verze pro tisk

Velkolepé královské sídlo El Escorial

15. srpen 2014 Reklama

Přibližně 50 kilometrů na sever od hlavního města Španělska – Madridu se nachází velkolepé královské sídlo nesoucí honosný název El Escorial. Jde o jeden z nejoblíbenějších a nevyhledávanějších turistických cílů ve Španělsku. Každoročně sem přijíždí obdivovat dílo jedinečné světové architektury až půl milionu návštěvníků. V roce 1984 byl El Escorial zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Střípky z historie

Výstavba královského paláce byla započata rok poté, co Filip II. Habsburský přesunul svůj dvůr do Madridu. Výstavbu paláce lze tedy datovat do roku 1562. Jde o velice rozsáhlý komplex, který sloužil jako palác, klášter, knihovna i mauzoleum dohromady. Filip II. a jeho následovníci z něj vládli Španělské říši v průběhu 16., 17. i na počátku 18. století.

Palác je postaven ve stylu pozdní renesance s lehkým nádechem nastupujícího baroka. Na první pohled působí trochu stroze. Není divu, když jako stavební materiál byla použita šedá žula. Architektura tedy nepochybně odráží Filipovu zbožnost k renesančnímu stylu. Celý komplex má podlouhlý pravoúhlý tvar s minimální vnější výzdobou. Hlavními architekty byli Juan de Herrera a Juan de Bautista de Toledo. Na paláci nechali vystavět břidlicové věžičky, které se při pohledu na madridskou architekturu staly pro habsburskou éru charakteristickými.

Na výzdobě interiéru se však rozhodně nešetřilo. Celá výzdoba byla svěřena do rukou největších umělců své doby a díky tomu zde můžeme obdivovat fascinující díla Titiana, El Greca či Velázqueze. V El Escorialu se dochovalo jeden a půl tisíce vzácných obrazů, pět set fresek, které zdobí stropy vnitřních prostor.

Symbol náboženské moci krále

Palác El Escorial se stal ve své době symbolem světské a náboženské moci krále a jeho monumentálnost nás uchvacuje až do dnešní doby. Celý komplex je protkán 24 kilometry chodeb, které spojují jednotlivé místnosti a budovy. V centru se rozléhá nádherná bazilika, která se stala hlavní dominantou paláce. Hned vedle lze spatřit augustiánský klášter se třemi sty mnišskými celami. Součástí jeho spodní části je také Panteon de los Reyes. Právě v něm jsou uloženy ostatky jedenácti španělských králů a jejich manželek. Jmenujme například Karla V.

Nelze opomenout ani historickou knihovnu, která je považována za nejcennější na světě. Není divu, neboť uchovává téměř 45 tisíc svazků z 15. a 16. století a více než pět tisíc cenných rukopisů v arabštině, španělštině i latině.

Na majestátnosti celého komplexu se podílí také zahrady, které palác obklopují. Tvoří je upravené rostliny a jezírko. Právě ze zahrad se naskytne krásný pohled na palác a baziliku.

Jak se sem dostat?

Nejpohodlnější cestování z Madridu do Escorialu je autobusem, popřípadě vlakem z hlavního nádraží Atocha. Ke klášteru pak můžete dojít přibližně 20 minutovou procházkou pěšky. V obou případech cesta trvá přibližně hodinu. El Escorial je otevřen každý den kromě pondělí od 10 hodin. Je třeba počítat s tím, že v letních měsících je zde opravdu mnoho turistů, proto je vhodné sem zavítat již před otevírací dobou. Vyhnete se tak nekonečnému čekání v dlouhé frontě.

Vstupenka je kombinovaná a zahrnuje prohlídku El Escorialu s průvodcem a prohlídku Údolí padlých bez průvodce.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Stefan

sobota, 20. květen 2017
00:17

I really like what you guys are usually up too.
This type of clever work and coverage! Keep up the amazing works guys I\'ve incorporated you guys to my personal blogroll.


posted by: Stefan [Odpovědět]

Rosemary

pátek, 16. červen 2017
22:05

Quality articles is the crucial to attract the visitors to pay a visit the
web site, that\'s what this site is providing.


posted by: Rosemary [Odpovědět]

Čtěte také...

Velkolepé dílo: Canal du Midi

Velkolepé dílo: Canal du Midi

Canal du Midi byl postaven v roce 1666 – 1681 v jižní Francii a není pouze říční dálnicí, jako tomu bývá u většiny kanálů. Jde o mistrovské dílo, které se táhne celých 254 km od Toulouse až po Středozemní moře. Toto obdivuhodné technické vodní dílo, které spojuje Atlantik a Středozemní moře, bylo za…

Versailles klenot Paříže

Versailles klenot Paříže

Zámek ve Versailles se nachází 24 kilometrů jihovýchodně od Paříže. Kdysi sloužil jako hlavní sídlo francouzských králů od dob Ludvíka XIV. Po Ludvíka XVI. Na jeho výstavbě a výzdobě se podílelo mnoho významných evropských architektů, sochařů a dalších umělců. Jde o architektonicky dokonalé dílo, kt…


Pohádkový klášter Batalha – fascinující podívání

Pohádkový klášter Batalha – fascinující podívání

Pro milovníky architektonických unikátů představuje klášter Batalha skutečný skvost. Batalha je také portugalské město, které se nachází v centrálním Portugalsku, přibližně 110 kilometrů od Lisabonu. Klášter nechal postavit portugalský král v roce 1388. Jednalo se o Dominikánský klášter s kostelem P…

Velkolepá katedrála v Cordobě

Velkolepá katedrála v Cordobě

Jedna z nejpozoruhodnějších staveb v Evropě se nachází ve Španělsku v Córdobě. Nádherná katedrála v sobě spojuje styly, které se ve Španělsku v průběhu let objevovaly. Stavba byla započata v 8. století na pozůstatcích katedrály San Vicente. Andaluské město Córdoba patří mezi turistické pamětihodnost…