verze pro tisk

Versailles klenot Paříže

4. září 2014 Reklama

Zámek ve Versailles se nachází 24 kilometrů jihovýchodně od Paříže. Kdysi sloužil jako hlavní sídlo francouzských králů od dob Ludvíka XIV. Po Ludvíka XVI. Na jeho výstavbě a výzdobě se podílelo mnoho významných evropských architektů, sochařů a dalších umělců. Jde o architektonicky dokonalé dílo, které obdivují lidé z celého světa. Architekti se sem sjíždí, aby shlédli precizní práci tehdejších stavitelů a architektů a našli zde inspiraci. V roce 1979 byl zámek i park, který jej obklopuje, zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

zdroj Wikipediazdroj Wikipedia

Historie zámku

Překrásný zámek pochází ze 17. století a byl postaven Králem Slunce, Ludvíkem XIV. Ludvík miloval přepych a luxus a zámek je toho důkazem. Více než sto let sloužilo toto sídlo jako hlavní politické město celého království až do doby, kdy byl král Ludvík XVI. a Marie Antoinetta odvezeni do Paříže, kde byli popraveni.

Výstavbu budov měl na starost architekt Le Veaua a zahradní architekturou se zabýval Le Nótre. V roce 1678 došlo k rozšíření zámku, na kterém se podílel Jules Hardouin – Mansart, který zde zůstal až do své smrti o třicet let později. Na výzdobě zámku se podílelo opravdu mnoho umělců, zejména tedy malíři, sochaři, tepaři, kovotepci a další umělci. Práce trvaly více než 50 let, ale výsledek byl takřka dokonalý.

Na stavebních úpravách se podílel také malíř a dekoratér Charles Le Brun. Nechal vyzdobit interiéry zámku zlacením, mramory, freskami, kamennými reliéfy, stříbrem, sametem, pozlaceným nábytkem a řezbami.

Překrásný zámek ve Versailles

Unikátní národní památku navštíví ročně více než 15 milionů návštěvníků. Zámek slouží také jako královská rezidence, muzeum historie a národní palác, ve kterém má své sídlo parlament.

Většina místností, která se v zámku nachází, předvádí okázalost královské rezidence. V dalších místnostech lze spatřit výjimečný soubor soch a maleb, které zobrazují historii Francii.

Z Královského dvora se můžete dostat na různé prohlídkové okruhy v zámku a také se pustit přes zahrady a lesy do nedalekého zámku Trianon a navštívit vesničky Marie –Antoinetty.

Popis zámku

K zámku přijdete přes Place d´Armes (neboli Zbrojní náměstí), do něhož vede ulice St – Cloud, de Paris a de Sceaux. Vstupní brána vede návštěvníky přímo na nádvoří ministrů, které je lemováno ze dvou stran budovami. Právě v těchto budovách sídlí ministerští úředníci. Dále následuje Královské nádvoří s jezdeckou sochou Ludvíka XIV.

Další nádvoří, na které se dostanete, je Mramorové nádvoří, které je obklopené ze tří stran zámkem Ludvíka XII,

Velmi impozantní jsou také zámecké zahrady, které představují typický francouzský styl. Zahrady ve Versailles zdobí sochy, jezírka, fontány a geometrické terasy. Jde skutečně o nádherné místo.

Pokud se vydáte do Versailles, vyčleňte si na tento výlet alespoň jeden celý den. Udělejte si plán, abyste navštívili co nejvíce zajímavých míst.

Informace pro turisty

Permanentka stojí 18 Eur. Vstupenka do zámku vás vyjde na 15 Eur, zlevněné vstupné je 13 Eur. Vstupné do zámku Trianonu a vesničky Marie –Antoinetty stojí 10 Eur. Návštěvníci do 18 let a turisté, pocházejí ze zemí EU, mají do 26 let vstupné zdarma.

Zámek je otevřen každý den mimo pondělí a svátků a to v období od dubna do října od 9 do 18:30 hodin. V zimním období je otevřeno od 9 do 17:30 hodin.

A jak se sem dostat? Můžete jet autem po dálnici A13, sjezd Versailles Centre, parkování je možné za poplatek. Další možností je vlak: RER – Linka C, vystoupíte ve stanici Versailles Rive Gauche, dále vlakem SNCF – nádraží Versailles Chatriers z Paris Montparnasse.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Autor Martina Richterová

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze. Psaní se věnuje dva roky. Mezi hlavní zájmy patří čtení, cestování. Je maminkou tříletého syna.


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Starobylé město Nesebar - klenot Bulharska

Starobylé město Nesebar - klenot Bulharska

Toto nádherné přístavní městečko je pravidelným cílem mnoha návštěvníků nejen z České republiky. Leží přibližně 30 kilometrů na sever od Burgasu v těsné blízkosti Slunečného pobřeží. Místo je jako stvořené pro letní dovolenou, neboť přináší nejen možnost relaxace na pláži, ale také prohlídku jedineč…

Královský palác v Aranjuezu – spojení historie a malebné přírody

Královský palác v Aranjuezu – spojení historie a malebné přírody

Španělsko nabízí mnoho přírodních i historických krás, které lákají turisty z celého světa. Jednou z nich je také někdejší královský palác Aranjuez, který se nachází přibližně 50 km od hlavního města – Madridu. Malebná krajina, ve které jsou s přírodou zakomponovány výsledky lidské činnosti, tak čin…


Provins- fascinující středověké městečko vás okouzlí

Provins- fascinující středověké městečko vás okouzlí

Jedním z nejznámějších a patrně nejoblíbenějších francouzských měst je Provins. Jen málokdo by toto překrásné středověké městečko neznal. Provins se nachází přibližně 90 km jihovýchodně od Paříže a čítá kolem 13 tisíc obyvatel. Kdysi dávno bylo Provins velice významné veletržní město v oblasti Champ…

Poznejte jeden z nejkrásnějších zámků ve Francii Fontainebleau

Poznejte jeden z nejkrásnějších zámků ve Francii Fontainebleau

Přibližně 60 kilometrů na jih od Paříže leží malé městečko Fontainebleau. Toto město je známé nejen svými rozsáhlými lesy, ale zejména velice malebným zámkem Chateau de Fontainebleau. Tento zámek patří k nejrozsáhlejším a zároveň nejkrásnějším stavbám ve Francii. Kdysi dávno byl zámek obýván významn…