesťané, protože vyhráli bitvu a mohli zde nakonec postavit svou katedrálu. V současné době se přesně neví, zda se jedná o mešitu nebo katedrálu. Výsledkem je poněkud vtipná směs náboženství, kdy můžete spatřit v mešitě křesťanské kříže a další jiné známky zcela opačného náboženství.

Výjimečnou atmosféru zde ucítíte na každém kroku, když tudy procházíte bludištěm sloupů zdobených mramorem, jaspisem či onyxem. Mešita měla být oázou víry, kultury a také vzdělanosti.

Bohatá Córdoba bývala ve své době centrem evropské civilizace. Ve městě žil neuvěřitelný milion obyvatel, jimž byly k dispozici stovky lázní.

Prohlídka mešity

Nejhezčí zážitek představuje prohlídka mešity v rámci velkolepé světelné a hudební show. Noční atmosféra tajemné katedrály je skutečně nezapomenutelná. Z této stavby dýchá minulost a vypadá to, jako by žila svým tajným životem.

Ve vnitřní části se nachází takzvaný Pomerančový dvůr, což je největší a také nejstarší dvůr ve městě. Vstup do této mešity vás v sezóně vyjde na 8 euro a nelze uplatnit studentské slevy. Římský most byl postaven ještě za doby císaře Augusta a jde o ukázku typicky římské stavby. V průběhu historie se most stal svědkem a také dějištěm několika zajímavých bitev a bojů.

Mše se zde obvykle koná v jedenáct a v jednu hodinu ve všední dny. Od devíti do jedenácti hodin v neděli. V této době není katedrála otevřena pro veřejnost.

Další zajímavosti

A co dalšího lze spatřit v Córdobě? Vedle katedrály se nachází starobylá židovská čtvrť, která je jednou z největších v celém Španělsku. Vyznačuje se především křivolakými úzkými uličkami s okny, které jsou vyzdobeny květinami. Najdete zde například synagogu ze 14. století.

Pár kilometrů od Córdoby můžete vidět na úpatí hor bývalé letní sídlo kalifů. Medina Azahara se dříve přezdívala zářící město, ale v současné době z ní zůstaly pouze archeologické vykopávky.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Adriana

neděle, 9. duben 2017
08:06

What\'s up, this weekend is pleasant designed for me,
since this time i am reading this enormous informative paragraph here at my home.


posted by: Adriana [Odpovědět]

Čtěte také...

Kolínská katedrála – nejvýznamnější sakrální stavba v Německu

Kolínská katedrála – nejvýznamnější sakrální stavba v Německu

V německém městě Kolín nad Rýnem se nachází nejvýznamnější církevní stavba na sever od Alp a tou je velkolepá gotická katedrála. Její štíhlé věže dosahují do výšky 157 metrů. Mimo jiné ukrývá řadu cenností, jako například domnělé ostatky biblických Tří králů. Díky své jedinečnosti je od roku 1996 za…

Neodolatelná katedrála v Burgosu

Neodolatelná katedrála v Burgosu

Burgos je známé kastilské město, které vás oslní neopakovatelnou atmosférou i významnými památkami. I přesto není toto město tolik vyhledávané turisty, jako je tomu u jiných španělských měst. O to více si však turisté mohou vychutnat krásu místní architektury, projít si v klidu náměstí i uličky a na…


Impozantní katedrála v Cáchách

Impozantní katedrála v Cáchách

Patříte mezi milovníky významných památek? V Německu se nachází řada zajímavých církevních staveb, mezi které spadá také katedrála Panny Marie. Tato impozantní stavba se nachází v Cáchách, německy Aachener Dom. Město je neodmyslitelně spjaté s francouzským králem a císařem Karlem Velikým. Mimo to ná…

Unikátní katedrála La Sagrada Família

Unikátní katedrála La Sagrada Família

La Sagrada Família je nádherná stavba, která je neodmyslitelně spojena s Antoniem Gaudím. Zároveň patří tato novogotická katedrála k symbolům Barcelony a vůbec celého Španělska. Jde o nejvýznamnější dílo Gaudího tvorby. Bazilika Svaté rodiny (Sagrada Família) je skutečně mistrovský výtvor, který sto…