verze pro tisk

Velkolepé dílo: Canal du Midi

10. červen 2014 Reklama

Canal du Midi byl postaven v roce 1666 – 1681 v jižní Francii a není pouze říční dálnicí, jako tomu bývá u většiny kanálů. Jde o mistrovské dílo, které se táhne celých 254 km od Toulouse až po Středozemní moře. Toto obdivuhodné technické vodní dílo, které spojuje Atlantik a Středozemní moře, bylo zapsáno v roce 1996 na seznam světového dědictví UNESCO.

Velkolepé dílo: Canal du MidiVelkolepé dílo: Canal du Midi

Historie Canal du Midi

Své jméno Canal du Midi získal teprve po francouzské revoluci v roce 1789. Původní název zněl Royal Canal of Languedoc. V roce 1667 byl položen první kámen v přehradní hrázi Saint Ferréol, která je vysoká 35 m. V té době šlo o největší přehradu na světě, která měla objem 6 mil m2. Jezero svou rozlohou 67 ha pojímá zbytek veškeré vody, která se nachází v celé délce kanálu.

Na stavbě tohoto technicky mistrovského díla se podílelo tisíce lidí, kteří vytvořili zeď vysokou 35 metrů a širokou metr v základu. V současné době je možné přejít po povrchu přehrady z jednoho břehu na druhý. Jejím zakladatelem byl stavitel a inženýr Pierr Paul Riquet, který směrem dolů od přehrady vytvořil v malém Laudotském údolí několik vodopádů a 20 m vysoký vodotrysk, který ještě více zdokonaluje toto nádherné veledílo. Requet se slavnostního otevření stavby nedožil. Zemřel v roce 1680, tedy pouhý rok před zprovozněním celého díla.

Canal du Midi v současné době

Dnes je celá plavební trasa Canal du Midi od břehu Atlantiku po pobřeží Středozemního moře funkční a splavná. V úseku Gironde funguje veškerá plavba včetně obchodní. Ostatní úseky bývají až na výjimky především vhodné pro rekreační plavby a plavby sportovní. Je třeba zdůraznit, že potřebná infrastruktura pro vodní turistiku je dovedena k dokonalosti. V každé vesnici se nachází úvaziště pro malá plavidla. Na trase je mnoho přístavů, kde turisté mohou doplnit pitnou vodu či připojit plavidla na síť 220 V. Ve větších městech si můžete vychutnat výbornou kávu či občerstvit se v jedné z mnoha kaváren a restaurací.

Plavba pod languedockým sluncem

Plavba po Canal du Midi je opravdu jedinečný zážitek pro celou rodinu. Můžete zde strávit svou dovolenou a užít si tak uvolněnou atmosféru na této nádherné historické vodní cestě. Mnozí ji označují za dovolenou, která se vydaří pouze jedenkrát za život.

Plavba po Canal du Midi se promění v nezapomenutelnou cestu mezi sluncem zalitými vinicemi, středověkými městy, starými obchodními přístavy a vesnicemi regionu Languedoc Roussillon. V Languedoc se vyprodukuje nejvíce vína z celé Francie. Turisté se zde mohou zastavit a ochutnat výborné víno a prohlédnout si krásy zdejšího kraje.

Canal du Midi na kole

Zdejší krajinu můžete obdivovat také ze sedla vašeho kola. Cyklistické etapy měří až do 75 km podle terénu a fyzické kondice. Lze jezdit ve skupinkách, nebo si vybrat trasu dle libosti samostatně.

Informace pro turisty

Mějte na paměti, že pravidelná odstávka plavby se koná od listopadu do března. Po těchto odstávkách jsou vypouštěny dílčí úseky vodní cesty z důvodu plánované údržby plavebních komor a také čištění dna kanálu.

Maximální povolená rychlost pro rekreační a sportovní lodě je 8 km/hodinu a pro ostatní lodě pouze 6 km/hodinu. Garantovaná hloubka kanálu je 1,6 m.

Provozní doba plavebních komor je od 9 – 19 hodin, polední pauza trvá od 12:30 do 13:30 hodin. Vodní cesta je zpoplatněna formou známek (cenných kupónů), které se vylepují za čelním nebo bočním sklem lodi.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Velkolepé královské sídlo El Escorial

Velkolepé královské sídlo El Escorial

Přibližně 50 kilometrů na sever od hlavního města Španělska – Madridu se nachází velkolepé královské sídlo nesoucí honosný název El Escorial. Jde o jeden z nejoblíbenějších a nevyhledávanějších turistických cílů ve Španělsku. Každoročně sem přijíždí obdivovat dílo jedinečné světové architektury až p…

Fascinující dílo - Klášter Maulbronn

Fascinující dílo - Klášter Maulbronn

V malém městečku Maulbronn, které leží v jihozápadním Německu, se nachází téměř 900 let starý cisterciácký klášter, který nese stejnojmenný název. Pozoruhodné je především to, že se dochoval nezměněný až do současnosti. Není tedy divu, že v roce 1993 byl tento klášter zapsán na seznam světového dědi…


Velkolepá katedrála v Cordobě

Velkolepá katedrála v Cordobě

Jedna z nejpozoruhodnějších staveb v Evropě se nachází ve Španělsku v Córdobě. Nádherná katedrála v sobě spojuje styly, které se ve Španělsku v průběhu let objevovaly. Stavba byla započata v 8. století na pozůstatcích katedrály San Vicente. Andaluské město Córdoba patří mezi turistické pamětihodnost…

Pohádkový klášter Batalha – fascinující podívání

Pohádkový klášter Batalha – fascinující podívání

Pro milovníky architektonických unikátů představuje klášter Batalha skutečný skvost. Batalha je také portugalské město, které se nachází v centrálním Portugalsku, přibližně 110 kilometrů od Lisabonu. Klášter nechal postavit portugalský král v roce 1388. Jednalo se o Dominikánský klášter s kostelem P…